Král všech lidových vypravěčů Vladimír Menšík. Na divadle moc rolí neztvárnil. Ve filmu byl mnohem plodnějším hercem

15. května 2018
Profimedia.cz
Profimedia.cz

Vladimír Menšík je už dnes pojem. Jeho nezaměnitelné a nádherné vyprávění historek a příběhů baví generace diváků i několik let po jeho smrti. Byl velmi váženým hercem, ale v divadle se nikdy moc neohřál. Byl spíše žádaným filmovým hercem. Jaký byl život tohoto neuvěřitelného lidového vypravěče?

Narodil se 9. října 1929 v Ivančicích. Nejprve studoval střední průmyslovou školu a dokonce chvilku pracoval v brněnských strojírnách. Poté zatoužil stát se hercem, a tak se zkusil přihlásit na brněnskou JAMU, kam ho přijali až na druhý pokus. Pro filmový svět ho objevil E. F. Burian, když si ho všiml ve hře Hledač světla.

Film

I přes to, že divadlo miloval, lákal ho svět filmu. Poprvé se objevil před kamerou ve filmu Zemská přitažlivost. Nebyla to žádná výrazná role. Hrál jen postavu v komparsu. Teprve ve filmu Dědeček automobil na sebe upozornil a v českém filmovém průmyslu prorazil. Odešel z divadla a začal se naplno věnovat pouze filmu.

Genialita jeho herectví

K divadlu se později vracel už jen zcela výjimečně. V 50. a 60. letech naplno rozjel svou filmovou kariéru a jak se později ukázalo, byl hercem velice schopným. S přehledem uměl zahrát jak role komediální, tak tragické. Od 70. let se převážně objevoval v komediích a ve filmech určených pro děti. Byl také výborným moderátorem, bavičem a především vypravěčem. Vystupoval v nespočtu televizních pořadů a některé sám uváděl. Jím uváděné silvestrovské večery zlidověly a dodnes se v televizi reprízují.

Menšík jako člověk a  jeho smrt

Vladimír Menšík trpěl astmatem. To mu ale nebránilo stát se velkým kuřákem. Kouření se nevzdal ani když na tom byl zdravotně hodně špatně. Byl také náruživým pijanem alkoholu, ze kterého se dokonce léčil. Naposledy se objevil v televizním pořadu Abeceda. O dva dny později zemřel v Brně.