Fit a krásnátestovánísoutěže

Smrt krásných srnců: Díky kousku masa zachránil při transportu Leo Popper svým synům život

Zdroj:Česká televize

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Spisovatel Ota Pavel nenapodobitelným způsobem popsal život své smíšené židovskočeské rodiny v předválečných a válečných letech. Karel Kachyňa se těchto překrásných povídek chopil a ve vlastním scénáři ke svému snímku je pospojoval v souvislé dějové pásmo. Výsledkem je působivý film, který dnes večer můžete vidět na televizních obrazovkách.

Petra Járková 6. července 2019

Není asi moc z vás, kdo byl film Oty Pavla Smrt krásných srnců neviděl alespoň jednou v životě. Ne každý zná ale zajímavosti, které ať už natáčení, nebo samotný obsah filmu ovlivnily.

Transporty

Bratři Oty Pavla (Poppera) byli povoláni do transportu v roce 1943. Maminka zůstala sama společně s malým Otou. Starší bratři nejdříve skončili v Terezíně, následně byli rozděleni – bratr Hugo byl povolán na nucené práce v Německu, zatímco Jiří byl transportován do Osvětimi. Jejich otec Leo Popper byl transportován o rok později.  Všichni tři přežili a po válce se přestěhovali zpět do Prahy.

Kousek masa

Tatínek Oty Pavla byl židovský obchodník, který miloval rybaření a stejně jako ve filmu a v knize se jmenoval Leo Popper. Tím, že dal svým synům na cestu do koncentračního tábora maso, jim zachránil život.

Thumbnail # Smrt krásných srnců. Osobní vzpomínka Oty Pavla na své dětství. Jak probíhalo natáčení?
Mohlo by Vás zajímat:

Smrt krásných srnců. Osobní vzpomínka Oty Pavla na své dětství. Jak probíhalo natáčení?

Kandidát na Oscara

Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1987. Rok předtím získal film Cenu československé filmové kritiky a první místo na MFF v Montpellier.

Barevné rozlišení

Každá půlka filmu je jinak barevná, první je ve zlatém tónu a má vyznívat šťastně a ta druhá, ta je zbarvená do modra.

Změna v obsazení

Původně měl roli malíře Nejezchleba dostat Josef Kemr. Při pohřbu Jaroslava Seiferta však veřejně vyřkl větu: „Je-li s námi bůh, kdo proti nám?“ Komunistický režim mu za to roli vzal.

O ČEM JE FILM SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ, SE PODÍVEJTE DO NAŠÍ GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu