Prokleté Pompeje: Když si z místa zkázy ukradnete nějaký suvenýr, čeká na vás jen samá smůla

Pompeje
Zdroj: Pixabay
Zničení Pompejí a Herculanea od malíře Johna Martina.Ulice v Pompejích.Takto podobně vypadal pyroklastický proud Vesuvu, který měl na svědomí zkázu celého města.Kostry obětí v Herculaneu.+ 4 fotky+ 5 fotek

Pompeje patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Itálii. To z nich ale také dělá mimo jiné místo s největším počtem krádeží archeologických artefaktů. Jenom ty z Pompejí se v něčem liší. Zloději je často rádi vracejí zpět.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 03. 2024 16:00

V roce 2020 obdržela jedna cestovní kancelář balíček, který obsahoval řadu "suvenýrů", které byly odcizeny z místa jedné z nejhorších tragédií v historii. Byl v něm i dopis, v němž se žena jménem Nicole přiznala k tomu, že dvě části amfory, mozaikové dlaždice a kus keramiky ukradla před 15 lety. Nyní toho upřímně litovala.

Chtěla mít doma kus historie

Artefakty z Pompejí chtěla mít doma kvůli tomu, aby se mohla pochlubit kouskem historie, který se hned tak nevidí. Jenomže, když zjistila, kolik se k nim váže negativní energie, vyděsilo ji to. A pak se začaly dít podivné věci. Stíhalo ji jedno neštěstí za druhým, včetně návratu rakoviny prsu.

Věřila tomu, že za to mohou právě ony suvenýry. "Je mi 36 a již dvakrát byla u mne diagnostikována rakovina. Skončilo to dvojitou mastektomií," napsala. "Měli jsme také finanční problémy. Poučila jsem se a doufám v boží odpuštění. Vezměte si je zpět, prosím, přinášejí jenom smůlu."

Nebyla jediná, komu se v Pompejích nevyplatila krádež

Nicole nebyla jediným návštěvníkem Pompejí, který svůj "lup" následně vrátil. Dalším příkladem byli manželé z Kanady. "Vzali jsme je, aniž bychom pomysleli na bolest a utrpení, které tyto ubohé duše zažily během erupce Vesuvu. Je nám to líto. odpusťte nám to," káli se.

Než se Pompeje staly světově proslulým historickým místem, byly kdysi ztraceným městem, které zasáhla jedna z nejhorších pohrom. Obyvatelé byli pohřbeni pod tunami popela a troskami po erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Ti, kteří se nedokázali zachránit, leželi pod vrstvami sopečného popela po tisíce let. Pompeje byly objeveny náhodou v osmnáctém století během stavby paláce pro francouzského krále z rodu Bourbonů.

Jako by se pod Vesuvem zastavil čas

Pozůstatky obětí, které byly pohřbeny zaživa, kvůli popelu zvápenatěly, čímž se okolo jejich těl vytvořila jakási ochranná schránka. Kůže a měkká tkáň se postupem času rozpadly, krusta ale odolávala zubu času. Z Pompejí se tak stala poněkud děsivá atrakce zachycující poslední vteřiny života těchto nebožáků. O kletbě se ale zatím nepodařilo najít žádné relevantní informace. Přesto tam vzniklo muzeum ukradených artefaktů. Zřejmě jako varování...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pompeje
Allthatsinteresting.com: Woman Returns Artifacts From Pompeii, Claiming The Cursed Items Gave Her Cancer

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články