Krásná baletka Franceska. Přímo v plynové komoře se poprala s nacisty, jednoho zastřelila jeho vlastní zbraní

Franciszka Manheimer-Rosenberg (4. února 1917 - 23. října 1943), známá také jako Franceska Mannová, byla slavná polsko-židovská baletka. V plynových komorách nacistického koncentračního tábora Auschwitz/Osvětim zaútočila na stráže a jednoho nacistu zastřelila.
Zdroj: Wikimedia Commons, Narodowe Muzeum Cyfrowe, Public Domain
Franciszka Manheimer-Rosenberg (4. února 1917 - 23. října 1943), známá také jako Franceska Mannová, byla slavná polsko-židovská baletka. V plynových komorách nacistického koncentračního tábora Auschwitz/Osvětim zaútočila na stráže a jednoho nacistu zastřelila.Franciszka Manheimer-Rosenberg (4. února 1917 - 23. října 1943), známá také jako Franceska Mannová, byla slavná polsko-židovská baletka. V plynových komorách nacistického koncentračního tábora Auschwitz/Osvětim zaútočila na stráže a jednoho nacistu zastřelila.Přeplněnost ghetta, špatné sanitární podmínky a nedostatek potravin a paliva vedly k velké úmrtnosti. Již v listopadu 1940 bylo v ghettu hlášeno 445 úmrtí, v lednu 1941 však již 898, v dubnu 2061, v červnu 4290 a v srpnu 5560. Vstupní brána do tábora Auschwitz I. s nápisem Arbeit macht frei.+ 4 fotky+ 5 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Franceska Mannová patří mezi největší polské hrdinky druhé světové války. Jedna z nejkrásnějších baletek své doby, která se umisťovala na předních příčkách v mezinárodních tanečních soutěžích, nedala svůj život zadarmo. Přímo v plynové komoře v koncentračním táboře Auschwitz-Osvětim se jen s botou v ruce vrhla na své dozorce a katy...

Jana Jánská
Jana Jánská 18. března 2020

Franciszka Manheimer-Rosenberg (4. února 1917 – 23. října 1943), známá také jako Franceska Mannová, patřila ve své době k předním polsko-židovským umělkyním. Rodačka z Varšavy a velká patriotka byla opěvovanou baletní tanečnicí a respektovanou osobností polské metropole. V roce 1939 se navíc umístila na 4. místě v mezinárodní taneční soutěži v Bruselu, na záda jí přitom dýchalo dalších 121 mladých baletních tanečníků.

Z ghetta na popraviště

Když propukla druhá světová válka, tančila ve známém varšavském nočním klubu Melody Palace. Coby Židovka nakonec skončila v ghettu, které ve Varšavě zřídila německá okupační správa roce 1940 a neprodyšně ho uzavřela zdí. Na prostoru o rozloze 2,6 čtverečních kilometrů tu v děsivých podmínkách žilo na 450 tisíc Židů.

V říjnu 1943 byla Franceska a stovky dalších Židů transportována do nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Osvětim. Ještě při výstupu z vlaku si myslela, že jde jen o přestupní stanici – celá její skupina totiž žila v domnění, že je čeká cesta do Švýcarska, kde budou vyměněni za německé válečné zajatce, a nakonec skončí v bezpečí v Jižní Africe, další část pak v Jižní Americe. Ve skutečnosti jim nacisté přichystali jistou smrt.

Josef Mašín, člen odbojové skupiny Tři Králové, a jeho památník v Lošanech.
Mohlo by Vás zajímat:

Popravili ho raději spoutaného, tak se ho nacisté báli. Výročí smrti hrdiny Josefa Mašína

O život bojovala jako lvice

Krásné baletce a ostatním ženám nacisté řekli, že je před transportem do údajného Švýcarska čeká sprcha, kde se musí před cestou dezinfikovat. V budově s plynovými komorami se měly svléknout a připravit na důkladnou očistu. Nejznámější verze o tom, co se poté stalo, hovoří takto: Franceska si prý uvědomila, že ji čeká cesta poslední – do plynové komory. A zatímco ostatní ženy se poctivě svlékaly, ona začala horečně přemýšlet, jak si zachránit život.

Všimla si, že mladí strážní esesáci (Walter Quakernack, Josef Schillinger a Wilhelm Emmerich) pokukují po nahých ženách. Začala se tedy pomalu a vyzývavě svlékat, hovoří se dokonce o improvizovaném striptýzu. Strážní prý byli jejím tělem tak fascinovaní, že ztratili veškerou obezřetnost. Když Francesce zbyly jen lodičky s vysokým ocelovým podpatkem, jinak před esesáky stála zcela nahá, shýbla se, botu si sundala a pak se nečekaně vrhla vpřed a bodla špičatým podpatkem Quakernacka do tváře. Tomu bolestí vypadla zbraň z ruky. Franceska pistoli vzala a stačila třikrát vystřelit – Schillingera zasáhla dvakrát do břicha a Emmericha jednou do nohy. Ostatní ženy se pak také vrhly na stráže…

Přesný popis těchto události není zcela znám. Židovský vězeň Jerzey Tabau, který po válce svědčil u norimberského procesu, tvrdil, že vážně zraněni byli i další dva strážní – jednomu prý zoufalé ženy utrhly či ukously nos, druhý přišel o vlasy. Jisté však je, že k incidentu skutečně došlo – Schillinger na následky postřelení zemřel, Emmerich se sice vyléčil, ale až do smrti kulhal.

Krvavá Brigita z Osvětimi. Na vězně si pořídila bič se železnou koulí
Mohlo by Vás zajímat:

Krvavá Brigita z Osvětimi. Na vězně si pořídila bič se železnou koulí

Krutá odplata nacistů

Nacisté vzbouřené ženy uzavřeli v budově a velitel koncentračního tábora Rudolf Höss nařídil přinést samopaly. Všechny vzbouřené ženy byly postříleny, ty, které už byly v plynové komoře, nacisté zplynovali. Samotná Franceska Mannová si prý vzala raději život sama – pistolí esesáka Waltera Quakernacka…

NA BALETKU FRANCISKU A NACISTY, KTERÉ VZALA S SEBOU NA SMRT, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroje:
Památník Osvětim, auschwitz.org
Tři kulky Francesky Mann, americanthinker.com
Židovská baletka se svékala pomalu, Haaretz.com
Franceska Mann, Auschwitz, Varšavské ghetto, Wikipedia.org

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články