Učitelka vysvětlila dětem nebezpečí šikany. Použila dvě jablka

Učitelka vysvětlila dětem nebezpečí šikany. Použila dvě jablka
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dětská duše je velmi křehká a často stačí jen málo k tomu, aby v ní zůstaly jizvy navždy. Hodně častým jevem mezi dětmi je šikana, ovšem ne jen ta fyzická, ale především psychická, protože slova dokážou pořádně zranit. S originální metodou přišla Rosie Dutton z Tamworthu, která se snaží děti učit všímavosti a slovní šikanu jim vysvětlila na geniálním příkladu s dvěma jablky.

Kateřina Sobolová
Kateřina Sobolová 13. prosince 2019

Rosie Dutton z britské společnosti Relax Kids se odhodlala k netradičnímu kroku. Na jeden týdenní kurz, který byl věnován desetiletým a jedenáctiletým dětem a pojednával o relaxaci a všímavosti, si vzala dvě jablíčka. Ovšem než do třídy přišla, tak jedno jablko několikrát upustila na podlahu.

každé páté dítě se se šikanou setkalo
Mohlo by Vás zajímat:

Stalo se vaše dítě obětí šikany? Jak tuto věc máte jako rodič řešit a jak to na svém dítku poznat?

Ani nevím, proč existuješ

Z venku byl však obal jablka neporušen, takže děti nemohly tušit, že je něco jinak. „Dětem jsem začala říkat, jak se mi jablko nelíbí a že je nechutné. A že má k tomu všemu ještě špatnou barvu a krátký stonek,“ napsala Rosie Dutton na svém Facebooku. „Řekla jsem to proto, aby se to jablko dětem taky nelíbilo. Prvně se na mě dívaly, jako bych byla šílená, pak se ale postupně přidávaly a říkaly: jsi páchnoucí jablko, ani nevím, proč existuješ, pravděpodobně máš uvnitř červa,“ vzpomíná.

Druhému jablku pak všichni společně říkali laskavá slova – jsi krásné jablko, tvoje slupka je krásná a padaly další komplimenty. „Potom jsem zvedla obě jablka a řešili jsme společně rozdíly a podobnosti. Nedošlo k žádné změně, protože jablka vypadala na první pohled úplně stejně,“ dodala Rosie.

Ale když došlo k rozříznutí jablek, tak děti zůstaly v šoku, každé už totiž bylo najednou jiné. Zatímco to „laskavé“ bylo svěží a šťavnaté, to „slovně urážené“ bylo pohmožděné, moučné a ošklivé. „Bylo vidět, že děti to ihned pochopily. Uvnitř jablka viděly modřiny a rozbité kousky,“ řekla Rosie Dutton, která následně dětem vysvětila, že se tato situace může odehrávat v každém z nás, pokud někdo špatně zachází se svými slovy nebo činy.

Působivé a inspirativní cvičení

„Když jsou lidé, a zejména děti, vystaveni šikaně, tak se uvnitř cítí hrozně, ale často nikomu neřeknou, co se v nich odehrává, a tak se trápí sami. Kdybychom to jablko nerozřezali, nikdy bychom nevěděli, kolik bolesti jsme mu způsobili,“ dodala Dutton, která tak dětem názorně vysvětlila bolest, jakou mohou někomu velmi snadno způsobit.

Její příspěvek si na Facebooku získal tisíce čtenářů a sdílení. „Toto působivé a inspirativní cvičení by mělo být zavedeno na národní úrovni,“ napsal jeden z uživatelů sociálních sítí. Rosie Dutton doufá, že děti díky tomuto cvičení získají větší pocit empatie či soucitu a své znalosti v životě tak budou moct dobře využít. „Na rozdíl od jablka máme jako lidé schopnost tomuto jevu zabránit. Můžeme děti naučit, že není v pořádku, když si vzájemně říkají ošklivá slova,“ dodala nakonec.

Dětský herec Brett Kelly coby sympatický tlouštík ve filmu Santa je úchyl!
Mohlo by Vás zajímat:

Dítě jako Otesánek? Čekají ho nemoci, deprese i šikana, varují odborníci

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články