Fit a krásnátestovánísoutěže

Koně umí přečíst emoce v lidské tváři, zjistili poprvé psychologové. Rozzlobené lidi změří levým okem

Koně umí přečíst emoce v lidské tváři, zjistili poprvé psychologové. Rozzlobené lidi změří levým okem
Zdroj: Pexels.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pokud se na vás podívá kůň levým okem, raději se k němu moc nepřibližujte. Signalizuje to, že rozpoznal vaše negativní naladění. Psychologové z Univerzity v Sussexu poprvé dokázali, že zubatí tvorové dokážou správně přečíst emoce v lidské tváři. A to dokonce jen z fotografie.

Barbara Lorenzová 27. února 2018

Podle článku v časopisu Biology Letters nechali výzkumníci udělat vysoce kvalitní, velké barevné fotografie usmívajícího se a zamračeného muže. Ke každé přidali snímek, na němž tentýž muž cení zuby. Takto spárované fotografie měly symbolizovat pozitivní a negativní výrazy cizince.

Dobrovolníci, kteří sami netušili, co má fotografie naznačovat, je pak ukázali celkem 28 koním z pěti stájí v britských hrabstvích Sussex a Surrrey. A koně poznali rozdíl.

Mohlo by Vás zajímat:

Proč psi udělají kolečko, než si lehnou? Americký vědec na to přišel

„Reakce na rozzlobené obličejové výrazy byla v obzvlášť jasná – koním se rychle zvýšil srdeční tep a pohnuli svojí hlavou, aby se podívali na tváře levým okem,“ řekla deníku The Guardian Amy Smith, doktorandka z výzkumnické skupiny, jež se zaměřuje na hlasovou komunikaci savců a poznávání.

„Co je na tomto výzkumu opravdu zajímavé, že ukazuje schopnost koní číst emoce i přes konkrétní bariéry,“ pokračuje. „Dlouhou dobu jsme věděli, že koně jsou společensky sofistikované druhy, ale tohle je poprvé, co jsme viděli, že umí rozlišit pozitivní a negativní výrazy lidské tváře,“ dodala.

Koně ale nejsou jedinými živočichy, kteří rozzlobeného člověka změří levým okem. Na zamračené tváře se tímto způsobem dívají i psi. Vysvětlení je jednoduché – informace z levého oka putuje do pravé hemisféry, která se zabývá děsivými nebo nebezpečnými stimuly.

Wikipedia.org

Také ovce mají schopnost číst v lidské tváři. Rozpoznají jiné ovce na fotografii, a dokonce je takový snímek uklidní. Stejně tak si pamatují lidské tváře.

Karen McCom, spoluautorka studie a vedoucí výzkumnické skupiny, podotkla: „Koně možná od předků přejali schopnost číst emoční signály u dalších koní, aby vhodně odpověděli na výrazy lidských tváří během jejich společné evoluce. Popřípadě se jednotliví koně mohli naučit interpretovat lidské výrazy během jejich vlastního života.“

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu