Koně umí přečíst emoce v lidské tváři, zjistili poprvé psychologové. Rozzlobené lidi změří levým okem

Pohlíží na vás kůň levým okem? Berte nohy na ramena – moc se mu nelíbíte...
Zdroj: Pexels.com

Pokud se na vás podívá kůň levým okem, raději se k němu moc nepřibližujte. Signalizuje to, že rozpoznal vaše negativní naladění. Psychologové z Univerzity v Sussexu poprvé dokázali, že zubatí tvorové dokážou správně přečíst emoce v lidské tváři. A to dokonce jen z fotografie.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 27. února 2018

Podle článku v časopisu Biology Letters nechali výzkumníci udělat vysoce kvalitní, velké barevné fotografie usmívajícího se a zamračeného muže. Ke každé přidali snímek, na němž tentýž muž cení zuby. Takto spárované fotografie měly symbolizovat pozitivní a negativní výrazy cizince.

Dobrovolníci, kteří sami netušili, co má fotografie naznačovat, je pak ukázali celkem 28 koním z pěti stájí v britských hrabstvích Sussex a Surrrey. A koně poznali rozdíl.

Mohlo by Vás zajímat:

Proč psi udělají kolečko, než si lehnou? Americký vědec na to přišel

„Reakce na rozzlobené obličejové výrazy byla v obzvlášť jasná – koním se rychle zvýšil srdeční tep a pohnuli svojí hlavou, aby se podívali na tváře levým okem,“ řekla deníku The Guardian Amy Smith, doktorandka z výzkumnické skupiny, jež se zaměřuje na hlasovou komunikaci savců a poznávání.

„Co je na tomto výzkumu opravdu zajímavé, že ukazuje schopnost koní číst emoce i přes konkrétní bariéry,“ pokračuje. „Dlouhou dobu jsme věděli, že koně jsou společensky sofistikované druhy, ale tohle je poprvé, co jsme viděli, že umí rozlišit pozitivní a negativní výrazy lidské tváře,“ dodala.

Koně ale nejsou jedinými živočichy, kteří rozzlobeného člověka změří levým okem. Na zamračené tváře se tímto způsobem dívají i psi. Vysvětlení je jednoduché – informace z levého oka putuje do pravé hemisféry, která se zabývá děsivými nebo nebezpečnými stimuly.

Wikipedia.org

Také ovce mají schopnost číst v lidské tváři. Rozpoznají jiné ovce na fotografii, a dokonce je takový snímek uklidní. Stejně tak si pamatují lidské tváře.

Karen McCom, spoluautorka studie a vedoucí výzkumnické skupiny, podotkla: „Koně možná od předků přejali schopnost číst emoční signály u dalších koní, aby vhodně odpověděli na výrazy lidských tváří během jejich společné evoluce. Popřípadě se jednotliví koně mohli naučit interpretovat lidské výrazy během jejich vlastního života.“

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články