Speciální mazlíčci Michaely Kuklové: Fenka nežere maso a kocour ovládá psí povely

Michaela Kuklová
Zdroj: Lifee/Markéta Behinová
Herečka Michaela Kuklová se svou fenkou Justy. Psí fenka Justy herečky Michaely Kuklové je  dlouhosrstý afghánský chrt. Michaela Kuklová říká, že Justy nepotřebuje tolik pohybu, kolik by se na první pohled zdálo. Fenka Michaely Kuklové má alergii a může jen jehněčí granule. + 7 fotek+ 8 fotek

Herečka Michaela Kuklová (56) je vášnivou obdivovatelkou afghánských chrtů, které její táta začal chovat, když jí byly pouhé čtyři roky. Aktuálně si hýčká jedenáctiletou dlouhosrstou psí fenku Justy, která bohužel trpí alergií a nesmí nic jiného, než jehněčí granule, jak prozradila magazínu Lifee.cz. Jak se s nemocí své fenky vyrovnala? Proč si Kuklová zamilovala právě tuto psí rasu? Co je na chovu chrtů nejnáročnější? A v čem je speciální její kocourek Tygr?   

Veronika Nováková
Veronika Nováková 10. 07. 2024 12:00

Herečka Michaela Kuklová (56) má bílou fenku dlouhosrstého afghánského chrta, Justy, už 11 let. Mluví o ní jako o psí babičce. "Je to taková babička, ale pořád je moc fajn. V rodině máme samozřejmě ještě další pejsky, jezevčíka a chlupatého čínského naháče," vyjmenovává Kuklová. Psí fenka Justy působí díky své dlouhé bílé srsti elegantně, téměř aristokraticky. Jakého jiného psa by snad národem milovaná princezna Jasněnka mohla chovat?

Doporučené video: Na návštěvě u herečky Michaely Kuklové

Afghánské chrty chová Kuklová od čtyř let

Herečka Michaela Kuklová si na chrtech pochvaluje hlavně jejich povahu. Vztah k nim má od dětství a neměnila by. "Afgháni jsou moje láska, takže to byla jasná volba. Prvního afghána koupil můj táta, když mi byly asi čtyři roky a vznikl obrovský vztah. Jsou to silné osobnosti, jsou jiní, zvláštní," popisuje Kuklová svoji bílou aristokratku Justy. "Neobtěžují vás, nestrkají vám neustále hlavu do klína, nepotřebují moc pohybu, protože se vyběhají sami. Člověk je vypustí na louku. Je to nenáročné plemeno, pokud se tedy nebavíme o údržbě srsti – to je hodně náročné. Samotná údržba srsti je nepříjemná," postěžovala si herečka.

S ohledem na své povolání a také mateřské povinnosti je pro ni výhodou, že Justy nevyžaduje hodinové procházky. "Jsou to klidní psi, nepotřebují tolik pohybu. Lidé vidí dlouhé nohy, chrt, ale oni nepotřebují tolik běhat. V mládí ano, ale v pokročilém věku vůbec, jsou to bytoví psi, gaučáci."

Alergie způsobuje fence Justy pelichání

Jasno má Michaela Kuklová ohledně výběru vhodné stravy - fenku Justy limituje její celoživotní nemoc. "Barfování u nás nepřichází v úvahu, dávám jí granule, protože je celoživotní alergička. Ztrácí kvůli tomu srst, pelichá. Nevím, zda to souvisí s ročním obdobím," zamýšlí se Kuklová, která syrovým nebo vařeným masem svoji fenku zásadně nekrmí. "Vyhovují jí jehněčí granule a držím ji na nich kvůli její nemoci. K tomu jí dopřávám jehněčí konzervy a vývary, kterými se to hezky zalije," dává tip chovatelům, kteří řeší podobné problémy. "Měla jsem ji měsíc na hlídání u své rodiny a neměla stravu, na kterou je zvyklá. Vrátila se s úplně holýma nohama, po měsíci jsem ji vůbec nepoznávala."

Kocourek Tygr zvládá povely, ale musí se mu chtít

Mimo sněhobílou Justy má Michaela Kuklová ještě bílého kocourka s vtipným jménem. "Náladu mi zlepšuje nejen pejsek, ale také náš čtyřletý kocour Tygr, který je pěkný raubíř. Je to mazel, je neskutečně chytrý a dokonce mě poslouchá," překvapuje Kuklová, podle které je většina koček naprosto imunní vůči jakýmkoliv pravidlům či rozkazům. Tygr je tedy zajímavý unikát. "Umí povely sedni, lehni. Ráno přijde k umyvadlu, kde se myju, a chce mi lézt za krk. Udělám mu místo vedle sebe, řeknu mu, aby si sedl raději tam, a on to udělá. Ale musí se mu chtít, to je pravda. Všemu rozumí, zná gesta, která dělám," ukazuje nám Kuklová, která na své zvířecí mazlíčky nedá dopustit.

Na fotografie herečky Michaely Kuklové s fenkou Justy a kocourkem Tygrem, jak je zachytila šéfredaktorka Lifee Markéta Behinová se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články