Trápení krásky Ally Nazimovy: V dětství ji týral otec, v dospělosti skrývala svou orientaci. Stáří prožila v chudobě

Alla Nazimova
Zdroj: Wikimedia Commons, Mishkin Studio, Public domain

Alla Nazimova byla schopná zahrát spoustu postav, od těch citlivých až po ty tajemné. Byla totiž velmi ambiciózní a nezávislá. Zřejmě za to mohlo těžké dětství, a hlavně zklámání z otcovy strany. Často byla také spojována s různými skandály, které jí pomohly k úspěchu, nebo naopak uškodily následnou kritikou.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 06. 2024 16:00

Alla Nazimova se narodila v Rusku v roce 1879 a byla svědkem hluboce nešťastného manželství svých rodičů. Navíc čelila otcovu týrání. Jednou jí měl dokonce tak silně zkroutit ruku, že to skončilo zlomeninou. Ale to byl jen pouhý začátek noční můry. V osmi letech, poté, co se rodiče rozešli, se dostala do zdánlivě nekonečné spirály pobytů v dětských domovech, u podivných příbuzných a na internátních školách.

Zázračné dítě Alla Nazimova

Ještě předtím, než ji uchvátilo divadlo, se Alla věnovala hře na housle. V jedenácti letech byla na takové úrovni, že o ní lidé hovořili jako o zázračném dítěti. Kurzy herectví začala navštěvovat o pár let později. To absolutně neschvaloval její otec. Bylo jí to ale jedno. Její první oficiální štací bylo legendární Moskevské umělecké divadlo Constantina Stanislavského. Tam získala všechny nezbytné zkušenosti svou budoucí hereckou kariéru. V roce 1903 již byla velkou hvězdou v Moskvě i Petrohradu. To jí ale nestačilo. Spolu se svým přítelem Pavlem Orlenevem se přestěhovala do New Yorku. Toto město jim nabízelo dvě možnosti - úspěch, nebo absolutní prohru. Jejich prvním krokem byl pokus o otevření ruskojazyčného divadla na Lower East Side. Nevyšlo to. Orlenev se vrátil domů, Alla zůstala. Za pouhých šest měsíců se naučila skvěle anglicky. Tím se jí otevřela cesta na Broadway a k titulní roli ve hře Hedda Gabler, což byla ženská verze Hamleta. Sklidila za to jen pochvalnou kritiku.

Po několika úspěšných letech na Broadwayi se přesunula k němým filmům. Tam ve snímku War Brides ztvárnila odvážnou feministku, což byl úplný opak toho, co doposud hrála.

Stala se Američankou

V roce 1927 se stala občankou Spojených států. S Ruskem přerušila veškeré kontakty. Minulost nechala za sebou. Doslova. Nikdo totiž nevěděl, že byla vdaná za muže jménem Sergej Golovin, a to rovných 24 let. Vzali se, než odjela do Ameriky. Aby se na to náhodou nepřišlo, vystrojila se falešná svatba s britským hercem Charlesem Bryantem. Ale ani v jednom případě zde nehrála roli láska. Oba muže si vzala proto, aby skryla, že je lesbička. Bryantovi se to moc nelíbilo, a tak se později oženil s třiadvacetiletou dívkou z Connecticutu. Tentokrát doopravdy. Jejich společná lež tak vyšla najevo, což uškodilo její kariéře.

Hollywood také nebyl tehdy přívětivý k hercům s homosexuální orientací, se svými milenkami se tak scházela tajně v "kroužku šití". Ve dvaačtyřiceti se ale nakrátko zamilovala do dvacetiletého muže jménem Paul Ivano. Po půl roce ho ale vyměnila za malířku Bridget Tichenor. Pravou lásku však našla až v herečce Glesce Marshall. S ní zůstala až do konce života. A to i přes různé karamboly v kariéře. Když se pokusila postavit na vlastní nohy a psát scénáře, nikdo je nechtěl převést na plátno, byly tehdy až příliš vulgární. Hlavně kvůli otevřeným lesbickým scénám.

Ale i tak měla dost peněz na koupi honosného sídla s obrovským bazénem na Sunset Stripu, kde se scházela jen smetánka. Sídlo později přebudovala na hotel, když jí začínaly docházet peníze. Její manažeři ale učinili pár nešťastných rozhodnutí, které pak bohužel skončily prodejem nemovitosti. Nezbývalo jí nic jiného, než se vrátit na Broadway, kde slavila největší úspěchy. Svou finanční situaci tam ale nevylepšila.

Alla Nazimova zemřela chudá

Poslední hereččiny roky se nesly ve znamení chudoby. Muselo to být pro ni těžké, zvláště když prožila tak bohatý a pestrý život. V roce 1945 ji postihla koronární trombóza. Dožila se 66 let. Tím ale její odkaz neskončil. Zanechala po sobě dědictví, nebo spíše vzkaz pro další generace, že i když není aktuální doba něčemu nakloněna, stojí bojovat za to, kým skutečně jsme. Třeba skrze filmovou tvorbu, byť je určena jen úzkoprofilové sortě diváků.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Alla Nazimova
Factinate.com: Mysterious Facts About Alla Nazimova, The Mother Of Sapphic Hollywood

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články