Před devíti lety v tento den se Polsko zahalilo do černé barvy: Zažilo nejděsivější leteckou katastrofu všech dob. Šlo o politickou vraždu?

Letoun Tu-154M Lux blízko smolenské letecké základny po pádu.
Zdroj: Česká televize
Lech Kaczyński s prezidentem Georgem Bushem ml. před Bílým domem.Lech Kaczyński zemřel 10. dubna 2010.Lech Kaczyński s manželkou, která taktéž při letecké nehodě zahynula.Polský prezident Lech Kaczyński .+ 7 fotek+ 8 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Chtěl někdo polského prezidenta Lecha Kaczynského s manželkou, kteří přesně před devíti lety zahynuli při nehodě letadla ve Smolensku, zabít? Letěli do Ruska s celou řadou dalších ústavních činitelů uctít památku Poláků popravených za války v Katyni. Nikdo nehodu nepřežil. Experti však této konspirační teorii nevěří.

Petra Járková
Petra Járková 10. dubna 2019

10. dubna 2010 letoun na smolenském letišti Severnyj nezvládl v husté mlze přistávací manévr. Zachytil se o koruny stromů a začal hořet. První zprávy hovořily o tom, že v letadle zahynulo 132 lidí, ruské úřady posléze upřesnily, že v prezidentově stroji letělo celkem 97 cestujících a členů posádky. Členů oficiální polské delegace bylo 88.

Mezi nimi i muž nejvyšší – polský prezident Lech Kaczyński  s manželkou Marií a prakticky celé nejvyšší velení polské armády – náčelník generálního štábu a velitelé pozemních, leteckých, speciálních i námořních sil.

Islandské drama ukáže drsnou realitu
Mohlo by Vás zajímat:

Drsné islandské drama Arctic: Herec Mads Mikkelsen si prošel Ledovým peklem

Piloti se pokoušeli přistát na smolenskou leteckou základnu v husté mlze, viditelnost byla snížena na cca 500 metrů. Letoun sestoupil hluboko pod normální dráhu přiblížení, zasáhl stromy a narazil do země, dopadl v zalesněné oblasti jen kousek od ranveje.

Jak ruské, tak polské oficiální vyšetřování nenalezly žádné technické závady na letadle a dospěly k závěru, že posádka neprovedla přistání bezpečným způsobem v daných klimatických podmínkách a vybavení letiště.

O havárii se objevily různé konspirační teorie, například že byla politickou vraždou. Polská ani mezinárodní vyšetřování však nenalezla žádné důkazy podporující tuto verzi.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články