Fit a krásnátestovánísoutěže

Muži „podpantofláci“ a ženy vládkyně. To si lidé myslí o párech, v nichž si žena nechala po svatbě své dívčí příjmení

Thumbnail # Muži „podpantofláci“ a ženy vládkyně. To si lidé myslí o párech, v nichž si žena nechala po svatbě své dívčí příjmení

Zdroj:Vimeo.com

Škatulkovat lidi podle prvního dojmu, ba pouze vzhledu, je vcelku nefér. Přesto k tomu většina z nás čas od času sklouzne. Nový průzkum zjistil, že lidé si dělají obrázek o jiných dokonce na základě toho, jaké zvolili manželské příjmení.

Barbara Lorenzová 27. listopadu 2017

A nebude se to líbit mužům, jejichž ženy se rozhodly ponechat své dívčí příjmení.

Podle výzkumníků v čele s Rachael Robnett působí jako takzvaní „podpantofláci“.

Ale zpět k faktům. Vědci z Nevadské univerzity oslovili americké a britské vysokoškoláky. Ptali se jich, jak vnímají manžely žen, které se ani po svatbě nevzdaly svého dívčího příjmení. Následně jim pokládali otázky týkající se osobnosti těchto manželů.

Podle studentů nejsou takoví muži ve vztahu dominantní a disponují jen malou mocí.

Vimeo.com

„Volba příjmení novomanželek tak měla za následek vnímání manželovy instrumentality, expresivity a rozdělení moci ve vztahu,“ vysvětlila vedoucí studie Robnett.

„Naše zjištění naznačují, že lidé vyvozují závěry z manželských příjmení, aby si udělali širší obrázek o povahových rysech dvojic na základě jejich pohlaví.“

A co si myslí lidé o ženách, které si ponechaly své dívčí příjmení? To už víme z dřívějších průzkumů. Takové manželky jsou podle všeho ambicióznější, asertivnější a koneckonců mocnější.

Je ale nutné upozornit na mezery studie. Výzkumníci se na názor ptali jen vysokoškoláků a ti se vyjadřovali pouze k heterosexuálním párům. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat, že studie nereferuje o tom, jaké manželky a manželé s určitými příjmeními jsou, ale jak na ně společnost nahlíží.

A co si myslíte vy o ženách, co odmítly přijmout manželovo příjmení za své jediné? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Zdroj: The Independent

Podobné články

Zavří­t reklamu