Na jakou část těla s péčí zapomínáme? Dekolt prozradí váš věk! Jak o něj pečovat

Cvičením můžete svůj dekolt zpevnit
Zdroj: Pleva.cz
Cvičením můžete svůj dekolt zpevnitDekolt toho hodně poví o věku ženyExistují krémy na dekolt. Skvělý medový od Pleva.czO dekolt můžete pečovat nejrůznějšími přípravky. Dbejte ale na kvalitu+ 3 fotky+ 4 fotky

Přiznejme si to na rovinu – dekolt zkrátka většinou zanedbáváme. Při péči o pleť se věnujeme především obličeji, na dekolt se dostane řadu jenom výjimečně. Přitom při správném cvičení a péči může vypadat stále krásně. Poradíme vám, jak na to!

Petra Járková
Petra Járková 31. 05. 2019 10:00

Dekolt prozradí váš věk

Ženy věnují nejvíce péče svému obličeji – krémy, masky, líčení, peelingy, masáže, noční séra, zkrátka všechno možné. Jejich věk se ovšem častěji než ve tváři odráží právě v dekoltu. Když se ženě podíváte na dekolt, často hned přesně víte, kolik let tipovat. A protože péče žen často začíná na čele a končí u brady, rozhodli jsme se na dekolt zaostřit a poradit vám, jak o něj poctivě pečovat. Čas sice nevrátíte zpátky, ale můžete ho zpomalit nebo na chvilku zastavit.

Jak vznikají vrásky v dekoltu a jak jim předcházet

Už jste někdy slyšeli, že máte vrásky od smíchu či mračení? Určitě ano. Sice to není pravdivé tvrzení, ale k pravdě vlastně až zas tak daleko nemá. Když se totiž zasmějete, zamračíte, promluvíte nebo použijete jinou mimiku, pleť se „pokrčí“ nebo naopak „napne“. Pokud jí chybí živiny, vrací se do svého původního stadia pomaleji, až jí nakonec určité povytažení zůstane. To ale samozřejmě není jediné, co má na vznik vrásek vliv.

Pojďme si posvítit na hlavní příčiny ztráty pevnosti pokožky a vzniku vrásek v oblasti dekoltu:

Nepodceňujte výběr správné podprsenky, a to jak pro běžné denní nošení, tak především na sport. Zabráníte tak přílišnému natahování a porušení vazivových tkání.

Pevnosti dekoltu také neprospívá časté kolísání hmotnosti.

Chraňte dekolt před UV zářením, častým nešvarem péče o dekolt je minimální ochrana před sluníčkem. Spousta žen investuje peníze do speciálních krémů na obličej, ale na dekolt často zapomenou. Někdy se jim to bohužel vrátí spálením, jindy pigmentovými skvrnami a vysušenou pokožkou, což je škoda.

Kůže se nejvíce obnovuje v noci, proto je pro krásnou pokožku dekoltu dobré spát na zádech. Při spaní na boku nebo na bříše se pokožka mačká, což jen podpoří tvorbu zbytečných vrásek a rýh.

Stárnutí pokožky v oblasti dekoltu se projevuje mnohem rychleji u kuřaček. V důsledku kouření pokožka ztrácí vláhu a pružnost.

Jemné pokožce v oblasti poprsí neprospívají dlouhé příliš horké koupele, které způsobují povolení pokožky.

Základem prevence je pak jednoznačně celkově zdravý životní styl s omezením cukru a alkoholu, které způsobují předčasné stárnutí pokožky.

S péčí o dekolt začněte po třicítce

Ztráta pružnosti pleti souvisí s úbytkem kolagenu, který se u žen přestává přirozeně tvořit kolem 25. roku. U mužů je tomu později, proto dlouhou dobu vypadají velmi dobře a pak „zestárnou rychleji“. Pleť v oblasti dekoltu je navíc tenčí a jemnější než na jiných částech těla. Proto stárne rychleji a kolem 30. roku už ztrácí schopnost se obnovovat a přestávat být hladkou bez vaší pomoci. Ideální čas pro péči o dekolt tedy nastává kolem třicátých narozenin.

Obvyklá péče, nebo speciální krém na dekolt?

Pokud řešíte, jaký krém na dekolt používat, asi nedostanete jednoznačnou odpověď. Řada odborníků tvrdí, že můžete sáhnout po své běžné péči. Dekoltu pomůže váš denní krém, důkladné čištění i obvyklé masky. Praktikovat na něj můžete tytéž kosmetické přípravky, které používáte na obličej. Další odborníci ale zastávají názor, že byste měli na dekolt aplikovat přípravky určené na citlivou pleť nebo speciální krémy na dekolt.

Velmi tedy záleží na konkrétním typu vaší pleti a na tom, zda máte obecně s pletí nějaké problémy. Obě skupiny se ovšem shodnou na tom, že dekoltu prospívá jemný peeling. Můžete klidně použít i svůj oblíbený peeling na obličej, ale nesmí být příliš hrubý. Zvolit můžete nějakou variantu peelingu na citlivou pleť nebo si udělat peeling domácí. Jednoduchý jemný domácí peeling si můžete vytvořit z mleté kávy (použít můžete i lógr z šálku či french pressu), kterou smícháte v poměru 1:1 s olivovým či kokosovým olejem.

