Novorozená holčička v Kolumbii se narodila těhotná. Jak je to možné?

Ilustrační foto
Zdroj: pixabay.com
Těhotná rozhodně nemusí jíst za dva.Existuje malé procento žen, které menstruují i během prvního trimestru.Těhotenství ve skutečnosti trvá v průměru 40 týdnů.To, jak sedíte, nemá vůbec nic společného s otočením miminka.+ 1 fotka+ 2 fotky

Pohodové devítiměsíční těhotenství, bezproblémový porod a jako odměna zdravé dítě - takové je přání snad všech těhotných žen, které však bohužel není pokaždé vyslyšeno. Hodně ojedinělý příběh prožila Mónica Vega z Kolumbie, která na sedmiměsíční kontrole zjistila, že v sobě má dvě pupeční šňůry. Její miminko v sobě navíc mělo parazitické dvojče a vlastně se tak narodilo těhotné. Muselo po narození podstoupit císařský řez.

Kateřina Sobolová
Kateřina Sobolová 26. 11. 2019 11:51

K tomuto případu došlo ve městě Barranquilla v Kolumbii. Holčička Itzmara se své matce narodila císařským řezem, který však o 24 hodin později podstoupila ještě sama. Ve svém malém tělíčku totiž měla pohlcené své dvojče.

Tohoto ojedinělého jevu si lékaři všimli na pravidelné kontrole v sedmém měsíci těhotenství. Zatímco jedna pupeční šňůra byla klasicky propojena s dítětem a jeho matkou, ta druhá propojila ještě nenarozenou Itzmaru s jejím parazitickým dvojčetem, uvnitř těla holčičky.

Vzácné onemocnění

Doktoři proto Iztmaru diagnostikovali jako „Fetus in fetu“ (FIF) - tedy plod v plodu. Jedná se o velmi netypický stav, během něhož se v těle dvojčete nachází vrozený plod. Jde o vzácné onemocnění a podle National Institute of Health se takto narodí jedno dítě z 500 tisíc případů.

V této konkrétní situaci, která nastala v Kolumbii, plod neměl srdce ani mozek, a když to lékaři zjistili, tak se rozhodli k rychlému jednání. Holčičku bleskově přivedli na svět pomocí císařského řezu a vzápětí ji operovali. Doktoři sice měli obavy z toho, že by hmota uvnitř novorozeněte mohla růst a poškodila by tak orgány dítěte, naštěstí ale vše zvládli. „Itzmara byla po operaci v dobrém zdravotním stavu,“ uvedl web mamaslatinas.com.

Ve svém tělíčku měla dokonce dvojčata

V jedné případové studii, která zkoumala diagnózu plod v plodu, bylo zveřejněno, že dosud bylo zdokumentováno pouze 200 předchozích případů. K netradičnímu anomálii FIF došlo také před čtyřmi lety v Hongkongu. I tady se narodila holčička těhotná, ale ve svém tělíčku měla dokonce dvojčata, která už měla vyvinuté nohy, ruce, páteř i hrudní koš. Novorozená holčička podstoupila po třech týdnech operaci a zárodky, které z ní byly vyjmuty, vážily 14,2 gramů a 9,3 gramů. Osm dní po operaci už byla propuštěná domů zpátky ke svým rodičům.

Zdravotní komplikace spojené s FIF však klidně mohou trvat i dlouhé roky. Známý je například případ sedmnáctileté indické dívky, která si stěžovala na bolest břicha a rostoucí bouli ve stejné oblasti, což začala pozorovat zhruba ve svých 12 letech. Když lékaři dívku prozkoumali, tak zjistili, že se jedná právě o diagnózu Fetus in fetu. Dívku proto operovali a zjistili, že útvar se přemístil z jater do pánve, ovšem kromě cysty už nezpůsobil žádné jiné komplikace. Dalším případem byl sedmadvacetiletý muž, který v sobě měl už od dětství vrozenou hmotu, ta mu ale dlouho nijak nepřekážela ani nezpůsobovala žádnou bolest.

Našli bychom i několik dalších případů, lékaři si však dosud stále nejsou jistí, proč k této vzácné diagnóze dochází.

A TADY SE PODÍVEJTE NA MÝTY A POLOPRAVDY O TĚHOTENSTVÍ:

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články