80 let od smrti Karla Hašlera: Krátce před Štědrým dnem ho nacisté umučili v Mauthausenu

80 let od smrti Karla Hašlera: Krátce před Štědrým dnem ho nacisté umučili v Mauthausenu
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Před 80 lety zemřel známý český písničkář Karel Hašler. Jeho život vyhasl 22. prosince 1941 v koncentračním táboře Mauthausen. Zemřel doslova mučednickou smrtí. Nikdy se totiž nenechal umlčet. Vlastenectví mu nedokázalo vzít ani gestapo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. prosince 2021

Karel Hašler (31. 10. 1879 – 22. 12. 1941) byl český písničkář, herec, skladatel, spisovatel a režisér. Názorově měl blízko k českým fašistům a generálovi Radolovi Gajdovi. Preferoval řád a vládu pevné ruky. Především však byl stoprocentním českým vlastencem.

Vězeň číslo 35 132: Josef Čapek prožil celou válku v koncentračních táborech
Mohlo by Vás zajímat:

Vězeň číslo 35 132: Josef Čapek prožil celou válku v koncentračních táborech

Karel Hašler – z rukavičkáře umělcem

Karel Hašler se vyučil rukavičkářem, ale zlákalo ho ochotnické divadlo. Tehdy měl, během jednoho představení, o něj ze vzteku otec přerazit fajfku. Mladého Karla to ale neodradilo. V osmnácti utekl ke kočovné společnosti. První vystoupení v pořádném divadle pak přišlo v roce 1901. Písničky začal skládat ještě před první světovou válkou. Zpíval o milované Praze i aktuální společenské situaci.

Silně vlastenecký postoj jej však po nástupu nacismu přivedl do nesnází. Poprvé se Karel Hašler dostal do spárů gestapa v roce 1941. To ale ještě dokázal proklouznout a dostat se na svobodu. Podruhé, konkrétně druhého září téhož roku, už ale takové štěstí neměl.

Primo Levi byl italský židovský chemik a spisovatel, jehož nejproslavenější dílo Je-li toto člověk je autobiografickou výpovědí o jeho věznění v koncentračním táboře Auschwitz.
Mohlo by Vás zajímat:

Výročí úmrtí židovského spisovatele Prima Leviho: Přežil Osvětim, trpěl komplexem přeživšího a spáchal sebevraždu

Jak Karla Hašlera odvedlo gestapo

Podruhé si tajná státní policie přišla pro Hašlera během natáčení Městečka na dlani, kde působil jako umělecký poradce.Z každé strany šel jeden z těch pánů v kožeňáku. Karel Hašler se na mě chvilenku zahleděl, aniž hnul brvou. Nepozdravil, neřekl také na shledanou ani sbohem a pevným krokem odcházel směrem k vozu. Otočil jsem se a zadíval se pozorně na vozidlo. Teprve teď jsem s hrůzou zjistil, že to bylo auto značky Union s poznávacím znamením gestapa,” prozradil kdysi herec Jaroslav Marvan.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barrandov 1928 (@barrandov1928)

Totéž viděl na vlastní oči i herec Ladislav Boháč: „Točíme na poli a tu jsem si všiml, že k nám přijíždí auto s pražskou poznávací značkou. Vystoupili dva pánové, šli směrem k nám. Zastavili se a pozorovali natáčení. Zase noví čumilové, pomyslím si. Ale za chvilku stojí mezi nimi Hašler. Jeden mu něco povídá, Hašler k němu prudce otočí hlavu, pak k tomu druhému, a nato jsem viděl, jak odcházejí k autu. Odjeli…” 

Jan Masaryk zemřel 10. března 1948.
Mohlo by Vás zajímat:

Výročí úmrtí Jana Masaryka: Sebevražda, vražda či nešťastná náhoda? Otázky se vracejí

Punčochárna, kamenolom a sprcha

Karel Hašler byl nejprve uvězněn na Pankráci. V polovině října roku 1941 jej převezli do koncentračního tábora v Mauthausenu. Jako vězeň T–6581 začal v punčochárně, pak přestoupil do kamenolomu, kde museli vězni vynášet i padesátikilové kvádry. O měsíc později jej napadl opilý dozorce. Po tomto incidentu zůstala písničkáři otevřená rána na noze.

Smrt Karla Hašlera

Brzy se u něj objevil bakteriální zánět. Tři dny před Štědrým dnem odvedli Hašlera na trestný blok, kde ho ve sprše svlékli donaha, přivázali ke stoličce a pustili na něj ledovou vodu. Den poté zemřel ve věku dvaašedesáti let. Z osudového prosince se zachoval Hašlerův citát: „Kamaráde, jestli se z toho pekla někdy dostanu, tak první co napíšu bude začínat ‚Pohled z pekla do ráje.‘ podívej se, jak se tak hlavní brána otevře a jaký je krásný pohled na Alpy, které hrají různými barvami.

Úřední zápis o jeho smrti byl méně poetický: „Běžné číslo úmrtního protokolu 1320 – T Schutzhäftling m.r. 6581 Hašler Karel, narozen 31. října 1879 v Praze. Zemřel na všeobecnou otravu po flegmóně dne 22. prosince 1941 v osm hodin deset minut.

Den, kdy se otevřelo peklo: Branou koncentračního tábora Dachau prošli první vězni dlouho před válkou
Mohlo by Vás zajímat:

Den, kdy se otevřelo peklo: Branou koncentračního tábora Dachau prošli první vězni dlouho před válkou

Zdroje informací: 
Wikipedia.cz: Karel Hašler
Českátelevize.cz: Lidé – Karel Hašler 

Deník.cz: Karel Hašler. Statečný písničkář, kterého neumlčeli ani za ostnatým drátem 

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články