Fit a krásnáTestováníSoutěže

Firma Sony zažádala o patent na kontaktní čočky, které umí fotit a natáčet videa

Firma Sony zažádala o patent na kontaktní čočky, které umí fotit a natáčet videa
Zdroj: Eyecandys.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

To, čemu se před padesáti lety říkalo sci-fi, je tady. Nike představil samozavazovací tenisky, Joyce Musy hubnoucí parfém Prends-Moi, o 3D tiskárně nemluvě. A zdaleka nekončíme. Firma Sony podala patentovou přihlášku na kontaktní čočky s vestavěným fotoaparátem. Měly by pořizovat snímky mrknutím oka a nahrávat, přehrávat, ba dokonce archivovat videa.

Barbara Lorenzová 4. května 2016

Sony ale není prvním žadatelem o patent na multimediální kontaktní čočky. Předběhly ji firmy Google a Samsung, které se přihlásily o patent na čočky s malým, vestavěným fotoaparátem.

Pokud vás napadlo, že musí být konkurence naštvaná, tak ano, má na to právo. To jediné jí zbývá. Žádost firmy Sony se totiž mírně liší.

Zatímco Samsung touží po právech na čočky, které nahraná videa odešlou na externí úložiště, třeba na chytrý telefon, Sony přišel s technologií archivace přímo v čočkách. To má umožnit rychlý a jednoduchý přístup k videím.

Automatické zaostřování i stabilizace obrazu

Jak by měly čočky natáčet videa, popsal server Tech Story. Zabudované piezoelektrické senzory by zachycovaly oční pohyby. Ty by se přeměnily v elektrický náboj a zapnuly nahrávání. O produkci elektrického náboje by přitom rozhodovala změna tlaku, rychlosti, teploty a síly.

Parfém, který vám pomůže zhubnout: přivítejte Prends-Moi!

Dostatek energie pro natáčení by zajistila magnetická indukce, při níž vodič skrze magnetické pole vysílá mírný elektrický proud.

„Patent Sony také popisuje displej s dalšími ovládacími prvky, které mohou být aktivovány ,čidlem sklonu‘,“ napsala redaktorka serveru Tech Times Rhodi Lee. „Čočky mohou dokonce vyrovnat clonu, automaticky zaostřovat a stabilizovat obraz, aby zabránily rozostření způsobené pohybem očních bulv.“

Když tchyně nadává…

Byť mají tyto multimediální kontaktní čočky stále daleko k realitě, představa, že budou v lékárně k mání jako ipubrofen, je přinejmenším vzrušující. Mohli bychom zpětně přehrát konverzace či sledovat oblíbený seriál, když tchyně nadává.

Nebo odhalit falešné mrkání, tvrdí patentová přihláška. „Je známo, že běžná doba mrknutí je od 0,2 do 0,4 sekund. Proto lze říct, že pokud mrkání překročí interval 0,5 sekund, lze ho považovat za vědomé,“ píše se v ní.

Samozavazovací tenisky už také nejsou pouhým výplodem fantazie. Čtěte:

Se samozavazovacími teniskami NIKE se vrátíte do budoucnosti. Podívejte se, jak fungují
Mohlo by Vás zajímat:

Se samozavazovacími teniskami NIKE se vrátíte do budoucnosti. Podívejte se, jak fungují

Zdroj: Tech Times / Science Alert

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články