Fit a krásnátestovánísoutěže

Uplynulo 26 let od smrti legendárního Strýčka Jedličky: Miloval i fackoval děti a uměl napodobovat tisíce zvuků

Thumbnail # Uplynulo 26 let od smrti legendárního Strýčka Jedličky: Miloval i fackoval děti a uměl napodobovat tisíce zvuků

Zdroj:Česká televize

Dětský herecký idol několika generací Antonín Jedlička byl oblíbeným humoristou, recesistou i imitátorem. Ne každý ale ví, že se o něm říká, že byl na děti také zlý, a když někdo při jeho show hlučel nebo nedával pozor, klidně mu dal i pár facek.

Petra Járková 28. srpna 2019

První role

Narodil se jako nejstarší ze šesti dětí, jeho první dětská role byl Skokánek v Lišce Bystroušce v Národním divadle. Později následovaly dětské role ve vinohradském divadle.

Imitátor tisíce zvuků

Jednalo se o hravého a tvořivého člověka, který uměl nejen zpívat, ale také napodobovat tisíce různých zvuků pocházejících jak z přírody, tak i mimo ni.

Adéla ještě nevečeřela

Věděli jste, že právě Antonín Jedlička natočil snad tisíce různých zvuků, pazvuků a ruchů v mnoha českých filmech a rozhlasových pořadech? Legendární je například strašné mlaskání masožravé rostliny Adély ve filmu Adéla ještě nevečeřela.

Thumbnail # Román pro muže: Postava Cyrila byla napsána přímo pro Donutila, Hybnerová odmítla plivnout na steak
Mohlo by Vás zajímat:

Román pro muže: Postava Cyrila byla napsána přímo pro Donutila, Hybnerová odmítla plivnout na steak

Strýček Jedlička

Jako „strýček“ se Antonín začal objevovat od roku 1948, nejprve s Divadélkem Strýčka Jedličky. Za pár let Strýček Jedlička zlidověl a v 70. a 80. letech ho znalo snad každé české dítě. V roce 1984 byl dokonce jmenován zasloužilým umělcem, byl nositelem Řádu dětského úsměvu a laureátem Haškovy Lipnice.

Facky létaly vzduchem

Traduje se, že když při jeho vystoupeních někdo rušil, Strýček Jedlička ho vytáhl do zákulisí, tam ho kopl do zadku nebo profackoval a poslal ho zpátky si sednout.

NA STRÝČKA JEDLIČKU SE PODÍVEJTE V GALERII:

Podobné články

Zavří­t reklamu