Péče o spálenou pokožku: Zklidněte ji gelem s aloe nebo bylinkami

Péče o spálenou pokožku: Zklidněte ji gelem s aloe nebo bylinkami
Zdroj: Freepik.com

Současné dny nám konečně dopřávají horké letní teploty. Právě s těmi je ale spojeno také několik rizik. Mezi ty nejčastější se řadí spálení pokožky od sluníčka. Jak co nejlépe zklidnit podrážděnou kůži?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 30. července 2020

Většina lidí si pobyt venku na sluníčku a všechny letní činnosti, které s ním souvisí, užívá. Co když se ale zapomenete dostatečně namazat opalovacím krémem, a spálíte si pokožku? Popáleniny od sluníčka mohou pořádně bolestivé, navíc představují i zdravotní riziko. Důležité je proto zarudlou pokožku co nejdříve šetrně ošetřit. Kromě všeobecně známého, velmi účinného panthenolu můžete vyzkoušet i další prospěšné pomocníky. Některé z nich máte dokonce v kuchyni.

Nástrahy oblíbeného slunění: Jak na dlouhotrvající opálení bez rizika
Mohlo by Vás zajímat:

Nástrahy oblíbeného slunění: Jak na dlouhotrvající opálení bez rizika

Pokožku zklidní aloe vera

Aloe vera je proslulá svými vyživující, hydratační a zklidňující účinky. Gel s aloe tak poskytne vaší pleti spálené od sluníčka účinnou první pomoc. Vitaminy skupiny E, A, B a C, které jsou v něm obsažené, totiž přispívají k regeneraci pokožky, navíc ji příjemně ochladí. Aloe vera ale působí také proti škodlivým volným radikálům a předčasnému stárnutí buněk.

Tvaroh nebo jogurt

Mezi nejčastější babské rady pro pokožku spálenou od sluníčka patří mléčné výrobky. Dokáží ji totiž zklidnit a ulevit nepříjemným pocitům. To ale není vše. Kyselina mléčná, která je obsažená v mléčných výrobcích, totiž kůži a její buňky hydratuje, vyživuje a regeneruje. Nejvíc prospěšných a účinných látek, jako jsou živé probiotické kultury a enzymy, najdete právě v tvarohu a jogurtu. Použít můžete i oba mléčné výrobky společně. Naneste je na pokožku a nezapomeňte je nechat dostatečně dlouho působit až do zaschnutí. Pak kůži opatrně opláchněte vlažnou nebo studenou vodou.

Suchá jako sušenka: Co s kůží, která se loupe?
Mohlo by Vás zajímat:

Suchá jako sušenka: Co s kůží, která se loupe?

Vsaďte na mátu a heřmánek

V případě hojení spálené pokožky můžete vsadit i na bylinky. Výborná je třeba máta, která má protizánětlivý účinek, takže podrážděnou kůži účinně zklidní. Podobně působí i heřmánek. Tyto dvě bylinky můžete smíchat a pak je přelít horkou vodou. Vznikne vám tak bylinkový roztok, který nechte louhovat alespoň čtvrt hodiny. Čaj z bylinek pak dejte vychladit do lednice. Po té do něj namočte utěrku, látkový kapesník nebo třeba vatové tamponky a přiložte jako obklad na podrážděnou pleť. Bylinky vám pomohou i na puchýře a výraznější spálení od sluníčka.

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články