Umělé přerušení těhotenství neboli interrupce. Na co se připravit? Jak probíhá?

Interrupce není ve všech státech světa povolena
Zdroj: zdroj: pixabay

Umělé přerušení těhotenství není v ostatních státech samozřejmostí a někde je interrupce dokonce postavena mimo zákon. Nemusíme jezdit pro až tak daleko. Umělé přerušení těhotenství je zakázáno například v Polsku. Víte, jak něco takového, jako je potrat, vůbec probíhá?

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 01. 04. 2018 20:30

Měli bychom vědět, že…

Když se žena rozhodne jít na potrat, má k tomu většinou opravdu závažný důvod, proč si miminko nemůže nechat. Neměli bychom tedy soudit kvůli takovémuto rozhodnutí nikoho. Samotný zákrok je pro těhotnou ženu náročný jak po psychické, tak po fyzické stránce.

Co to je interrupce

Interrupce je zákrok, při kterém je uměle ukončeno těhotenství. Těhotenství lze ukončit do 12. týdne těhotenství. V pozdějším stádiu to možné je také, ale jen za podmínky, že je dítě v břiše ženy postižené, nebo trpí vývojovou vadou. Když je plod geneticky postižený, je možné těhotenství ukončit do 24. týdne.  

Potrat pomocí potratových pilulek

Interrupce pomocí tablety s mifepristonem – Mifegyne

Dá se provést to devátého týdne těhotenství. Jedná se o chemickou interrupci. Asi 8-10 % z těchto interrupcí vyžaduje následný chirurgický zákrok (viz níže). V ČR je tato metoda nově schválená a může se provádět od roku 2013. Může způsobit těžkou nevolnost, bolest v podbřišku a zvracení.

Chirurgicky

Provádí se v celkové anestezii. Provádí se od 8. týdne těhotenství. Čím vyšší stupeň těhotenství je, tím je pro pacientku rizikovější. Zákrok je celkem rychle hotov a pacientka ještě ten den odchází domů.

Jak se chovat po zákroku

Na tři dny vysaďte fyzickou aktivitu a chraňte se proti prochladnutí a nastydnutí. Důležité je se nekoupat v napuštěné vaně. Lepší je se sprchovat, abyste předešli infekci. Pohlavní styk je povolen až po domluvě s lékařem. Obnovení menstruace lze očekávat za 4 - 6 týdnů po výkonu. Dále je vhodné zavedení účinné antikoncepce k zabránění dalšího nežádoucího těhotenství.

 

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články