Fit a krásnáTestováníSoutěže

Slova odborníka ke kauze Andrej Babiš: Může schizofrenik dostat pilotní průkaz?

Slova odborníka ke kauze Andrej Babiš: Může schizofrenik dostat pilotní průkaz?
Zdroj: Facebook.com
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Reportéři Seznamu rozpoutali v České republice doslova mediální smršť. Po návštěvě Andreje Babiše juniora ve Švýcarsku se neřeší nic jiného, než zda je na tom pětatřicetiletý muž opravdu tak zle, že nemohl v kauze Čapí hnízdo vypovídat, ale přitom mohl pilotovat Boeing 737.

Barbara Lorenzová 21. listopadu 2018

Právě Babiš junior má pomoci v rozluštění případu údajných dotačních podvodů v kauze Čapí hnízdo. Tvrdí, že po zahájení trestního stíhání premiéra byl unesen zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem. Premiér uvedl, že jeho syn má schizofrenii a jeho dcera trpí bipolární poruchou. K onemocněním se vyjádřil i renomovaný psychiatr Jan Cimický.

Nedobrovolné prázdniny

Policie se snažila Andreje Babiše mladšího, vyslechnout již druhým rokem. Syn premiéra (64) po vypátrání reportérům Televize Seznam v pořadu Zvláštní vyšetřování řekl, že krátce po zahájení trestního stíhání byl unesen na Krym zaměstnancem Agrofertu, řidičem Petrem Protopopovem.

Ten mu měl společně se svou ženou vyhrožovat. „Máš na výběr, buď tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, nebo půjdeš na prázdniny,“ řekla mu údajně Protopopová. Právě Protopopová psala posudek na to, zda je Babiš junior zdravotně způsobilý. To mělo zamezit jeho výslechu v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší přitom o posudku neměl ani páru, přiznává v reportáži.

Po zveřejnění rozhovoru s Andrejem Babišem mladším lékařka Dita Protopopová (ANO) rezignovala na post zastupitelky na Praze 8.

Děti mohou pomoci v rozklíčování případu

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti (Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková, pozn. red.) a bratr mojí partnerky (Martin Herodes, pozn. red.), který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ řekl Babiš ještě jako ministr financí v březnu 2016 na plénu Poslanecké sněmovny.

O zdraví svých dvou dětí z prvního manželství, Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího, se dříve nezmínil ani slovem. K tomu se uchýlil, až když Televize Seznam kontroverzní reportáž odvysílala.

To, že na tom v minulosti nebyl zdravotně dobře, Babiš mladší nikterak nepopírá. V rozhovoru s reportéry dokonce uvádí, že léky bere i ve Švýcarsku, kde žije. Divák ale vidí, že mluví poměrně příčetně.

Pilotní průkaz pro schizofrenika?

Premiér posléze médiím poskytl následující vyjádření. „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil,“ uvedl. Později upřesnil, že jeho syn trpí schizofrenií.

Tady se ale objevuje další háček. V roce 2015 lítal Babiš junior se společností Travel Service jako dopravní pilot. Získat pilotní průkaz ale není jen tak. Nevyhnete se nejrůznějším testům.

„Hodnotí se operační paměť, prostorová orientace, odolnost vůči stresům. Ve všech těchto kritériích musí uspět, respektive dosáhnout přísně měřených hodnot,“ potvrdil Andrej Görčöš, primář psychiatrie Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze, pro ihned.cz.

Podle Görčöše by vážnou psychickou poruchu vstupní testy s jistotou odhalily.

Dcera Adriana Bobeková se podle Babiše potýká s bipolární poruchou přes dvacet let, uvádějí Lidové noviny.

Rodiče si nevybíráme: Otce stíhaného premiéra Babiše zachránila amnestie
Mohlo by Vás zajímat:

Rodiče si nevybíráme: Otce stíhaného premiéra Babiše zachránila amnestie

Zneužití vlastních dětí?

Andrej Babiš mladší reportérům Seznam Zpráv napsal, že si pamatuje, že něco s Čapím hnízdem podepisoval, ale vůbec neví co. Proč ale premiér nechal podepsat „něco“ schizofrenií postiženého syna?

„Diagnostika schizofrenie je poměrně obtížná, jelikož vývoj onemocnění může být velmi pozvolný a s mnoha nejednoznačnými příznaky. Mezi ty, které mohou projevům nemoci předcházet, lze zařadit např. tendence uzavírat se před okolím, obtíže v osobní hygieně, výraznou vztahovačnost, oploštělost emocí, nesoustředěnost,“ píše se v projektu Mediaguide, který spadá pod Národní ústav duševního zdraví.

Dále Mediaguide uvádí, že nemoc postihuje jednoho člověka ze sta. Pokud se nemoc rozvine, může člověk začít trpět bludy. Častěji ale lidé trpí sluchovými halucinacemi, tedy slyšinami. Objevují se poruchy motoriky, neklid, ale i výrazná pasivita.

Dle premiéra má jeho dcera bipolární poruchu 20 let. „Vlivem bipolární afektivní poruchy dochází k periodickým změnám nálad. Objevit se mohou následující epizody, které se projevují depresemi (skleslá nálada), mániemi (extrémně veselá nálada) a hypomániemi (mírnější fáze mánie),“ uvádí opět Mediaguide.

Tento druh psychického onemocnění se začíná projevovat během dospívání. Během dospívání, kdy by ještě o poruše nemusel nikdo tušit, ale Adriana Bobeková Čapí hnízdo rozhodně nevlastnila. Vlastnila jej až mnohem později, když už o jejím zdravotním stavu rodina rozhodně věděla.

Je otázkou, v jakém stavu byly ve skutečnosti děti premiéra Andreje Babiše, když docházelo k podpisu oné zásadní smlouvy. „Jestli byly zrovna v tu chvíli pod vlivem duševní nemoci, nelze říci. V takovém případě musí dojít ke znaleckému vyšetření, v jakém stadiu daná choroba byla v daný okamžik. Znalci posoudí, zda byla choroba na vrcholu a zda mohla mít vliv na rozhodování postiženého,“ řekl pro eXtra.cz přední český psychiatr Jan Cimický.

Zda se dalo zneužít duševního zdraví Babišových dětí a ovlivnit je tak, aby se staly vlastníky obří farmy, také nelze s jistotou říci. „Zneužít se dá vždycky všechno. Tyto psychické nemoci provázejí člověka celý život a nelze říci, kdy vypuknou a v jaké fázi se v danou chvíli nachází. Je to hodně komplikovaná záležitost,“ dodal Cimický.

Je to kampaň!

Složitý příběh, jak vystřižený z kriminálního seriálu, strhl, pochopitelně právem, pozornost na premiéra Andreje Babiše, od kterého se jakožto od osoby mediálně známé očekává nějaké logické vysvětlení. To ale stále nepřichází.

Babiš starší je stále přesvědčen, nebo to alespoň tvrdí, že jde o připravenou kampaň temných sil, které ho chtějí nadobro vystrnadit z politiky.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články