Skutečný příběh Griseldy Blanco: Neukojitelná "Kokainová královna" měla čtyři děti, své tři manžely popravila

Skutečný příběh Griseldy Blanco: Neukojitelná "Kokainová královna" měla čtyři děti, své tři manžely popravila
Zdroj: Wikimedia Commons, Metro Dade Police Department, Public domain
Kolumbijská herečka Sofía Vergara se převtělila do narkobaronky Griseldy Blanco.Její ikonické obočí museli vizážisté překrýt protézou a nalepit jí nové, více sedmdesátkové.Protézu měla herečka v seriálu také na nose a na zubech.Proměnou prošly i její vlasy, byť najít věrohodný účes byl trošku oříšek. Herečka tak denně trávila v maskérně hodinu a půl.+ 8 fotek+ 9 fotek

Kolumbijská narkobaronka Griselda Blanco, známá též jako "kokainová kmotra" a "černá vdova", se začala angažovat v byznysu s návykovými látkami na počátku sedmdesátých let. Jaký byl její životní příběh, jehož seriálového zpracování se ujala streamovací platforma Netflix?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 01. 2024 16:00

Dosud není jasné, jak si Griselda Blanco byla blízká s "drogovým králem" Pablem Escobarem, ale je jasné, že mu pro jeho aktivity vydláždila cestu. Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že to byl její chráněnec. Další si zase stojí za tím, že ve skutečnosti šlo o dva velké rivaly. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté – Griselda si, jakožto hlavní hráč v drogových válkách v Miami, k nímž došlo v osmdesátých letech, udělala nespočet nepřátel. Mohla za to její hrůzovláda.

Kdo byla Griselda Blanco?

Griselda Blanco se narodila v roce 1943 a ve světě zločinu se začala pohybovat již ve svých jedenácti letech. A nutno dodat, že se s tím nijak nepárala. Prý měla hned napoprvé unést desetiletého chlapce, jehož poté zastřelila, a to kvůli tomu, že jeho rodiče nezaplatili výkupné. Možná za to mohlo fyzické týrání, které ji vyhnalo z rodného domu na ulici, kde přežívala jen s pomocí kapsářství a prostituce.

Ve třinácti letech zažila poprvé úspěch. Tehdy se seznámila s převaděčem imigrantů Carlosem Trujillem, kterého si později i vzala. Pomáhala mu, čímž zjistila, že zločin může pěkně vydělávat. Přestože měli spolu tři syny, jejich manželství mělo jepičí život. A aby toho nebylo málo, nechala ho Griselda později dokonce zabít.

Druhý muž Alberto Bravo ukázal Griseldě "krásy" obchodu s kokainem. Aby jejich podnikání začalo opravdu vynášet, přestěhovali se do Queens v New Yorku. Tam téměř ihned naštvali italskou mafii. Griselda a Alberto měli totiž přímou linku na dodavatele bílého prášku z Kolumbie. A tomu se nemohli Italové rovnat. Tehdy se začalo Griseldě přezdívat "kokainová kmotra". Drogu jim do New Yorku pašovaly mladé ženy, které ji ukrývaly buď v podprsence, nebo kalhotkách, které byly ušité speciálně právě pro tyto účely.

Pak nastal čas na to, aby se Alberto Bravo vrátil do Kolumbie a "inovoval" export. Jinými slovy, aby se dováželo větší množství drogy. Griselda zatím úspěšně rozšiřovala své impérium. Ale jak se říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. V roce 1975 byli oba zatčeni v rámci Operace Banshee, což byla společná akce newyorské policie a protidrogového. Ještě před vznesením formálního obvinění se však Griseldě podařilo uprchnout do Kolumbie. Tam prý zabila Brava, když na sebe začali střílet, když zjistili, že jim jaksi chybí několik milionů. Ona ho měla střelit do obličeje, on ji do žaludku.

Dramatický vzestup "kokainové kmotry"

Po smrti druhého manžela získala Griselda nový titul "černá vdova". Nyní měla nad svým drogovým impériem plnou kontrolu. Jen svůj obchod řídila z Kolumbie. Do Států se raději nevrátila. V roce 1976 měla kokain údajně propašovat na lodi známé pod jménem Gloria, kterou do Ameriky poslala kolumbijská vláda v rámci závodu k dvousetletému výročí v New York Harbor.

