Protiklady se nepřitahují, vztahy vydrží jen na základě podobnosti partnerů, říká studie

Protiklady se nepřitahují, vztahy vydrží jen na základě podobnosti partnerů, říká studie
Zdroj: Freepik

Protiklady se přitahují? Ve vztazích určitě ne! Podobně smýšlející lidé si k sobě najdou cestu, od zastánců jiných životních přesvědčení si však drží odstup. Vyplývá to z výzkumu vědců z Wellesley College a Kansaské univerzity.

Jana Jánská
Jana Jánská28. 03. 2021 09:05

"Představte si dva lidi navazující konverzaci v letadle nebo pár na rande naslepo. Už první okamžiky trapného žertování na téma, jak jsou si podobní, hrají okamžitou a silnou roli v budoucích interakcích," říká Angela Banhs, profesorka psychologie na Wellesley College, která studii zveřejnila.

"Dají se dohromady? Nebo plány na případné pokračování a vztah okamžitě vypustí z hlavy? Připustit si podobnost hned na začátku je pro toto rozhodnutí opravdu zásadní," dodává.

Studie na 1500 párech

Výzkumníci z Wellesley College a Kansaské univerzity vyhledali přes 1500 náhodných párů - partnery, přátele i známé. Následně se ptali na jejich hodnoty, předsudky, postoje a osobnostní charakteristiky. Získané informace poté porovnali a vyhodnocovali podobnost či rozdílnost mezi oběma aktéry. Zajímalo je také, jestli lidé v dlouhodobějších vztazích mají více společného. Výsledky jasně ukázaly, že záměrná snaha vyhranit se a působit výjimečně se na první schůzce nevyplatí. Všechny páry zastávaly obdobné pohledy na život, a to i v momentě, kdy se aktéři setkali vůbec poprvé.

Vyplývá z toho, že pokud šel někdo do vztahu s tím, že se pokusí protějšek změnit, nepodařilo se mu to. A že tyto snahy o přetvoření partnera zkrátka nefungují. "Aby bylo jasno, nechceme tím říct, že se partneři v dlouhodobém vztahu neovlivňují a nemění. Ovšem pokud si od začátku nejsou podobní a nesmýšlejí stejně, prostor pro změnu je malý. Vše, co narušuje harmonii - třeba nesoulad v důležitých hodnotách, postojích nebo preferencích, bude pravděpodobně přetrvávat."

Kdo si tedy nechce komplikovat život, udělá nejlépe, pokud si vybere už na začátku partnera se stejnými názory, potřebami a cíli.

Odlišní přátelé, dobří přátelé

Výzkumníci zároveň upozorňují na další zajímavá fakta. Podobnost obou zúčastněných je výhodná také u přátelských vztahů. "Snažíte se vytvořit svět, ve kterém vám bude pohodlně, kde budete mít lidi, kterým můžete věřit a se kterými se můžete podporovat. Abyste si tohle vytvořili, podobnost je výhodná," říká Chris Crandall, profesor psychologie z Kansaské univerzity.

Zároveň však dodává, že mít kolem sebe společnost rozdílných lidí rovněž není od věci. Ba naopak – je prospěšná. "Přátelé tu jsou pro pohodlí, oddych, odpočinek. Ne proto, aby byli vystavováni výzvám, a to je dobře. Nemůžete mít ale jen tohle. Potřebujete i nové myšlenky a lidi, kteří vás vrátí na správnou cestu, pokud se začnete chovat nebo žít nepatřičně."

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články