Fit a krásnátestovánísoutěže

Kouření v proměnách času: Zapomeňte na muže s klasickými cigaretami i ženy s elegantní špičkou

Thumbnail # Kouření v proměnách času: Zapomeňte na muže s klasickými cigaretami i ženy s elegantní špičkou

Zdroj:archiv

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Začali s ním indiáni, pro Evropu ho objevil díky svým plavbám Kryštof Kolumbus. Prošlo si vlnami, kdy bylo in, trestné, všudypřítomné, omezované i zatracované. Každopádně zůstává fenoménem, který zaplavil celý svět a dodnes budí bouřlivé spory mezi svými zastánci a odpůrci. Tato neřest však dostává na počátku 21. století, tedy stovky let po svém „objevení“, novou podobu. Co jí předcházelo a jaká je budoucnost kouření pohledem moderní doby?

Petra Járková 15. listopadu 2019

Masová výroba cigaret

I když bychom stopy počátků inhalování tabákového kouře mohli hledat již před mnoha staletími (lidé odedávna tabák kouřili, žvýkali, šňupali, pojídali, od 16. století se kouření tabáku v Evropě stalo společenským rituálem), významným mezníkem je v historii užívání tabáku zřejmě konec 19. století, kdy se začalo s masovou výrobou cigaret.

Legendární Marlboro Man

V průběhu následujících desetiletí se nový trend začal šířit nevídaným způsobem a díky rozmachu reklamy jste mohli na krabičku cigaret ve spojení se silnými hrdiny, jakým byl legendární Marlboro Man, nebo půvabnými modelkami, narazit zvláště v Americe všude. Kouření vládlo i Hollywoodu, což se na jeho „slávě“ podepsalo také. Kdo by nechtěl být i díky cigaretě svůdný jako Marlene Dietrich se svojí špičkou nebo neodolatelný jako tvrďák Cary Grant?

archiv
Ashtray

Upozornění na škodlivé účinky cigaret

Právě v USA nastal jistý zvrat teprve v šedesátých letech, kdy vyšla odborná studie, upozorňující na škodlivost kouření. Čtyřsetstránkový dokument vyvolal v roce 1964 senzaci a odstartoval kampaň, která Spojené státy jako tabákovou velmoc změnila k nepoznání. Jakkoli trvalo ještě dlouhá léta, než začalo být kouření striktně potlačováno, faktem zůstává, že zatímco před 50 lety v USA kouřilo 42 % obyvatel, dnes je to jen 18 % a čísla stále klesají.

Thumbnail # Česko fandí modernímu kouření: Více než polovina kuřáků vyzkoušela tabákové alternativy
Mohlo by Vás zajímat:

Česko fandí modernímu kouření: Více než polovina kuřáků vyzkoušela tabákové alternativy

Filmy pro pamětníky

Českému prostředí se tato změna ještě dlouho vyhýbala. Stačí se podívat na filmy pro pamětníky, kde se kouřilo bez výjimky všude a stejná byla i realita. Je jedno, zda to byla nemocniční chodba, kino, školní lavice, vlak, letadlo nebo pracovní schůze či kancelář úřadu. Cigareta se přijala jako norma, něco běžného a samozřejmého. Kritici kouření byli ve výrazné menšině a kouření se v našich podmínkách běžně tolerovalo až do začátku nového milénia. Souviselo to i se vstupem Česka do Evropské unie, která potírání kouření řešila hojně a díky tomu se v členských zemích postupně začalo kouření omezovat zákonem. A tak i u nás se od roku 2017 nesmí kouřit na veřejných místech, zastávkách, divadlech, kavárnách a restauracích.

archiv

Jak je to dnes?

Bylo jen otázkou času, než se řešení problematiky kouření dotknou moderní technologie. Dnes už totiž nikdo nepochybuje o škodlivosti tabáku v tradiční formě a společenské restrikce kuřáků otevřely obrovský prostor výrobcům, aby přišli s alternativou, která dopady na zdraví i společenský status kuřáka zmírní. A tak se objevily první elektronické cigarety, které pracovaly s tzv. metodou vapování – inhalování tabákového extraktu uvolňujícího nikotin. Kuřákovu tělu tuto látku dodávají, aniž by do sebe dostával dehet a nejrůznější toxické chemické látky jako u běžných cigaret. Novinkou posledních dvou let je rozmach zařízení typu glo od British American Tabacco, které tabákovou náplň zahřívají, nikoli spalují, čímž dochází k potenciálně nižší inhalaci škodlivých látek, odpadá také problém s nepříjemným zápachem či popelem, a tak bývají tato zařízení tolerována v řadě restaurací a gastro provozech a minimálně tak obtěžují i nekuřáky.

Další možnosti

Na český trh přišla letos v červenci i absolutní novinka – inovativní nikotinové sáčky LYFT, které si uživatel vloží pod horní ret. Může tak pohodlně a diskrétně užívat nikotin na cestách či v práci, aniž by obtěžoval okolí. LYFT neobsahuje tabák. Sáčky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních surovin, kromě nikotinu obsahují vodu, eukalyptus, celulózová vlákna z borovice a aromatické látky či sladidla. Pro ty, co holdují nikotinu, je to další cesta k budoucnosti bez kouře.

Zdali všechny tyto kroky povedou někdy v daleké budoucnosti k úplnému vymýcení kouření, ukáže teprve čas.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu