Dědičná hemofilie: Časté modřiny, velké krvácení z nosu a při trhání zubů

Dělají se vám často modřiny? Nepodceňujte to!
Zdroj: Facebook.com
Hemofilie je dědičnáJaké jsou příznaky hemofilie?Co se děje při nemoci zvané hemofilie?Kdo může hemofilie přenášet?+ 1 fotka+ 2 fotky

Velké a hojné modřiny, časté krvácení z nosu nebo velké krvácení při trhání zubu. I to mohou být příznaky hemofilie. Ačkoli jde převážně o dědičnou chorobu srážlivosti krve, nemusí se projevit dlouhá léta.

Petra Járková
Petra Járková 31. října 2018

Co je hemofilie?

Geneticky vrozená nemoc patřící mezi poruchy srážlivosti krve. Podstatou nemoci je nedostatečná tvorba nebo celková nefunkčnost jednoho z proteinů krevní plazmy, který je zapojen do procesu srážení krve.

Magnetické kuličky mohou urychlit působení léků až 30x.
Mohlo by Vás zajímat:

Průlom v léčbě mrtvice: Magnetická krev

Koho postihuje?

Vzhledem k lokalizaci genů na chromozomu X platí pro dědičnost hemofilie určitá pravidla: Skoro vždy postihuje jenom muže, nemoc přenáší ženy, většinou asymptomatické. Všechny dcery hemofilika jsou přenašečky, ale jeho synové onemocnění nemají ani nepřenášejí. Každá dcera přenašečky je s pravděpodobnosti jedna ku dvěma také přenašečkou a každý syn přenašečky je s pravděpodobnosti jedna ku dvěma postižen hemofilií. Ke genetické modifikaci dochází během těhotenství, ale existují i případy nového výskytu. To znamená, že hemofilií mohou onemocnět i lidé, jejichž rodiče nemocní nejsou.

Statistiky

V současné době je v České republice více než tisíc hemofiliků, zhruba devět set z nich se léčí. Podle průzkumu Světové federace hemofilie, bylo ve světě evidováno více než dvě stě padesát tisíc lidí s poruchami srážlivosti.

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články