Případ Fritzl: Svou dceru věznil 24 let, zplodil s ní sedm dětí. Co dělá dnes 88letý stařec a co ho vedlo k tak hrůzným činům

Případ Fritzl: Svou dceru věznil 24 let, zplodil s ní sedm dětí. Co dělá dnes 88letý stařec a co ho vedlo k tak hrůzným činům
Zdroj: Unsplash

V roce 2008 se svět dozvěděl o monstru jménem Josef Fritzl. Tento Rakušan věznil neuvěřitelných 24 let svou vlastní dceru Elisabeth, kterou za tu dobu znásilnil třitisícekrát a zplodil s ní sedm dětí.

Kamil Šivák
Kamil Šivák27. 09. 2023 11:00

Co z tohoto muže ale udělalo tak zvráceného člověka? Mohlo za to poměrně bouřlivé dětství a dospívání? Nebo to měl Josef Fritzl celou dobu v sobě? A jak o sobě uvažuje, s odstupem času, ve svých pamětech, které aktuálně sepisuje ve vězení?

Zrození psychopata Josefa Fritzla

Josef Fritzl se narodil v roce 1935 v rakouském Amstettenu, kde prožil dětství plné násilí a neklidu. V roce 2009 během soudního procesu vypověděl, že zažíval velmi úzkostné stavy, neboť jeho matka ho prý nemilovala, často bila a nechávala doma samotného. Psychiatrička Adelheid Kastner, která se jeho případem také zabývala, řekla, že jeho matka Marie ho porodila jen proto, aby dokázala, že je plodná. Ale i tak se její manželství rozpadlo.

Josef měl také zažívat velké trauma, když se sám ukrýval v protileteckém krytu během bombardování za druhé světové války. Tehdy měl myslet jen na to, zda se jeho matka k němu vrátí, nebo je již mrtvá. Marie byla prakticky celá jeho rodina. V jednadvaceti letech se oženil s Rosemarie, jejíž život začal prakticky ihned ovládat.

Netoleroval žádný nesouhlas či odpor. Po sedmi dětech přestali mít spolu sex. Společný život Rosemarie ale tak ubíjel a otupoval, že od něho neodešla ani poté, co byl odsouzený na osmnáct měsíců ve vězení za znásilnění. Po návratu byl opatrnější a začal jezdit užívat si do Thajska. Postupem času se ale zaměřil na svou dceru Elisabeth, kterou začal ve 12 letech týrat. Několikrát se kvůli tomu pokusila o útěk z domova. Nakonec ji ale vždy přivedla zpět policie nebo sám Fritzl. Pak najednou ve svých osmnácti letech zmizela. Josef se snažil svému okolí namluvit, že skončila v jakési sektě. A lidé mu to věřili. Vždyť utíkala již předtím.

Uvěznění Elisabeth

Fritzl začal plánovat uvěznění své dcery v sedmdesátých letech. Za tímto účelem začal ve sklepě budovat jakousi sexuální kobku. V srpnu roku 1984 Elisabeth požádal, aby mu pomohla při vsazování dveří do pantů ve sklepě. Když se otočila k odchodu, uspal ji, přivázal k připravené posteli a začal se znásilňováním.

Splnil se mu sen. Ovládal někoho, kdo se mu dlouhou dobu vzpíral. Během následujících čtyřiadvaceti let s ní zplodil sedm dětí. Jedno nepřežilo. Ve skrytu duše prý věděl, že se dopouští zločinu, bylo to ale jako závislost. A navíc pro její dobro. Prý kouřila a pila, bylo ji tak nutné na nějakou dobu uvěznit. Jinak se ale měl k ní a dětem chovat velmi hezky.

Elisabeth ale vypověděla něco jiného. Kdo by se pokusil o útěk, zažije elektrické šoky. Na pořadu dne bylo bití a přehrávání násilných scén z pornografických filmů. A když poprvé otěhotněla, dal jí nůžky, dezinfekci a knihu ze šedesátých let. To jí mělo stačit k tomu, aby se obsloužila sama. Peklo skončilo až v roce 2008, kdy muselo být jedno z dětí hospitalizováno.

Konec tyranie

V roce 2008 nejstarší dcera Josefa a Elisabeth, devatenáctiletá Kerstin, začala trpět záhadnými křečemi. Po převozu do nemocnice chtěli lékaři hovořit s její matkou. Nebyli totiž schopni najít dívčiny předešlé lékařské záznamy. Elisabeth tak svého otce prosila, aby ji za dcerou pustil.

Kupodivu souhlasil. Asi za to mohl přibývající věk. Nemocničnímu personálu pak řekl, že dceru vytrhl ze spárů sekty a přivezl. Jakmile ho ale od ní oddělili, řekla pravdu. Za to byl odsouzen k doživotí. Letos se ale nechal slyšet, že by rád svou rodinu znovu viděl, jelikož si je jist, že mu odpustila. Dokonce začal sepisovat paměti, kde se líčí jako hodný člověk. Naštěstí ale existuje malá šance, že se z vězení dostane ještě před svou smrtí.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Kauza Amstetten
Allthatsinteresting.com: The Appaling Story Of Josef Fritzl, The Monster Father Of Elisabeth Fritzl

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články