Satanská panika v Kalifornii: Její epicentrum vzniklo ve školce, učitelé prý před dětmi vzývali ďábla

Satanská panika v Kalifornii: Její epicentrum vzniklo ve školce, učitelé prý před dětmi vzývali ďábla
Zdroj: Unsplash

McMartinova školka na Manhattan Beach v Kalifornii vypadala zvenčí naprosto nevinně. Dvorek byl plný hraček a název zařízení byl vytvořen hravým písmem připomínajícím Divoký západ. To se ale změnilo v osmdesátých letech, kdy se stala epicentrem tak zvané satanské paniky

Kamil Šivák
Kamil Šivák 13. 11. 2024 16:00

V roce 1983 jedna matka, které byla později diagnostikována paranoidní schizofrenie, obvinila učitele ze zneužívání jejího syna. Další obvinění na sebe nenechala dlouho čekat a byla jen horší a horší. Učitelé ve školce nebyli obviněni jen z obtěžování, ale také z levitace, obětování nemluvňat a brutálního zabíjení zvířat před očima dětí.

První zmínky o satanské panice

Americká spisovatelka Joan Didion poznamenala, že šedesátá léta skončila, když stoupenci Charlese Mansona zavraždili herečku Sharon Tate v srpnu 1969. Jeden z vrahů, Tex Watson, měl prohlásit: "Jsem ďábel a konám, co mi přísluší." Už tehdy byla zasazena první semínka satanské paniky.

Zdálo se, že Američané v sedmdesátých a osmdesátých letech vidí Satana skoro pod každým kamenem. V roce 1978 byla společnost McDonald's nucena veřejně oznámit, že její zakladatel Ray Kroc nepodporuje finančně Církev Satanovu. Na počátku osmdesátých let se společnost Procter and Gamble stala terčem pověstí, že její bývalé logo s třinácti hvězdičkami, čili odkaz na původních třináct kolonií, bylo ďáblovým symbolem. Aktuální nálada ve společnosti nenechala chladnými ani filmaře. Vymítač ďábla, Omen či Horor v Amityville - všechny tyto snímky se zabývaly ďáblem a démony.

Kořeny tohoto "neklidu" je těžké určit, ale zřejmě vycházely ze změn v americké společnosti. Pracovalo více žen, což znamenalo, že teenageři byli bez dozoru a malé děti stále častěji chodily do školky. Poklidná šedesátková hudba přenechala rozhlasové vlny rocku a heavy metalu. Navíc prudce klesla důvěra ve stát, a to kvůli aféře Watergate a válce ve Vietnamu. Posledním hřebíkem do rakve před vypuknutím paniky bylo vydání knihy Michelle Remembers.

Vzpomínky na satanské orgie, nebo výmysly?

Kniha Michelle Remembers vyšla v roce 1980, a to den po Halloweenu. Ačkoli se titul prezentoval jako literatura faktu, jejímž autorem byl terapeut Lawrence Pazder, četlo se to jako horor. Mělo jít o zážitky pacientky Michelle Smith. Jeho pomoc vyhledala po potratu. Vídal se s ní dva roky, během kterých praktikovali zdiskreditovanou metodu terapie zvané obnovená paměť.

Z knihy se stal bestseller a Pazder se začal objevovat v televizi. Čtenáři se mohli začíst do vzpomínek ze čtrnáctiměsíčního období, kdy bylo Michelle pět let. Tehdy se měla nacházet ve skupině, kde byli "velmi nebezpeční lidé". Měl to být satanský kult, do něhož ji zavedla, dle jejích slov vlastní matka. Byla tak svědkem orgie, během níž byl jeden muž zavražděn. Ona sama musela podstoupit pohřbení zaživa či z donucení zabít koťata. A 81. den jejího pobytu v kultu se prý po rituálu zjevil sám Satan. Když ji propustili, nic si nepamatovala.

Svou výpovědí jen přilila olej do ohně. Lidé začali doslova šílet a ověřovat si, kam své děti dávají. Co když se tam s nimi dějí podobné věci? A může být i ten nejmilejší člověk ve skutečnosti přívržencem ďábla? Satanská panika začala povážlivě bobtnat.

Satanská panika ve školce

Satanská panika do roku 1983 bublala pod pokličkou, pak ale nastala exploze. A to poté, co Judy Johnson řekla policii, že se její dvouletý syn stal ve školce McMartin obětí sodomie. Mohl za to prý učitel Ray Buckey. V dopise, který poslala okresnímu prokurátorovi, ještě uvedla, že tam byl přítomen "kozí muž, jenž se zřejmě objevil po rituálu, a že Ray dokonce létal ve vzduchu."

Samozřejmě započalo vyšetřování. Policie v jeho rámci poslala asi dvěma stovkám rodin informační dopis s výzvou, aby nahlásili, pokud i oni zažili něco neobvyklého. Měli se také zeptat svých dětí. I těch, které do školky už nechodily. Možnými trestnými činy byl orální sex a doteky v oblasti genitálií a hýždí, a to pod záminkou měření teploty. Zpočátku děti popíraly, že by se něco takového dělo, ale nakonec většina z nich tvrdila pravý opak.

A tak se na veřejnosti objevily povídačky, že učitelé třeba ubili k smrti koně, zmáčkli andulku tak, že umřela, v tajném kostele, do něhož se šlo tunelem, zase obětovali děti a nutili ostatní pít jejich krev.A pak tu byla ještě hra na Rozhlednu. Skupinka dětí byla na stráži, zatímco se zbytkem si učitelé užívali. Po několika letech soudních tahanic byli ale všichni shledáni nevinnými.

Poslední dny satanské paniky. Skutečně?

Satanská panika se v průběhu osmdesátých a devadesátých let neprojevovala u lidí jen v souvislosti se školkami. Ďáblovo dílo se také hledalo v hudbě či hrách. Kupříkladu v roce 1985 se dva kamarádi, Raymond Belknap a James Vance, dohodli na sebevražedném paktu, po němž Raymond zemřel a James utrpěl vážná zranění. Vanceovi rodiče pak z toho vinili kapelu Judas Priest. Jejich skladby prý obsahovaly skryté zprávy typu "udělej to a budeme mrtví". Byl to samozřejmě nesmysl. I oni tak odešli od soudu nevinní.

Jako další se stala terčem hra Dungeons and Dragons, jež obsahovala kouzla a monstra. Křížovou výpravu proti ní vedla truchlící matka, jejíž syn si vzal život. Hra měla dle ní podporovat uctívání ďábla, být plná démonů a nebezpečných rituálů. Satanem se také "ospravedlnila" vražda tří chlapců v roce 1993, kterou měla mít na svědomí takzvaná Memphiská trojka.

Jako všechno ostatní, začala i satanská panika pomalu ztrácet na své síle. Opravdu ale skončila? Co třeba taková skupina QAnon, která v současnosti šíří zvěsti o sadistickém kultu satanistických pedofilů? Možná, že se v ní jen, jak tomu bylo za dob paniky, odráží pradávný strach, že monstra vždy číhají ve tmě a že naši milovaní jsou vůči nim zranitelní, neboť zlo se může nacházet i na těch nejnevinnějších místech.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Satanic Panic
Allthatsinteresting.com: What Was The Satanic Panic? Inside The Mass Hysteria That Swept America In The 1980s and '90s

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články