Fit a krásnátestovánísoutěže

Brečíte u filmů? Jste silnější než ostatní, tvrdí vědci

Brečíte u filmů? Jste silnější než ostatní, tvrdí vědci

Zdroj:pixabbay.com

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na televizních obrazovkách nebo na plátnech kin den co den sledujeme nové a nové filmy. Na některé radši rychle zapomeneme, jiné nás ale dojmou až tak, že nám po tvářích tečou proudy slz, které zkrátka nejdou zastavit. V tu chvíli jsou totiž naše emoce silnější než my samotní. Ovšem pláč u filmu není žádnou známkou slabosti - právě naopak, jak nyní potvrdili vědci.

Kateřina Sobolová 22. listopadu 2019

Jak tvrdí studie vedená neuroekonomem Paulem J. Zakem z Claremont Graduate University, lidé, kteří si u filmu popláčou, jsou daleko více empatičtí než „drsňáci“, kteří slzu neuroní, lépe zvládají své emoce a dokážou snadněji čelit každodenním výzvám. Podívejte se, proč tomu tak je.

Thumbnail # Lidé, kteří pravidelně pláčou jsou psychicky vyrovnanější
Mohlo by Vás zajímat:

Lidé, kteří pravidelně pláčou jsou psychicky vyrovnanější

Víme, že je to smyšlené, ale i tak nás to dojme

Podle Paula J. Zaka lidé ví, že film není skutečnost a příběh, který sledují, neodpovídá realitě. I přesto pláčou, když je něco zasáhne. Právě v té době nastupují emoce na scénu.

Za vše může hormon oxytocin

Tento hormon je „viníkem“ toho, co cítíme v okamžiku, kdy se před námi na obrazovkách objeví nějaká dojemná scéna. Příběh se nám rázem spojí s pocity a později dojde k pozitivnímu účinku. Díky oxytocinu se na svět díváme s větší vnímavostí, zároveň jsme díky němu více empatičtí a cítíme se i mnohem šťastnějšími.

Emoce ven

Lidé, kteří se během sledování filmů nebojí skrývat emoce a pustí své slzy ven, jsou daleko silnější než ti, kteří své pocity drží v sobě. Ubrečení jedinci jsou tedy dost stateční na to, aby vyjádřili své skutečné emoce, a zároveň se dokážou postavit za to, co sami považují za správné. Tím také dávají najevo, že se nebojí jakéhokoliv odsouzení nebo kritiky.

Thumbnail # Koně umí přečíst emoce v lidské tváři, zjistili poprvé psychologové. Rozzlobené lidi změří levým okem
Mohlo by Vás zajímat:

Koně umí přečíst emoce v lidské tváři, zjistili poprvé psychologové. Rozzlobené lidi změří levým okem

Slzy mají sílu

Díky studii Paula J. Zaka vyšlo na povrch, že lidé vědí o léčivé síle slz. To, že pláčeme, nás nutí spojit se s ostatními. Učíme se také vidět, že okolo nás existují okolnosti, které mohou pozitivně nebo negativně ovlivnit naše životní prostředí. A na to je člověk velmi citlivý.

Emoční stabilita

Někdy zkrátka přijde vhodná chvíle na to si poplakat. A to pak vede k větší emoční stabilitě, než jakou mají ti jedinci, kteří před světem své emoce skrývají.

Genderové role se neřeší

U miminek nikdo neřeší, že holčičky plakat mohou, ale chlapečci už ne. Jedná se totiž o přirozenou věc. Až časem je nám vtloukáváno přísloví, které říká, že „Velcí kluci nepláčou.“ Jenže to neplatí, brečí kluci i pořádní chlapi, o žádnou známku slabosti se u nich ale v žádném případě nejedná. Pláč je totiž lidskou odpovědí na různé životní situace.

Život se má užívat

I tady hraje velkou roli hormon oxytocin, který mezi lidmi vyvolává důvěryhodnost. Ti z vás, kteří více důvěřují lidem okolo sebe, ho mají zvýšenou hladinu a mohou tak navazovat jednodušeji hlubší vztahy. Také si více cení lidí okolo sebe, proplouvají si životem a vztahy řeší jednodušeji, než ti, co své emoci skrývají.

A co vy, pamatujete si, u jakého filmu jste se naposledy rozbrečeli?

Thumbnail # Chcete mít stále dobrou náladu? Vědci už znají trik na její zlepšení
Mohlo by Vás zajímat:

Chcete mít stále dobrou náladu? Vědci už znají trik na její zlepšení

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu