Tajemství mateřského mléka: Co vlastně obsahuje tato dokonalost přírody?

11. prosince 2018 Lucie Trávníčková
Pinterest.com
Pinterest.com

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučně kojit během prvních šesti měsíců života. Poté je nutné tuto stravu rozšiřovat. Horní hranice kojení neexistuje. Vše záleží na potřebách dítěte a možnostech, ale i zdravém úsudku matky.

Proč kojit?

Experti doporučují, aby bylo dítě přiloženo k prsu už během první hodiny po narození a krmeno bylo podle potřeby, když to samo vyžaduje. 

Mateřské mléko je ideální stravou pro novorozence a kojence, protože obasuje všechny nezbytné složky potřebné pro správný vývoj dítěte a také protilátky, které dítě chrání před různými nemocemi. 

Mateřské mléko je dokonalé nejen vzhledem, ale i unikátním složením a také schopností přizpůsobit se potřebám a věku dítěte.

Kojení může být ze začátku problematické, proto se raději poraďte s laktační poradkyní nebo vyhledejte rady odborníka. Se správnou podporou to jistě zvládnete.

Časné mateřské mléko

Objevuje se u matek, které rodily v předtermínu. Obsahuje velké množství bílkovin, tuků, železa, hořčíku, fosforu a vápníku, ale obsahuje méně laktózy. Svým složením připomíná mlezivo, díky čemuž dítě dostává delší dobu látky, které chrání střeva a pomáhají jejich rozvoji a dozrávání.

Mlezivo

Objevuje se v matčiných prsách pět dní po porodu. Je plné imunoglobulinu, leukocytů a bílkovin, ale obsahuje málo laktózy a tuků. Najdeme v něm i látky, které mají vliv na rozvoj buněk, jež se nacházejí ve střevech dítěte.

Přechodné mléko

Má v sobě méně bílkovin a imunoglobulinu a více tuků a laktózy.

Zralé mléko

Objevuje se přibližně dva týdny po porodu. Obsahuje větší množství laktózy a tuků, ale méně bílkovin.

Co když to nejde?

Někdy se prostě může stát, že se ani přes veškerou snahu nerozkojíte. Může to být tím, že dítě prs odmítá, chce pít z láhve nebo matka musí zpět do práce a odstříkává. Samozřejmě, že je to náročnější a zdlouhavější, ale za výhody mateřského mléka to jistě stojí.