Proč šampioni naoko koušou do zlatých medailí?

12. srpna 2016
Mainichi.jp
Mainichi.jp

Jako by se do ní s největší chutí zakousli. Není divu – vždyť symbolizuje jejich neporazitelnost. Držitelé zlaté olympijské medaile se svou kulatou chloubou nakládají, jako kdyby byla z čokolády. Přitom je ze zlata. Tedy ani to ne… Proč se olympijští šampioni nechávají zvěčnit s medailí mezi zuby?

Tato zvyklost sahá do doby, kdy bylo na denním pořádku nakupovat zboží za zlaté mince. Protože je zlato poměrně měkký kov, stisknutím mezi zuby lidé rychle zjistili, zda se je nějaký chytrák nechystá oblafnout bezcenným pozlaceným kusem olova.

To ale není důvod, proč současní olympijští vítězové naoko hryžou do zlatých medailí. Jde o zbožné přání fotografů – tento způsob pózování je totiž vizuálně atraktivní, řekl olympijský historik David Wallechinský.

A i kdyby si takto chtěli pravost kovu otestovat, nebylo by jim to platné. Poslední celozlaté medaile obdrželi šampioni olympijských her ve Stockholmu v roce 1912. Dnes se zlaté medaile víceméně neliší od stříbrných – jen jsou pozlacené. To je podfuk, co?

Rozdíl mezi současnou zlatou a stříbrnou medailí je tak v podstatě kosmetický. Tedy s výjimkou všech sportovců, které šampion nechal za sebou.

Zdroj: Thrillist

Zavří­t reklamu