TestováníSoutěže

Jiří Drahoš slaví 71. narozeniny: Co dělá ve volném čase bývalý kandidát na prezidenta?

Jiří Drahoš slaví 71. narozeniny: Co dělá ve volném čase bývalý kandidát na prezidenta?
Zdroj: Wikimedia Commons/Martin Vlček
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Narodil se 20. února 1949 ve slezském Jablunkově. Dodnes se tam rád vrací, kdykoli má příležitost. Drahoš je český politik, chemik, vysokoškolský učitel, který v období 2009 až 2017 zastával funkci předsedy Akademie věd České republiky. V roce 2018 kandidoval ve volbách na úřad prezidenta České republiky.

Petra Járková 20. února 2020

Jiří Drahoš s bratrem Josefem chodili na základní školu v Jablunkově, kde navštěvoval i lidovou školu umění. Hrál na klavír a trubku, bratr na housle. Doma tak u nich bývalo často veselo, když společně muzicírovali.

Láska k chemii

V roce 1967 odmaturoval na střední všeobecně vzdělávací škole v Jablunkově a složil přijímací zkoušky na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor fyzikální chemie. K chemii měl kladný vztah již na střední škole, neboť jde o kombinaci teorie a experimentu. Po absolvování školy jej čekala povinná roční základní vojenská služba.

Manželství

Jiří Drahoš je ženatý s manželkou Evou, kterou potkal v době studií v Praze. Mají spolu dvě dcery – Radku a Lenku. Eva Drahošová pracovala jako knihovnice, naposledy v knihovně Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. V době vyhlášení prezidentské kandidatury svého manžela jí bylo 66 let, byla již sedm let v důchodu a pečovala o vnoučata.

Volný čas

Jiří také nejraději tráví volný čas s rodinou. Ideálně pak na chatě, kde se baví péčí o zahradu. V létě se s manželkou věnují turistice a v zimě rádi běžkují.

Bývalý prezidentský pár USA v zajetí lásky. Barack a Michelle Obamovi se chlubí zamilovanými fotografiemi
Mohlo by Vás zajímat:

Bývalý prezidentský pár USA v zajetí lásky. Barack a Michelle Obamovi se chlubí zamilovanými fotografiemi

Nařčení ze spolupráce

Drahoš nebyl nikdy členem žádné politické strany a jako reakci na falešné nařčení, že byl agentem StB, předložil médiím v červenci 2017 negativní lustrační osvědčení, které bylo vydáno již v roce 1992. Za jeho vědeckou činnost mu prezident Václav Klaus udělil v roce 2012 Medaili prvního stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy. Čestné doktoráty obdržel od Slovenské technické univerzity v Bratislavě a japonské Univerzity v Kóbe.

Volba prezidenta

V říjnu 2016 uvedl, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta České republiky. Dne 28. března 2017 kandidaturu na prezidenta potvrdil v kulturním domě v nejvýchodnějším českém městě a svém rodišti, v Jablunkově. O post hlavy státu se rozhodl usilovat jako nezávislý kandidát. Postoupil do druhého kola voleb společně s Milošem Zemanem. Vyhrál Miloš Zeman s 51,36 % hlasů (celkem 2 853 390 hlasů), čímž Jiřího Drahoše relativně těsně porazil s 48,63 % hlasů (celkem 2 701 206 hlasů).

NA TO, JAK ŠEL ČAS S JIŘÍM DRAHOŠEM, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články