Fit a krásnátestovánísoutěže

Protiklady se nepřitahují, vztahy vydrží jen na základě podobnosti partnerů, říká studie

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Protiklady se přitahují? V magnetismu ano, ve vztazích už ne. Vyplývá to z výzkumu pořádaném vědci z Wellesley College a Kansaské univerzity, který publikoval časopis Journal of Personality and Social Psychology. Podobně smýšlející lidé si k sobě najdou cestu, od zastánců jiných životních přesvědčení si drží odstup.

Barbara Lorenzová 2. března 2018

„Představte si dva cizince navazující konverzaci v letadle nebo pár na rande naslepo. Již první okamžiky trapného žertování na téma, jak jsou si oba podobní, hrají okamžitou a mocnou roli v budoucích interakcích,“ řekla serveru The Telegraph Angela Banhs, profesorka psychologie na Wellesley College. „Dají se dohromady? Nebo se na to vykašlou? Připustit si podobnost hned na začátku je doopravdy zásadní pro ono rozhodnutí.“

Jste originál? Tak pšt

Výzkumníci z Wellesley College a Kansaské univerzity vyhledali více než 1 500 náhodných párů. Figurovali mezi nimi romantické vztahy, přátelé a známí. Následně se ptali na jejich hodnoty, předsudky, postoje a osobnostní charakteristiky.

Tyto informace poté porovnávali a vyhodnocovali podobnost či rozdílnost mezi oběma aktéry. Zajímalo je také, jestli lidé v dlouhodobějších vztazích mají více společného.

Thumbnail # 5 způsobů, jak přimět partnera ke změně sebe sama (ale neměnit ho)
Mohlo by Vás zajímat:

5 způsobů, jak přimět partnera ke změně sebe sama (ale neměnit ho)

Výsledky ukázaly jasně, že záměrná snaha vyhranit se a působit výjimečně, se na první schůzce nevyplatí. Všechny páry zastávaly obdobné pohledy na život, a to i v momentě, kdy se poprvé aktéři setkali.

Z toho vyplývá, že pokud šel do vztahu jeden s tím, že se mu pokusí protějšek změnit, nepodařilo se mu to. A že tyto snahy o přetvoření partnera zkrátka nefungují.

Zároveň však vyvrací, že by se v dlouhodobých vztazích jakékoliv ovlivňování nekonalo. „Aby bylo jasno, nechceme tím říct, že se společenské ovlivňování ve vztazích nevyskytuje. Ovšem pokud jsou si partneři na počátku vztahu podobní, prostor pro vliv je malý.

Všechno, co narušuje harmonii ve vztahu – jako například různé druhy nesouhlasu zejména v důležitých postojích, hodnotách nebo preferencích –, bude pravděpodobně přetrvávat.“

Thumbnail # Esemesky pro spokojenější vztah. Těchto 5 zpráv byste měli zasílat partnerovi denně
Mohlo by Vás zajímat:

Esemesky pro spokojenější vztah. Těchto 5 zpráv byste měli zasílat partnerovi denně

A tak kdo si život nechce komplikovat, udělá nejlépe, když si vybere už na začátku partnera, který má stejné potřeby a cíle jako on.

Odlišní přátelé, dobří přátelé

Výzkumníci ovšem varují, že pátrání po stejných rysech v přátelství může převládnout nad vyjadřováním dalších myšlenek, hodnot a perspektiv.

Chris Crandall, profesor psychologie z Kansaské univerzity, dodal: „Snažíte se vytvořit společenský svět, ve kterém vám bude pohodlně, kde uspějete, budete mít lidi, kterým můžete věřit a se kterými se můžete podporovat při splňování snů. Abyste si tohle vytvořili, podobnost vám bude užitečná, a lidi většinu času přitahuje.“

Dodává však, že ani společnost rozdílných lidí vůbec není od věci. Ba naopak – je prospěšná.

Thumbnail # 8 očekávání, které je dobré ve vztahu mít
Mohlo by Vás zajímat:

8 očekávání, které je dobré ve vztahu mít

„Kamarádi jsou tu pro pohodlí, oddych, odpočinek, ne proto, aby byli vystavováni výzvám. A to je dobře. Ale nemůžete mít jen tohle. Potřebujete také nové myšlenky, lidi, kteří vás srovnají do latě, když budete potrhlí,“ doplnil.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu