Fit a krásnátestovánísoutěže

Až třetina Čechů nechce svatbu: Proč je pro ně tento svazek nedůležitý?

Zdroj:Pixabay

+ 7 fotek+ 8 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svatební oslavy i obřad se mohou velmi prodražit. Pronájem prostor, oběd, dort, šaty, kapela, fotograf… a tím seznam zdaleka nekončí. Náklady na svatbu tak často šplhají až do řádu stovek tisíc. Proto lidé volí jinou variantu a svatbu pojímají levněji. Jak jsou na tom Češi s výdaji na jejich velký den?

Petra Járková 1. května 2019

Představy o dokonalém svatebním dni a ochota za něj utratit se mezi českými páry podle průzkumu značně liší.

Nejvíce lidí, téměř 30 %, by za svatbu utratilo něco mezi deseti a třiceti tisíci korunami. Pro více než třicet tisíc korun by sáhlo také zhruba 30 % lidí. Do deseti tisíc by se chtělo vejít přibližně 20 % dotázaných. Necelých 20 % lidí se vyjádřilo, že by nechtěli utratit nic a konal by se pouze obřad na úřadě bez hostů.

Za svatbu by utratili více mladí a vzdělaní lidé bez rozdílu pohlaví. Ovdovělí a rozvedení lidé už by další velkou svatbu nepořádali, nejčastěji by volili obřad na úřadě, bez hostů a s minimálními náklady. Nejvíce peněz by za svatbu tedy vydali lidé, kteří se berou poprvé.

Thumbnail # Svatební trendy roku 2019: Jak docílit toho, aby byla vaše svatba dokonalá
Mohlo by Vás zajímat:

Svatební trendy roku 2019: Jak docílit toho, aby byla vaše svatba dokonalá

Jsou však vysoké náklady jediným důvodem pro nesezdaná soužití?

Ve skutečnosti to platí pouze pro 20 % dotázaných, jenž žijí takzvaně „na hromádce“. Naprostá většina lidí (cca 60 %), kteří žijí v partnerském vztahu bez manželství, říká, že jim toto uspořádaní vyhovuje nebo že manželství nepovažují za důležité. Zbylých 20 % pak zatím s partnerem o svatbě nemluvilo nebo na nabídku k sňatku ještě čekají.

Další data z průzkumu pak ukazují, kde nejčastěji narazíte na single muže či ženu, kteří nežijí ani s partnerem ani s rodiči. Společné soužití v manželství je nejméně časté ve větších městech nad 100 tisíc obyvatel. Zde žije bez partnera až třetina lidí, v nejmenších obcích je to pouze pětina lidí.

Struktura lidí, kteří žijí sami, se liší podle velikosti místa bydliště. Zatímco v obcích do pěti tisíc obyvatel je polovině lidí, kteří žijí sami, více než 55 let, ve městech nad 100 tisíc obyvatel je to pouze 32 %. Ve srovnání s venkovem tedy významnější podíl tzv. singles ve větších městech představují lidé z mladších věkových skupin. Data tak napovídají, že pro život bez partnera mají lidé na venkově a ve městě jiné důvody. V menších obcích je častějším důvodem zřejmě ovdovění, ve větších městech pak rozvod či rozchod nebo životní volba.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu