Ultrabarevný šatník bývalé dánské královny Markéty II.: Dominuje mu plášť z ubrusu, který si sama navrhla

královna Markéta II.
Zdroj: Profimedia/koláž Lifee
Signifikantní pršiplášť a čapka proti dešti, které si královna Markéta II. sama navrhla a oblékla v letech 1995 a 2017. Outfit byl komplet vyroben z povoskovaného omyvatelného ubrusu.Sedmdesáté narozeniny v roce 2010 oslavila královna Markéta II. v nepřehlédnutelných zelených šatech zahalená kožešinou.Královna Markéta II. se ve svých módních kreacích rozhodně neztratí. Zatímco sestřenice Alžběta zářila pouze díky barvám, Markéta má slabost i pro originální střihy, materiály, vzory a kombinace.Styl královny Markéty II. se v mnohém shoduje s tím Alžbětiným. Vidíte tu podobu?+ 4 fotky+ 5 fotek

Dánská královna Markéta II. slaví 84. narozeniny. Vedle nadstandardního vzdělání, odvahy a životní moudrosti vyniká mezi ženskými (ex)vládkyněmi také vskutku osobitým šatníkem plným barev. Nechybí v něm ani originální improvizace v podobě legendárního pláště a čapky proti dešti.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 16. 04. 2024 13:30

Bylo to jako rána z čistého nebe, když Markéta v silvestrovském projevu oznámila, že se jako první panovník v historii země vzdává trůnu, a to ve prospěch svého syna Frederika (55). Zkušená dáma ale věděla své. Možná tím zachránila dánskou monarchii, jež se ocitla na pokraji propasti poté, co se veřejně mluvilo o princově nemanželském poměru s mexickou profesionální celebritou Genovevou Casanovovou (47).

Královna Markéta II. se zamilovala do barev díky divadlu

Není to ostatně poprvé, co vzdálená sestřenice královny Alžběty II. porušila konvence. Markéta II., která miluje smích, konverzaci bez zbytečných příkras a v neposlední řadě cigarety, je známá také svým uměleckým nadáním a slabostí pro výrazné barvy a vzory, které ve velkém vpustila i do svého šatníku. Díky tomu byla a je možná nejexcentričtější šlechtičnou Evropy.

Markétino zaujetí barvami a vzory se zrodilo už v jejím útlém dětství, kdy se svým tatínkem, králem Frederikem IX., často navštěvovala divadelní představení. Fascinovaly ji kostýmy, použité vzory i barvy, kterými oblečení jen hýřilo. V 70. letech tak bylo možné dánskou vladařku zastihnout na londýnské Oxford Street, kde vesele nakupovala další a další módní kousky.

Podobný vkus se sestřenicí Alžbětou II.

Stejně jako sestřenice Alžběta, i ona dokázala ocenit pestrou barevnou paletu jednotlivých kousků a upřednostňovala domácí návrháře. Na rozdíl od britské královny ale neměla tak vyspecifikovaný vkus, co se střihu a materiálů týče. Na sebe si klidně brala elegantní sametové šaty, stejně jako hedvábné kousky, luxusní brokáty, vzory a záplavu kožešin, které podtrhovaly její majestát.

Jeden ze svých nejvýraznějších looků předvedla Markéta II. u příležitosti svých čtyřicátých narozenin v roce 1980, kdy se zahalila do objemných taftových šatů khaki barvy od návrháře Jørgena Bendera, které doplnila opulentními smaragdovými šperky. S Benderem a Erikem Mortensenem pak spolupracovala mnoho let, než se svěřila do rukou švadlenky Birgitte Thaulow.

Ikonický plášť do deště a pršičapka královny Markéty II.

Vrcholem jejího díla byl ovšem outfit z roku 1995, který si navíc navrhla sama. Šlo o vesele vzorovaný plášť do deště doplněný pršičapkou, obojí vyrobené z omyvatelného povoskovaného ubrusu. Že nešlo o módní šlápnutí vedle dokládá nejen fakt, že se úbor tehdy setkal s kladným ohodnocením kritiků i fanoušků, ale také skutečnost, že ho Markéta měla na sobě ještě v roce 2017 na oslavě jezdeckého sportu v Grastenu.

Ostatně nebyl to jediný kousek, který kdy dánská královna navrhla. Na svědomí má během 52 let na trůnu také několik baletních a filmových kostýmů, za něž získala i prestižní cenu za kostýmní výtvarnictví.

Na nejslavnější outfity královny Markéty II. se můžete podívat v naší fotogalerii.

Zdroje informací:
Dailymail.co.uk
Skynews.com.au

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články