Fit a krásnáTestováníSoutěže

Vzpomínka na legendárního herce Vladimíra Menšíka: Život mu ukončil prasklý vřed a přemíra alkoholu

Vzpomínka na legendárního herce Vladimíra Menšíka: Život mu ukončil prasklý vřed a přemíra alkoholu
Zdroj: Wikipedie
+ 7 fotek+ 8 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Komik a vypravěč Vladimír Menšík by v říjnu oslavil devadesátiny, bohužel však legenda československé televizní zábavy už nějaký ten pátek není mezi námi. Kvůli svému nezřízenému stylu života odešel do hereckého nebe dříve, než bylo nutné.

Petra Járková 28. září 2019

V ničem neznal míru

Ani ve flámování. Legendární herec miloval život a miloval dobrou zábavu. Přiznal se, že kouřil od sedmi let, tehdy začal tátovi krást cigarety. V dospělosti kouřil i 80 cigaret denně. „Kouřil jsem americké cigarety v domnění, že jsou zdravější. Nebýt nemocný, tak bych kouřil pořád,“ přiznal kdysi v televizním rozhovoru. Od puberty měl Menšík problémy se silným astmatem. Tento problém se u něj projevil na průmyslové škole. Tehdy dostal první záchvat a tento stav se mu vracel celý život. Měl osobní lékařku, která s ním jezdila po celém Československu.

Menšík měl problémy s alkoholem

Na rozdíl od všedních alkoholiků netrpěl změnami nálad, naopak byl vždy pozitivní, a tak si pro sebe tak tiše zoufal. Když točil filmy o alkoholu, například Ikarův pád z roku 1977, jeho kolegové cítili, že hraje sám sebe. Kvůli pití měl později problémy s rozeznáváním barev. Nedokázal říct, že je tráva zelená nebo růže rudá. Alkohol ho dostal na kolena, a tak se jednoho dne objevil u docenta Skály v jeho protialkoholní léčebně.

Léčebna a nová závislost

„Vyléčil se a pak tři nebo čtyři roky vůbec nepil,“ vzpomíná na Menšíka jeden z hereckých kolegů. Do problému ale upadl znovu, když mu přišel lék na astma, který obsahoval alkohol. Ke konci života bral každým dnem velké množství prášků a spoustu času trávil na nemocničním lůžku na kapačkách. Léčit se ale nechtěl. Utíkal z nemocnice a životospráva mu téměř nic neříkala.

Vzpomínky syna Petra

„Jenže co si budeme říkat, jak je ten chlast špatný, tak je s ním spojená fůra hezkých vzpomínek. Takže jsem se díval v rámci terapie na Ikarův pád a v hlavě se mi mísil smutek s tím veselým, co jsme spolu my dva zažili i ve spojení s pitím. I moje maminka říkala, když se na to dívala: Peťko, to on nehraje, to je prostě on,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes jeho syn Petr.

Natáčení se sanitkou v zádech

V letech 1977 až 1979 Československá televize odvysílala tři nejsledovanější silvestrovské show. Byly to pořady plné písní a scének, které právě Menšík moderoval. Málokdo ale ví, že v zákulisí byla připravená jeho lékařka Zdena Lipárová s kapačkami a venku před areálem čekala sanitka jako pojistka. Menšík si musel dávat přestávky a dojít si pro kapačku, jinak kvůli astmatu nemohl ani mluvit.

Nepřítel České televize

Později si znepřátelil tehdejšího ředitele České televize Jana Zelenku a začal dostávat nedůstojné a malé role. V posledních letech před svou smrtí se živil hlavně svým zájezdovým pořadem.

Startují oblíbení Chalupáři: Během natáčení se Menšík opil a urazil manželku režiséra
Mohlo by Vás zajímat:

Startují oblíbení Chalupáři: Během natáčení se Menšík opil a urazil manželku režiséra

Předčasná smrt

Vladimír Menšík zemřel 29. května v Brně v osmapadesáti letech. Ke konci měl problém se žaludkem, silné astma a také srdíčko nebylo v pořádku. Osudným se mu stal prasklý vřed, na který ho upozorňovala jeho osobní lékařka.

Pocta od Sováka

„Nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – a lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto let a nezbylo po něm nic,“ uvedl na jeho adresu herecký kolega Jiří Sovák.

NA FOTOGRAFIE VLADIMÍRA MENŠÍKA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

TIP REDAKCE: NA VLADIMÍRA MENŠÍKA MŮŽETE ZAVZPOMÍNAT DNES VEČER OD 20 HODIN NA ČT

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články