Cviky pro krk a dekolt

Nejlepší cvičení, která mají blahodárný vliv na dekolt jsou kliky, plavání a veslování. Ideální je cvičit je pravidelně, alespoň patnáct minut denně.

Znáte takové ty chvilky čekání během dne? Přešlapujete na zastávce, stojíte frontu na poště nebo čekáte, než číšník přijde s účtenkou za oběd. Dřív jste se možná skláněli nad mobilem, od zítřka už ale můžete cvičit speciální cviky na dekolt.

Cviky pro hladký krk a dekolt jsou tak drobné, že vám zaberou akorát pár minut, kdy čekáte, než na vás přijde řada v supermarketu nebo na úřadě. Tak si pojďme zacvičit:

Buldočí brada – jednoduchým vysunutím spodní čelisti zkuste napodobit buldoka, který na vás cení zuby. Zuby nechte samozřejmě zastrčené, ale spodní čelist se pokoušejte vysouvat před horní tak, aby se vám napnula kůže pod bradou. Opakujte alespoň 10x.

Pro stahování svalů na krku položte jazyk na spodní patro za zuby a pořádně zatlačte a po dobu cca 10 vteřin postupně zvyšujte napětí brady. Cvik 10x zopakujte.

Zakloňte hlavu a vytahujte bradu směrem vzhůru, vydržte alespoň 5 sekund a povolte, zopakujte 10x.

Výživa pro dekolt

Stejně jako u krásně vypnuté pleti je i pro hladkou pleť dekoltu základem stravování a dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Pro pleť jsou nejprospěšnější vitamín A, skupina B, C, D, E a F, dále vitamín K, zinek, selen a křemík. Všechny vitamíny a minerály najdete v našich lokálních a dostupných potravinách a spousta z nich vám zlepší kromě pokožky dekoltu také zrak nebo kvalitu nehtů či vlasů. Jaké jsou přírodní zdroje některých z nich se dozvíte v tomto článku.

Dekoltové wellness

Součástí vašeho odpočinkového a wellness rituálu může být už od dnešního večera i péče o dekolt. Je snadná, ale opravdu účinná. Zahřejete si menší množství olivového oleje, namočte do něj vatu či savou látku a přiložte na oblast dekoltu. Přikryjte se fólií, ručníkem a nechte minimálně 20 minut působit. A protože opakování je matka moudrosti, dopřejte dekoltu tuto kúru jednou týdně nebo alespoň každých čtrnáct dní. Pokud není olivový olej součástí vaší kuchyně, zkuste vaječný bílek. Nešlehejte ho, ale syrový a vláčný nechte zaschnout na pokožce a pak smyjte.

Osvěžení dekoltu

Zvýšit pružnost pleti samozřejmě pomáhá i voda. Výborné je střídavé sprchování teplou a studenou vodou. Pokud jste na to malý otužilec, můžete na závěr sprchování zkusit rychlé zchlazení dekoltu. A jestliže je i to pro vás nadlidský počin, zkuste kostky ledu – jednoduše si jimi po sprchování přejeďte důkladně oblast krku a dekoltu. Jako rychlá vzpruha pomohou také plátky citronu, které na dekolt rozložíte. Nechte citrony cca 5 minut působit a poté s nimi ještě pár minut dekolt jemně masírujte. Díky ovocným kyselinám se pokožka zjemní a pleť se pěkně vypne. Efekt je rychlý.

Masky pro krásný dekolt

Po dekoltovém wellness můžete vyzkoušet některou z pleťových masek. Suroviny na všechny z nich máte určitě doma v kuchyni.

Tvarohová

Smíchejte 2 lžíce tvarohu, 2 lžíce medu a jeden žloutek. Zakápněte šťávou z citronu, promíchejte a nanášejte.

Banánová

Smíchejte rozmačkaný banán se žloutkem a 2 lžícemi bílého jogurtu. Promíchejte a nanášejte.

Medová

Smíchejte dvě lžíce medu se dvěma lžícemi olivového či kokosového oleje. Důkladně promíchejte a můžete nanášet. Vaší pleti však dobře poslouží i samotný med, který nanesete v tenké vrstvě na oblast dekoltu.

Okurková

Nastrouhanou salátovou okurku smíchejte s bílým jogurtem a kapkou olivového oleje. Po promíchání naneste na dekolt. Jednodušší variantou je obložení dekoltu na kolečka nakrájenou salátovou okurkou.

Všechny masky aplikujte na 20 minut, při kterých si dopřejte odpočinek a poté je opláchněte vlažnou vodou. Použít můžete klidně i masky určené na obličej. Vyberte si třeba některý z receptů, které jsme pro vás připravili v tomto článku.

Líčení dekoltu

Dekolt zkrátka občas zamaskovat musíte, rozumíme tomu. Ideální make-up na dekolt by měl mít stejný odstín jako make-up, který používáte na obličej. Doladit ho můžete třpytivým pudrem, bronzerem nebo tvářenkou. Večer nezapomeňte na odlíčení. Postupovat můžete stejně jako při čištění pleti.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články