Hrozí vám paradentóza? Tahle nemoc vás může připravit o zuby! Bojovat s ní je přitom snadné.

Po „dávání” rimmingu je doporučováno vyčistit ústní dutinu.
Zdroj: archiv
Jistě nechcete mít špatný dechMalým dětem začněte čistit zuby hned po jejich prořezáníČistit byste měli zub za zubemZubní nit oceníte především po jídle+ 6 fotek+ 7 fotek

Po zubním kazu patří paradentóza k nejčastějším onemocněním, která se v zubních ordinacích řeší. Stejně jako u kazu se tomuto zdravotnímu problému dá předcházet správnou prevencí v podobě odpovídající zubní hygieny a zdravým životním stylem.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 5. května 2019

Parodontitida, známější také pod označením paradentóza, je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a usazených bakterií na dásních a zubech. Klíčovým krokem pro zdraví zubů a dásní je pravidelná každodenní zubní hygiena odpovídajícím kartáčkem, který není na dásně příliš tvrdý. Důležité je také používat mezizubní kartáčky a k doplnění i zubní nit.

Kuřáci, pozor!

Paradentózou jsou více ohroženi kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a zároveň urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty. Kouření nemoc celkově velmi urychluje.

Paradentóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou paradentóza postupuje.  Vznik paradentózy mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes, a obecně nemoci, které oslabují imunitu.

Může za záněty i stres?

Mnozí se také domnívají, že za samotné záněty dásní může i stres. Pravdou je, že ten může urychlit proces úbytku kosti. Toto je ale spojeno spíše s imunitou. Tělo, které je dlouhodobě ve stresu, má oslabenou imunitu a nemoc pak získává rychleji navrch. Stres samotný ale paradentózu nezpůsobuje.

S bílými zuby bude váš úsměv hned krásnější.
Mohlo by Vás zajímat:

Bílé zuby bez námahy? Tato jídla vám pomohou

Paradentóza přichází pomalu a nenápadně

V pokročilejší fázi paradontózy pozorujeme kolem zubů tzv. kapsy, které jsou plné bakterií a hnisu. V posledních stádiích paradentózy je již postižen závěsný zubní aparát natolik, že mohou zuby začít vypadávat. Velkou „záludností“ u paradentózy je fakt, že i prvních pár let o ní skoro nemusíme vědět, protože nebolí. Přehlížení příznaků má za následek pozdější odhalení nemoci. Pacienti přicházejí do ordinací až v pokročilém stádiu a kvůli tomu mohou přijít o zuby.

Paradentóza není zánět dásní

I když si mnozí lidí myslí, že se jedná o totéž, není to pravda. Gingivitida (zánět dásní) je jen „první“ částí paradentózy. „V této fázi jsou dásně červené, trochu nateklé a při čištění krvácejí. Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudeme řešit se zubním lékařem, tak může velmi rychle přejít v paradentózu. Kromě správného čištění pomáhá i zubní hygiena, kde vám zkušení odborníci odstraní zubní plak, který je příčinou zánětů. Proto pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu a dodržovat základní zubní hygieny, tak paradentóza nemá šancí,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články