Statečná rodina Ulmových: Za ukrývání Židů Němci zabili oba rodiče a sedm dětí. Maminka Wiktorie byla navíc těhotná

Wiktoria Ulma a její děti.
Zdroj: Wikimedia Commons, Józef Ulma, Public domain

Dá se říci, že jde o skutečnou raritu. Opravdu není častým zvykem, aby Vatikán blahořečil celou rodinu. Polákům Ulmovým, které nacisté vyvraždili za ukrývání Židů, se ale této pocty dostalo. Jaký byl jejich příběh?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 09. 2023 16:00

Píše se 24. březen roku 1944 a v Markowě, v malé vesničce nedaleko Řešova, se do domu starosty dobývá člen pořádkové policie. "Zastřelili jsme ty vaše Židy u Ulmových na poli," říká a přikazuje muži, aby svolal lidi na vykopání hrobů. Starosta nelení a ihned se vydává k domu rodiny. Během cesty slyší ještě několik výstřelů. Když dorazí na místo, vidí na dvoře ležet tříletou holčičku. Ještě stále hýbe pravou rukou. Vedle ní leží mrtví rodiče Wiktorie a Józef, spolu s dalšími šesti dětmi. Mrtví tak nejsou jen Židé, ale i ti, kteří se je snažili chránit.

Nacistický teror

Za války dorazí do okupovaných oblastí také uniformovaná pořádková policie. V městech jsou to ochranné oddíly, na vesnicích se jim říká četnictvo. Mají za úkol prosazovat dodržování nařízení okupačních úřadů. Provádějí také odzbrojení, zatýkání a popravy. Důstojníci oddílu se pravidelně účastní školení, kde je učí nenávisti k Židům a Polákům.

Němec Eilert Dieken se takových aktivit také účastní. V létě roku 1941 absolvoval šestitýdenní kurz na policejní akademii. Poté je, spolu s dalšímí čtyřmi četníky, dosazen na stanici, která má zajišťovat rovněž pořádek v Markowě. Přezdívá se mu "Meister" a je znám svou brutalitou. Pokud nějaký Žid opustí ghetto, zastřelí ho. Pokud nějaký Polák ukrývá Žida, zastřelí oba.

Odvážná rodina Ulmových

Proč vůbec k vyvraždění rodiny Ulmových došlo? Jeden z pamětníků, který Židy taktéž ukrýval, zavzpomínal, že možná mohli být o něco opatrnější. Židé totiž u nich přes den pracovali na poli, takže byli všem na očích. Ostatní rodiny jim, naopak, nedovolovaly, v jejich vlastním zájmu, vycházet ven.

K něčemu takovému tak muselo dříve nebo později dojít. Podřízený Diekena, s příznačným příjmením Kokot, měl pak před střelbou prohlásit: "Podívejte se, jak umírají polská prasata za to, že ukrývají Židy." Rodiče jsou zavražděni přímo před zraky svých vyděšených dětí. Udat je měl místní policista Włodzimierz Leś. Je přítomen také během popravy Ulmových.

V době své smrti byla těhotná

Když bylo po všem, četníci a místní strážníci spolu vypili tři litry vodky, kterou jim musel obstarat starosta. "Nikdo nesmí vědět, kolik lidí tady bylo dnes zastřeleno," přikázal Kokot mužům, kteří kopali hroby. Naštěstí ho neposlechli a v noci rodinu Ulmových uložili alespoň do provizorních rakví.

Jeden ze svědků, Franciszek Szylar, si během ukládání těla Wiktorie do rakve všiml, že byla ve vysokém stupni těhotenství (devátý měsíc). Josef Kokot byl po válce odsouzený na doživotí. Zemřel ve věku 59 let. Jeho nadřízený Eilert Dieken ale potrestán nikdy nebyl. Trestu smrti se dočkal jen zrádný policista Leś.

Zdroje informací:
Seznamzprávy.cz: Vatikán blahořečil vyvražděnou polskou rodinu. Rodiče a jejich sedm dětí
Ciekawostkihistoryczne.pl: Historia rodziny Ulmów

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články