Vědci objevili potenciální lék proti bolesti, který nemá vedlejší účinky

Opioidní analgetika jsou účinná, ale mají nebezpečné vedlejší účinky.
Zdroj: Consumerreports.org
Vědci objevili potenciální lék proti bolesti, který nemá vedlejší účinkyVědci objevili potenciální lék proti bolesti, který nemá vedlejší účinky

Nový preparát byl zatím testován pouze na myších, ale výsledky jsou velmi slibné. Kdy bude dostupný?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová22. 08. 2016 14:38

Vědecký tým, jehož členem je nositel Nobelovy ceny Brian Kobilka, věří, že nalezl inovativní lék proti bolesti. Ten prý funguje stejně dobře jako morfium, ale postrádá jeho smrtící vedlejší účinky a není návykový.

Zmíněná sloučenina dostala název PZM21. Podle publikovaných informací působí na tentýž receptor snižující bolest jako výše zmíněné morfium, avšak na rozdíl od něj neovlivňuje jiný receptor, který v případě předávkování může způsobit fatální problémy s dýcháním.

Ve srovnání s klasickými opioidními analgetiky navíc nezpůsobuje tak silné zácpy, takže by mělo být možné podávat ho ve větších dávkách.

K tomu, aby se tento preparát objevil v lékárnách, však zbývá ještě dlouhá cesta. Nejprve je třeba zjistit, zda bude mít totožné účinky i na lidi.

Připomeňme, že Kobilka získal Nobelovu cenu právě za výzkum toho, jak určité léky ovlivňují mozkové receptory. „Tento koncept má potenciál způsobit revoluci ve farmakologii a být elegantně využíván s objeveným PZM21,“ uvedl doktor Anthony Davenport z Univerzity v Cambridgi a dodal, že výsledky práce jeho kolegů jsou „velmi vzrušující“. Nelze než souhlasit!

Zdroj: The Independent

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články