Fit a krásnátestovánísoutěže

Dnes je Světový den boje proti nádorům mozku. Nechci umřít, říká statečná máma, která měla na mozku 16 nádorů

Thumbnail # Dnes je Světový den boje proti nádorům mozku. Nechci umřít, říká statečná máma, která měla na mozku 16 nádorů

Zdroj:pixabay.com

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Celá planeta si dnes připomíná Světový den boje proti nádorům mozku. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí o této zákeřné a smrtící nemoci, u které je velmi těžké určit její hlavní příznaky. Klasickou bolest hlavy si totiž určitě prožil každý z nás, zbystřit byste však měli v případě, kdy tato bolest neustupuje, zvyšuje se, nebo se pravidelně opakuje. V takových případech neotálejte a vyhledejte lékaře neurologa.

Kateřina Sobolová 8. června 2020

Světový den boje proti nádorům mozku vznikl v roce 2000 na popud německé neziskové asociace Deutsche Hirntumorhilfe. Zároveň je také poctou všem pacientům s touto zákeřnou nemocí a jejich rodinám, které jim jsou obrovskou podporou. Prevence u tohoto typu onemocnění je velmi složitá, uvádí se však, že velkou roli v něm sehrává dědičnost a kouření.

Thumbnail # Mohou mobilní telefony způsobovat rakovinu mozku? Vědci přišli s novým výzkumem
Mohlo by Vás zajímat:

Mohou mobilní telefony způsobovat rakovinu mozku? Vědci přišli s novým výzkumem

Někdy jsou i doktoři krátcí

Při mozkových potížích je nutné vyšetřit mozek, k čemuž dnes slouží několik možností. Lékař vás tak může poslat na neurologické CT vyšetření, magnetickou rezonanci či EEG.

Moderní medicína často dokáže zázraky, některé nádory jsou léčitelné i vyléčitelné, ovšem stále existují i nádory, na které jsou i doktoři krátcí. Léčbu u pacientů s nádory na mozku je těžké předvídat. Zásadní otázkou je vždy histologický typ nádoru, podle čehož se pak lékaři rozhodují o následujícím postupu. V některých případech je možné nádor vyoperovat, jindy je však třeba podstoupit záření nebo chemoterapii.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lisa Shurety (@me_myself_and_melanoma_),

Šestnáct nádorů

Svou zkušenost s nádory mozku má i mladá maminka Lisa Shurety z Velké Británie, se kterou si osud velmi pohrává. V roce 2011 jí byl diagnostikován melanom, ten však doktoři brzy odstranili a zdálo se, že je vše v pořádku. Jenže její „obyčejný život“ netrval moc dlouho a Lisa po sedmi letech začala bojovat s nesnesitelnými bolestmi hlavy, které jí často způsobovaly bezesné noci.

Jako máma dvou malých holčiček (2 a 10 let) tomu nevěnovala pozornost, jenže všechno se změnilo v den, kdy se zhroutila. V nemocnici jí pak diagnostikovali šestnáct nádorů mozku a lékaři jí dávají jen několik měsíců života. Ona se ale i přesto pustila do boje, protože pro svou rodinu tady chce být co nejdéle.

Thumbnail # Pozitivní účinky betaglukanu: Pomáhá při infekcích i nádorových onemocněních
Mohlo by Vás zajímat:

Pozitivní účinky betaglukanu: Pomáhá při infekcích i nádorových onemocněních

Moje srdce krvácí

Lisa už má za sebou tři velké operace mozku, které jí způsobily vážné poškození nervů. „Každé narozeniny i Vánoce, od té doby, co mi byla diagnostikována rakovina, tak nevím, jestli jsou mé poslední,“ řekla smutně Lisa pro nzherald.co.nz. „Moje srdce krvácí, když se dívám na svou milovanou rodinu. Moc je miluji a nemohu si dovolit myslet na to, že s nimi nebudu déle,“ dodává.

Většinu času Lisa tráví v posteli. Každodenní život je pro ni velkým bojem, má vážně poškozenou levou paži, ruku i nohu, stejně jako pánev, takže už potřebuje každodenní péči a pomoc. Přes to všechno doufá, že svou mladší dcerku uvidí jít poprvé do školy a tu starší na střední školu.

Thumbnail # Rakovina prsu: „Pravidelné prohlídky by neměly zanedbávat ani mladé ženy,“ říká profesor Daneš
Mohlo by Vás zajímat:

Rakovina prsu: „Pravidelné prohlídky by neměly zanedbávat ani mladé ženy,“ říká profesor Daneš

Nechci umřít

Čekají ji další operace, ty však neproplácí pojišťovna a Lisa si tak musí sehnat necelé tři miliony korun. I proto už byla vytvořena stránka, na které jí lidé mohou finančně pomoct. „Cítím se nesmírně nepříjemně, když žádám o pomoc, ale musím zůstat naživu pro své krásné dcerky a úžasného manžela. Nechci umřít,“ uvedla bojovnice Lisa.

Se svým příběhem se s ostatními podělila i proto, aby zvýšila povědomí o tomto typu rakoviny. Výskyt nádorových onemocnění mozku a míchy je totiž bohužel každoročně vyšší a vyšší. Proto nepodceňujte příznaky, které by vás před nimi mohly varovat.

Thumbnail # Bojovnice Terezka (17): Životní příběh dívky, která žije s ventilkem v mozku
Mohlo by Vás zajímat:

Bojovnice Terezka (17): Životní příběh dívky, která žije s ventilkem v mozku

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu