Fit a krásnátestovánísoutěže

Prezident Miloš Zeman slaví 75. narozeniny: Nejprve si vzal spolužačku ze střední, poté svoji asistentku

Zdroj:Profimedia

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Prezident České republiky dnes slaví narozeniny. Není pochyb, že jeho dosavadní život byl plný zážitků, překážek, lásek, ale i komplikací. Co ze soukromí jste možná o naší hlavě státu dodnes nevěděli? Vždy nebyl jen nerudným seniorem, který pohrdá novináři i zákony naší země.

Petra Járková 28. září 2019

Dětství bez otce

Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně. Jeho matka, Marie Zemanová, byla učitelka a otec poštovní úředník. Rodiče se v jeho dvou letech rozvedli a Miloš dále vyrůstal jen s matkou a babičkou. Následně otec, se kterým se nestýkal, zemřel, když mu bylo třináct let.

Téměř bez maturity

V roce 1963 dostudoval Střední ekonomickou školu v Kolíně. Přitom hrozilo, že mu bude odepřena možnost složit maturitu, a to kvůli referátu, ve kterém oslavoval knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, která byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec byl sice připuštěn k maturitě, ale nebylo mu vystaveno doporučení ke studiu na vysoké škole. Prý za to mohla jeho češtinářka.

Práce v účtárně ho nebavila

Po maturitě tedy pracoval v účtárně závodu Tatra Kolín. Jeho spolupracovníci později vzpomínali, že ho toto zaměstnání nebavilo a k ostatním byl přezíravý. Díky praxi v závodu Tatra však po dvou letech získal doporučení k dalšímu studiu.

Modrá knížka

Kvůli srdeční vadě získal tzv. modrou knížku a nemusel absolvovat základní vojenskou službu, díky čemuž mohl začít studovat vysokou školu.

Nadaný namyšlený student

V roce 1965 začal dálkově studovat Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, kde ho zaujal obor národohospodářského plánování, o dva roky později přešel na denní studium, které zakončil roku 1969. Následně zde také rok vyučoval. Jeho tehdejší známí ho považovali za nadaného studenta, ale také namyšleného samotáře.

Manželství se spolužačkou

Z prvního sedmiletého manželství s Blankou Zemanovou, která byla jeho středoškolskou spolužačkou, má syna Davida Zemana, který pracuje jako lékař v oborech klinické biochemie a neurologie.

Thumbnail # 29 let od volby Václava Havla prezidentem: Jak ho vidí svět?
Mohlo by Vás zajímat:

29 let od volby Václava Havla prezidentem: Jak ho vidí svět?

Dcera s asistentkou

Podruhé uzavřel sňatek v červenci 1993 se svou asistentkou Ivanou Bednarčíkovou. Do manželství se 1. ledna 1994 narodila dcera Kateřina Zemanová. Se svou druhou ženou se Zeman seznámil v roce 1990, kdy jí nabídl práci asistentky. Ta kvůli tomuto zaměstnání nakonec nedostudovala romanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Prezidentovy koníčky

Mezi Milošovy zájmy patřila pěší a lyžařská turistika, četba nejrůznější literatury, nejraději má sci-fi. Také je fanouškem šachů a jen tak někdo ho neporazí. Miluje švédskou hudební skupinu ABBA.

NA MILOŠE ZEMANA SE PODÍVEJTE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu