10 důvodů, proč nemít depky po třicátých narozeninách

27. července 2016
Abcnews.com
Abcnews.com

Dostali jste narozeninový dort s 30 svíčkami a… nevrhli jste se s dětskou radostí do sfoukávání? Po přečtení tohoto článku si to příští rok s radostí vynahradíte. Třicet je krásné číslo – a ty následující dokonce ještě hezčí, říkají vědci!

1. Lidé, jejichž věk končí na devítku, dělají velká rozhodnutí

Právě oni nejčastěji běželi poprvé maraton, jak ukázal jeden výzkum. Ale o něj nejde. Nejen ti, kterým je 29, ale i 39, 49 nebo 59, se uchylují k velkým činům. Ať už dobrým, nebo špatným. Že se váš život někam posune, je většinou dobré znamení.

2. Mají lepšího pamatováka na obličeje

V laboratorním testu vykázali nejlepší výsledky při rozeznávání obličejů lidé, kterým bylo 31.

3. Jejich šance na zisk Nobelovy ceny jsou vrcholu

Je to tak, právě ve 40 letech učinila většina držitelů Nobelovy ceny svůj průkopnický objev. Vyplývá to ze závěrů výzkumu National Bureau of Economic Research. Ty se promítají i do jiných profesních oblastí, takže pokud neexcelujete v chemii nebo lékařství, nemusíte vzdychat.

4. Nemůžou se dočkat, až dostanou výplatní pásku

Cifry, kterou na nich čtyřicátníci uvidí, totiž budou největší v životě. Ženy se těší největším příjmům ve 39, muži ve 48 nebo 49 letech.

5. Jsou empatičtí jako nikdy            

Vědci shromáždili kolem 10 000 lidí a ukazovali jim oči oříznutých obličejů. Měli správně identifikovat emoce, které dané osoby cítily. Právě u lidí po čtyřicítce a padesátce byla tato rozeznávací schopnost největší.

6. Excelují ve výpočtech

V 50 letech se můžete pyšnit nejbystřejšími výpočty. Zvládnete si za pochodu rychle spočítat, kolik vám má obsluha vrátit, nebo kolik se sluší dát dýško. Rychleji než kdy jindy!

7. Životní spokojenost dosahuje maxima

Zatímco první období vysoké životní spokojenosti máte už dávno za sebou (dle jedné německé studie je to 23 let života), to druhé na vás teprve čeká. V 69 jsou lidé nejšťastnější od doby, kdy zápolili s nesnázemi středního věku.

8. Jejich slovníček praská ve švech

Dát se na dráhu spisovatele nebo novináře na přelomu 60 a 70 let života vůbec není špatný nápad! Tehdy totiž člověk disponuje největší slovní zásobou.

9. Připadají si nejkrásnější

Až dvě třetiny Američanů nad 65 let v průzkumu společnosti Gallup uvedlo, že se sami sobě vždycky líbili. Muži byli se svým vzhledem nejspokojenější zkraje osmého desetiletí života (kolem 75 %), ženy v 75 letech (bezmála 70 %).

10. Lidé si k nim chodí pro rady

Neboť obdivují jejich moudrost. Že ta ve spojení se stářím není stereotypní, potvrdili psychologové.

Nejprve požádali lidi, aby si přečetli něco o konfliktu, a pak se jich ptali na různé otázky. Tým odborníků poté vyhodnocoval, jak jsou tito jednotlivci schopni přijímat názory jiných lidí, předvídat změny, připouštět nejistotu a hledat kompromisy. Nejstarší zkoumaná skupina (lidé od 60 do 90 let) si vedla ze všech nejlíp.

Zdroj: Tech Insider