Adorované kojení: Provádět jej může až 99 % matek a těm zbylým pomůže laktační poradkyně

Mateřským mlékem dodáváte miminku živiny, které bude do budoucna potřebovat.
Zdroj: Pixabay
Kojení je pro imunitu novorozence velmi důležité.Při kojení by dítě mělo mít v ústech celý prsní dvorec.Zkuste využít kojicí polštář, zajistí vám pohodlí.Existuje mnoho poloh kojení, stačí si jen vybrat tu nejvhodnější pro vás.+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Laická veřejnost, odborníci i vyznavači alternativních přístupů se jednoznačně shodují: ano, kojit se má. Už málokdo ale ví, že kojit může až 99 % žen, a pokud přece jen nastanou nějaké problémy, může snadno pomoci rada zkušené laktační poradkyně.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 10. října 2018

Naprosto mylná informace je, že maminka má málo mléka

Tyto poplašné zprávy většinou přicházejí v období prvních dnů pobytu miminka doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce jeho života. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Situace má ale jednoduché řešení – stačí přikládat dítě častěji k prsu. To tak ukojí své zvýšené potřeby a zároveň se zvýší laktace. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to ho zvládnout.

Neexistuje jenom jedna poloha na kojení

Každá maminka si najde svoji optimální polohu, která je jí i miminku příjemná. Poloh vhodných na kojení je ale nepřeberné množství. Pokud nastane při kojení nějaká rozladěnost, řešením může být právě změna polohy. Svá specifika má kojení dvojčat i trojčat.

Dítě nepije mléko z bradavky

Pokud maminka dovolí dítěti přisát jenom bradavku, může dojít k bolestivému poškození. Při kojení má mít dítě v ústech celý dvorec.

Není nutné stanovit dítěti pevný řád

Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. „Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte dle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se v průběhu šestinedělí sama dostaví,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová, odbornice přes kojení.

Při jednotlivém kojení se nemusí kojit pouze z jednoho prsu

Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsů se doporučuje i pro zvýšení laktace.

Mateřské mléko má mnoho způsobů využití
Mohlo by Vás zajímat:

Dá se mateřské mléko využít i jinak než ke kojení? Způsobů jeho využití je opravdu hodně

Vpáčené bradavky

Je zapotřebí konzultovat s gynekologem, zda je váš pocit oprávněný. A pokud se skutečně jedná o vpáčené bradavky, světe, div se, existuje řešení. Formovače bradavek. Doporučují se používat již v těhotenství. A každá zkušená laktační poradkyně vám doporučí vhodnou polohu na kojení, právě s přihlédnutím ke stavu vašich bradavek.

Nemocná, bolavá, poničená, plná prsa – ragády, syndrom bělavé bradavky

I přes tyto neduhy se může samozřejmě kojit. Základem ale je, aby byl pro maminku pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatná prsa. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Jenom změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci.

Co na prsa přiložit v případě problémů?

Jedni radí teplý obklad, druzí ledování. Obě odpovědi jsou správné. Jenom se musí precizně diagnostikovat, jaké nepohodlí se řeší. Ideální je problém konzultovat s lékařem nebo laktační poradkyní.

Kojící maminka nemusí vypít 6 litrů tekutin

I takovéto informace kolovaly světem. Kojící maminka pije dle svých potřeb. A pokud vypije doporučené 2 litry, může být zcela v klidu.

Má maminka horečku? I tak může kojit

 Ano. Žádnou paniku. Maminka může kojit i při velmi zvýšené horečce. Jenom je důležité pomoci jí samotné. Kojit může, ale nejspíš bude mít jen poskrovnu sil na péči o dítě.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články