O dva roky kráčela k oltáři potřetí. Tentokrát tam na ni čekal bankovní lupič Dario Sepulveda. Téhož roku se jí narodil čtvrtý syn Michael Corleone. Tehdy se její obchodní ambice zaměřily nejvíce na Miami, chtěla ho zcela ovládnout a dostat kokain do co nejvíce rukou. Dokonce se tam přestěhovala. Honosné domy, drahá auta, soukromé letadlo, divoké večírky s drogovými lordy – to byl nyní její život. Přece ale neměla vše. K sexu musela nutit ženy i muže se zbraní v ruce.

A aby toho nebylo málo, Griselda se oddávala kouření nerafinovaného kokainu, jemuž se říkalo bazuka. Ten zřejmě přispěl k její rostoucí paranoie. Největší hrozbu ovšem představovaly konkurenční gangy a boj o moc a území.

Griselda Blanco a drogová válka v Miami

V letech 1979 až 1984 se jižní Florida proměnila ve válečnou zónu. První výstřely padly 11. července 1979. Několik Griseldiných nájemných vrahů zastřelilo konkurenčního drogového dealera v obchodě Crown Liquor v nákupním centru Dadeland. Útočníci přijeli na místo činu v obrněném voze, jehož boky byly pokryty silnými ocelovými pláty, v nichž byly vyřezány otvory, sloužící jako střílny.

Počátkem osmdesátých let prošlo až sedmdesát procent pašerovaného kokainu právě přes Miami. To bylo doprovázeno hromadícími se mrtvolami, za jejichž smrtí stála Griselda Blanco. Dle statistiky došlo v prvních pěti měsících roku 1980 k pětasedmdesáti vraždám. V dalších sedmi měsících to již bylo jednou tolik a v roce 1981 se Miami stalo městem s největším počtem vražd, a to na celosvětové úrovni. Jak později vypověděl Griseldin nejvěrnější hrdlořez Jorge "Rivi" Ayala, když nařídila zásah, znamenalo to, že nemá umřít jen cíl, ale všichni okolo. Nevinní kolemjdoucí, ženy i děti. Ale i on došel k bodu, kdy už dál nemohl. Jednoho dne svým poskokům zakázal zabít děti dealerů, které zrovna sprovodili ze světa.

Koncem roku 1983 přišel na řadu její třetí muž Sepulveda. Nepomohlo mu ani, že unesl syna a vrátil se do Kolumbie. Griseldě nešlo uniknout. Jenomže nepočítala s jednou věcí. Do celé věci se vložil jeho bratr Paco, který drogové královně vyhlásil válku. Normálně by si z toho nic nedělala, jen kdyby se k němu nezačali připojovat její pochlebovači.

V roce 1984 ji chtěl například zabít synovec jejího druhého muže. Čekal na ni v obchodních centrech, která ráda navštěvovala. Byl to ale jeden z mnoha. Griselda zatím nechala zavraždit nového dodavatele kokainu. Proč by také platila 1,8 milionů dolarů... To už ale na ni číhalo protidrogové. Zatčena byla o rok později a odsouzena ke dvaceti letům vězení (obchod s narkotiky). Obvinění z vraždy přišlo až v roce 1994, a to na základě svědectví Ayaly. Brzy byl ale zdiskreditován kvůli sexuálnímu skandálu se sekretářkami z kanceláře okresního státního zástupce.

Smrt Griseldy Blanco

A tak se Griselda v roce 2004 konečně stala opět svobodným člověkem. Po návratu do Kolumbie žila poměrně normálním životem. O osm let později ale byla před řeznictvím v městě Medellín dvakrát střelena do hlavy útočníky jedoucími na motorce. Byla tak zabita metodou, kterou vymyslela ona sama. Dožila se devětašedesáti let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Griselda Blanco
Allthatsinteresting.com: Meet Griselda Blanco, The 'Queen of Cocaine' Who Ruled Her Drug Empire With An Iron Fist

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články