Botanická zahrada slaví 50 let: Jak šel čas s pražskou oázou klidu?

Dříve to v zahradě vypadalo jinak než dnes.
Zdroj: Botanická zahrada Praha
Botanická zahrada dříve.Krásný pohled na rostliny uvnitř zahrady.Dříve to v zahradě vypadalo jinak než dnes.Relax a pohoda přímo v areálu.+ 6 fotek+ 7 fotek

Trojská botanická zahrada letos slaví půl století své existence. Výročí bude připomínat řadou akcí, oblíbených výstav i novinkami. Celý narozeninový rok se ponese v duchu oslavy krásy rostlinného těla.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák 29. 01. 2019 13:54

Ačkoliv první snahy o založení botanické zahrady v Troji lze zaznamenat už v období první republiky, oficiálně začala existovat až 1. ledna 1969. Pro veřejnost ale zůstala dvacet let téměř neznámá, v té době se zde vytvářely sbírky, které později sloužily jako základ při budování expozic. Zpřístupněna byla zahrada až v roce 1992.

Úvodní expozici si v té době během sezony prohlédlo dvacet tisíc návštěvníků. V následujících letech prošla zahrada pozvolným rozvojem a postupně se rozšiřovala o další expozice.

Zlomovou událostí se pak pro ni stalo otevření skleníku Fata Morgana, díky kterému zájem o trojskou botanickou zahradu mnohonásobně vzrostl.

„V loňském roce zahradou prošlo rekordních 371 tisíc návštěvníků, čehož si nesmírně vážíme a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní, jubilejní sezonu připravili zajímavý program. Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin, chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana nebo bonsají v Japonské zahradě. Naše narozeninové akce propojí téma oslavy krásy rostlinného těla,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zahradu také čeká v následujících měsících a letech mnoho zásadních změn a modernizací. Cestou ke svým stým narozeninám tak získá zcela novou tvář a stane se skutečně moderní botanickou zahradou 21. století.

„V blízké době nás čeká opravdu zásadní proměna. Návštěvníci budou do zahrady vstupovat novými vstupními areály, budujeme pro ně moderní zázemí, restaurace, přednáškové i výstavní prostory. Vše bude samozřejmě bezbariérové v duchu myšlenky, kterou dlouhodobě prosazujeme, tedy že zahrada je otevřená všem včetně návštěvníků se specifickými potřebami,“ dodává Černý.

Pokračovat bude i vzdělávací projekt Kořeny osobností. V roce 2018 se rozrostl o dalších 10 známých jmen. V expozicích zahrady tak mohou návštěvníci obdivovat nové vzácné druhy rostlin, které zde vysadili: Václav Větvička, známý český botanik, popularizátor vědy a spisovatel, Vladimír Remek, první a zároveň jediný československý kosmonaut, Pierre Richard, světově proslulý francouzský herec a vášnivý vinař, Jiří Ježek, cyklista, šestinásobný paralympijský vítěz, Kateřina Teplá Šromová, nevidomá lyžařka, pětinásobná paralympijská vítězka, Tereza Kmochová, lyžařka, nejúspěšnější česká deaflympionička, Martin Hilský, slavný český anglista a překladatel díla Williama Shakespeara, Soňa Červená, světoznámá operní pěvkyně, prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., zakladatel moderní dětské hematologie v ČR, a Karel Loprais, český automobilový závodník a šestinásobný vítěz Rallye Dakar.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články