Adorované kojení: Provádět jej může až 99 % matek a těm zbylým pomůže laktační poradkyně

Mateřským mlékem dodáváte miminku živiny, které bude do budoucna potřebovat.
Zdroj: Pixabay
Kojení je pro imunitu novorozence velmi důležité.Při kojení by dítě mělo mít v ústech celý prsní dvorec.Zkuste využít kojicí polštář, zajistí vám pohodlí.Existuje mnoho poloh kojení, stačí si jen vybrat tu nejvhodnější pro vás.+ 1 fotka+ 2 fotky

Laická veřejnost, odborníci i vyznavači alternativních přístupů se jednoznačně shodují: ano, kojit se má. Už málokdo ale ví, že kojit může až 99 % žen, a pokud přece jen nastanou nějaké problémy, může snadno pomoci rada zkušené laktační poradkyně.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 10. 10. 2018 17:58

Naprosto mylná informace je, že maminka má málo mléka

Tyto poplašné zprávy většinou přicházejí v období prvních dnů pobytu miminka doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce jeho života. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Situace má ale jednoduché řešení – stačí přikládat dítě častěji k prsu. To tak ukojí své zvýšené potřeby a zároveň se zvýší laktace. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to ho zvládnout.

Neexistuje jenom jedna poloha na kojení

Každá maminka si najde svoji optimální polohu, která je jí i miminku příjemná. Poloh vhodných na kojení je ale nepřeberné množství. Pokud nastane při kojení nějaká rozladěnost, řešením může být právě změna polohy. Svá specifika má kojení dvojčat i trojčat.

Dítě nepije mléko z bradavky

Pokud maminka dovolí dítěti přisát jenom bradavku, může dojít k bolestivému poškození. Při kojení má mít dítě v ústech celý dvorec.

Není nutné stanovit dítěti pevný řád

Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. „Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte dle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se v průběhu šestinedělí sama dostaví,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová, odbornice přes kojení.

Při jednotlivém kojení se nemusí kojit pouze z jednoho prsu

Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsů se doporučuje i pro zvýšení laktace.

Vpáčené bradavky

Je zapotřebí konzultovat s gynekologem, zda je váš pocit oprávněný. A pokud se skutečně jedná o vpáčené bradavky, světe, div se, existuje řešení. Formovače bradavek. Doporučují se používat již v těhotenství. A každá zkušená laktační poradkyně vám doporučí vhodnou polohu na kojení, právě s přihlédnutím ke stavu vašich bradavek.

Nemocná, bolavá, poničená, plná prsa – ragády, syndrom bělavé bradavky

I přes tyto neduhy se může samozřejmě kojit. Základem ale je, aby byl pro maminku pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatná prsa. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Jenom změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci.

Co na prsa přiložit v případě problémů?

Jedni radí teplý obklad, druzí ledování. Obě odpovědi jsou správné. Jenom se musí precizně diagnostikovat, jaké nepohodlí se řeší. Ideální je problém konzultovat s lékařem nebo laktační poradkyní.

Kojící maminka nemusí vypít 6 litrů tekutin

I takovéto informace kolovaly světem. Kojící maminka pije dle svých potřeb. A pokud vypije doporučené 2 litry, může být zcela v klidu.

Má maminka horečku? I tak může kojit

 Ano. Žádnou paniku. Maminka může kojit i při velmi zvýšené horečce. Jenom je důležité pomoci jí samotné. Kojit může, ale nejspíš bude mít jen poskrovnu sil na péči o dítě.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články