Mezinárodní den povědomí o předávkování: Matka, která neznala nic jiného než mejdany a drogy, předávkovala 14letou dceru pervitinem

Mezinárodní den povědomí o předávkování: Matka, která neznala nic jiného než mejdany a drogy, předávkovala 14letou dceru pervitinem
Zdroj: Unsplash

Na poslední srpnový den každého roku připadá Mezinárodní den povědomí o předávkování. Jeho úkolem je odpovědět na klíčové otázky, týkající se úmrtí spojených s drogami. My se ale v tomto článku podíváme spíše na praktickou ukázku toho, jak mohou drogy zničit celý život. Jaké tragédie se u nás v poslední době udály?

Kamil Šivák
Kamil Šivák30. 08. 2023 16:00

Dle webu drogy-info.cz zemře v ČR ročně na předávkování nelegálními drogami okolo 40–60 osob. K tomu je také nutné připočíst úmrtí způsobená úrazy a dopravními nehodami, k nimž dochází pod vlivem omamných látek. Průměrný věk uživatelů se pomalu zvyšuje. Nyní je to okolo 35 let.

Smrt, která šokovala i odborníky

V roce 2008 otřásla Jesenickem smrt teprve devatenáctileté narkomanky Markéty Pasekové. Vedoucí místního K-centra Radim Siatka tehdy prohlásil: "Předávkovala se. Jednou z možností je, že zemřela kvůli nečisté droze." A to bylo právě divné, Jesenicko je totiž známé tím, že se v něm vyskytují neředěné látky. Dívka prý drogu získala od nějakého muže ze Šumperka.

Odborníky její nenadálý skon šokoval hlavně proto, že šlo o první případ předávkování na Jesenicku. Markéta navíc měla velkou šanci se ze závislosti dostat. Dodělávala si školu a snažila se změnit. Pozdvižení ale nastalo také v komunitě mezi uživateli. Spousta drogově závislých si totiž myslí, že jim se něco takového nemůže stát.

Zůstala u něho do poslední chvíle

I oblíbená rekreační droga extáze dokáže brát lidské životy. V roce 2019 přišel deník Blesk se zprávou o smrti ještě ani ne dvacetiletého Vojty, jenž se touto drogou předávkoval během oslavy maturity v pražském klubu Storm. Poslední chvíle s ním strávila jeho sestra. "Nikomu bych nepřála ten pocit bezmoci. Vidět sourozence v obležení blikajících přístrojů, s oteklým tělem a spoustou hadiček, co mu vedou do těla," uvedla.

Svůj boj bohužel prohrál. K nedožitým dvacetinám mu tak sestra popřála na sociálních sítích. A připojila se k ní i Vojtova zdrcená přítelkyně. "Pořád tomu nemůžu uvěřit. A hlavně jak moc mi chybíš. Ještě jsem nepřestala plakat. Chtěla bych ti za všechno strašně poděkovat."

Předávkovala svou vlastní dceru

Do třetice se podíváme na případ ženy z Jirkova, která předávkovala svou vlastní dceru Magdalenu. Od dvanácti jí dávala pervitin a marihuanu. Vše pak vyvrcholilo o dva roky později, kdy se předávkovala pervitinem, což byla pro ni konečná. Ani matka, ani její partner nepracovali. Živili se výrobou a prodejem této návykové látky. Magdalena tak ve svém životě poznala jen mejdany a matku, která je zrovna v rauši.

Zdroje informací:
Drogy-info.cz: Souhrnná zpráva o závislostech v ČR 2022
Olomoucký.deník.cz: Smrt mladé narkomanky otřásla i odborníky

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Související články

Další články