Fit a krásnátestovánísoutěže

Proč lidé podvádějí svého partnera? Příčiny nevěry jsou dnes jiné než dříve

Zdroj:Pixabay.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Proč vlastně existuje nevěra? Proč se lidé snaží získat srdce druhého, když ho pak zraňují? Proč lidé ohrožují vybudovaný vztah chvilkovým poblouzněním? Proč vkládají svoji vášeň do tajného vztahu místo toho, aby energii věnovali do vztahu oficiálního? A proč jednoduše neukončí stávající svazek, když jim jde o nový?

Radka Křivánková 16. dubna 2020

Nevěru obklopuje mnoho otázek a nemálo z nich zůstává navždy nezodpovězených. Panuje kolem ní nezměrně mýtů a dávno překonaných stereotypů. Pro část společnosti jde o tabu, o kterém se nemluví, přestože se mu dá jen stěží vyhnout. Dle průzkumů polovina populace nevěru odsuzuje. Polovina populace však také nevěru přiznává, samozřejmě anonymně…

Co hledáme v náručí milenky či milence?

Ve skutečnosti může být nevěra vyjádřením touhy po svobodě a vitalitě, která se s přibývajícím věkem ztrácí. Někdy je nevěra únikem před stárnutím nebo vlastní smrtelností. S milenkou či milencem se vydáváme za hranice všedního života, oddáváme se naplnění svých vášní a tužeb, ke kterému současná společnost tolik vybízí. Avšak dostáváme se tak do konfliktu mezi svými hodnotami a chováním. „Dopouštíme se aktu zrady vůči svému partnerovi,“ vysvětluje ve své TED přednášce belgická psychoterapeutka Esther Perel.

Když hledáme štěstí v náručí druhých, nemusí to přitom dle psychoterapeutky nutně znamenat, že se odvracíme od svého partnera. Někdy chceme alespoň krátce opustit tu osobu, kterou jsme se v dlouhodobém svazku nebo přímo v manželství stali. Hledáme své jiné já. V praxi nám však krize spojená s nevěrou může pomoci znovu najít vlastní identitu.

Thumbnail # Co prozradil průzkum na Čechy? Nevěra nám vůbec není cizí, jednorázovky nás ale nelákají
Mohlo by Vás zajímat:

Co prozradil průzkum na Čechy? Nevěra nám vůbec není cizí, jednorázovky nás ale nelákají

Nevěru lze překonat!

Protože je dnes na pevný partnerský svazek nahlíženo zejména romanticky, dvojici skýtá především emoční stabilitu. Nevěra neznamená hledání lásky jinde, naopak ničí lásku ve stávajícím vztahu. Je to nepochopitelná zrada. Vzbuzuje nepříjemné pochybnosti o vlastním životě. „Nevěra ničí vše, čemu věříme, útočí na vědomí sebe samého,“ popisuje Perel hluboké trauma, které podváděný zažívá. Přesto nabízí také řešení.

Krizi ve vztahu psychoterapeutka považuje za příležitost vybudovat vztah na nových základech. Svým klientům při terapii radí pohlížet na další fázi po nevěře jako na nový vztah, který bude založený na upřímnosti a otevřené komunikaci.

Jak překonat nevěru? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu