I na konci května můžete mít chřipku: Kolik toho vypít, aby léčba probíhala správně?

28. května 2019

Vyšší výskyt respiračních onemocnění je typický spíše pro zimní měsíce, ale vzhledem k neustálému se střídání teplot v průběhu celého května není divu, že je můžete klidně dostat i teď. Většinou se jedná o nemoci s podobnými příznaky, rozdíl je však v jejich průběhu – počínaje lehkým nachlazením až po těžké stavy s přidruženými komplikacemi. Laická veřejnost často zaměňuje chřipku s běžným nachlazením, v případě chřipky jde ale o závažné onemocnění, které může skončit těžkými zdravotními následky, v krajním případě dokonce i úmrtím.

Dostatek vhodných tekutin pomáhá při léčbě

Pro chřipku je typický náhlý nástup nemoci provázený horečkou (kolem 40 °C), třesavkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Dominuje obrovská únava, kdy nemocný v podstatě není schopen vstát z postele. Obvyklým příznakem bývá i suchý dráždivý kašel, nechutenství; chřipku někdy provází i bolestivý tlak za hrudní kostí a pocit ucpaného nosu. Vlivem vysoké horečky někdy dochází k překrvení spojivek a zarudnutí sliznic, může dojít i ke zduření krčních uzlin. Navzdory intenzivnímu výzkumu v oblasti antivirotik zůstává základním léčebným postupem nadále symptomatická léčba, klid na lůžku, zvýšený příjem vitamínu C a tekutin. Nemocný člověk obvykle ztrácí chuť k jídlu, pitný režim je však v takovýchto stavech důležitější.

„Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách v průběhu celého dne. Správná hydratace je důležitou prevencí závažných komplikací, především rizika poškození ledvin a rozvratu vnitřního prostředí organismu. Dále napomáhá udržet funkční krevní oběh a s tím související dostatečné okysličení orgánů, především mozku, a funkční látkovou výměnu. Denní příjem tekutin u nemocných s chřipkou a horečkou by měl být minimálně 1,5–2 litry, vždy však s ohledem na celkový zdravotní stav a případná chronická onemocnění,“ říká MUD. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Vhodná je především čistá voda, neslazené přírodní minerálky, neslazené slabé ovocné či bylinné čaje (obzvláště zelený čaj), či ředěné ovocné a zeleninové džusy. Naopak nevhodné jsou sladké limonády, cola, slazené minerálky a energetické nápoje, které kvůli vysokému obsahu cukru zvyšují pocit žízně. Silný černý čaj, káva a alkohol zase organismus odvodňují.

Jeden přípravek tlumí více příznaků naráz

Protože se chřipková onemocnění projevují několika symptomy současně, je vhodné k jejich zmírnění použít kombinované léčivé přípravky. Ty kromě hlavní účinné látky obsahují i další léčivé složky, a pomáhají tak ulevit od více příznaků nemoci najednou. Příkladem takového přípravku je například Paralen Grip horký nápoj Neo, který obsahuje léčivou látku paracetamol v kombinaci s fenylefrinem. Zatímco paracetamol pomáhá zmírňovat horečku, ale také bolesti v krku, bolest hlavy, svalů a kloubů, fenylefrin uvolňuje ucpaný nos, vedlejší nosní dutiny a celkově usnadňuje dýchání. Rovněž léková forma v podobě nápoje může být pro některé pacienty příjemnější než užívání klasických tablet. Léčivý nápoj se zalije horkou (nikoli vařící) vodou, v případě potřeby je možné ho pít až čtyřikrát denně. Podporuje tak pitný režim, který je důležitou součástí léčby chřipky. Přípravek má citrónovou vůni a chuť. Jeho výhodou je, že neobsahuje cukr a je proto vhodný i pro pacienty hlídající si svou hmotnost. Je třeba pamatovat na to, že při jeho užívání je nutné se vyvarovat dalších léčivých přípravků obsahujících paracetamol nebo látky uvolňující ucpaný nos.

Zavří­t reklamu