Legendární horor Čelisti: Při náročném natáčení dělali filmaři jednu chybu za druhou

21. července 2019
Youtube
Youtube

Čelisti jsou americký film natočený podle úspěšného románu Petera Benchleyho, který volně čerpal ze skutečných případů útoků žraloků u pobřeží Jersey v roce 1916. I když je tento legendární film z roku 1975 oblíbený dodnes, pokud se budete soustředěně dívat, najdete v něm spoustu chyb.

Není snad člověka, který by neznal slavný film Čelisti! Snímek Stevena Spielberga z roku 1975 se stal fenoménem a následně bylo natočeno hned několik pokračování.

Třídílná série

První díl Čelistí z roku 1975 byl natočen režisérem Stevenem Spielbergem podle úspěšného románu Petera Benchleyho, který volně čerpal ze skutečných případů útoků žraloků u pobřeží Jersey v roce 1916. Ihned po uvedení filmu do kin se z něj stal fenomén a téměř hned po premiéře se začalo pracovat na pokračování. Čelisti II měly premiéru v roce 1978. I druhý díl vydělal studiu Universal Pictures hezké peníze. Proto bylo rozhodnuto o natočení třetího pokračování Čelisti III. Ty byly díkybohu poslední, jak se totiž říká, nic se nemá přehánět.

Chyby z prvního dílu 

Při natáčení žraločích útoků došlo k mnoha filmovým chybám, které by neměly oku bystrého diváka uniknout. Ty nejzásadnější režisérské omyly vám připomeneme, abyste se na ně mohli večer při sledování televize náležitě připravit.

Při útoku žraloka v průplavu je záběr na v písku si hrajícího Seana Brodyho (Jay Mello), který má zelené šortky. V dalším záběru má ale šortky černé.

Když žralok zaútočí na muže v lodičce, než ji převrhne, je možné si všimnout, že je muž bosý. Když ale klesá ke dnu jeho ukousnutá končetina, má na sobě tenisku.

Ve scéně, kdy dojde k zabití malého chlapce na nafukovací matraci, má před útokem žraloka přihlížející Brody (Roy Scheider) na ruce hodinky. V dalším záběru je ale nemá.

Během scény, kdy žralok napadne kaskadéra v kleci, napadá ho z boku klece, tudíž je absolutní nesmysl, aby se zaklesl přímo na kleci a blokoval její vytažení.

Až přijde okamžik, kdy „žralok“ táhne loď, je možné si ve spodní části obrazovky všimnout velkých vln, které samozřejmě dělala druhá loď táhnoucí Orcu.

A když se žralok blíží k hrdinům, aby na něj mohli vystřelit první harpunu s barelem, je vidět, jak je žralok v nepřirozené poloze s hlavou nad hladinou.

Ve scéně, kdy se nechává oceánolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss) spustit v kleci do vody za žralokem, má na nohou potápěčskou obuv. Když se však vynoří, má na nohou ploutve.

NA ZÁBĚRY Z FILMU ČELISTI SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu