Více než polovina Čechů a Slováků je spokojena s tím, co dělá. Ovšem přiznává také, že v práci prožívá stres

Stres škodí našemu zdraví.
Zdroj: Pixabay
Sport odbourává stres.Každý se vypořádává se stresem jinak.Stres škodí našemu zdraví.Ke správnému fungování psychiky dopomáhá i zdravá strava.+ 1 fotka+ 2 fotky

Tyto informace vyplývají z odpovědí získaných prostřednictvím online testu Index zdraví, do kterého se během prvních pěti měsíců letošního roku zapojilo více než 47 tisíc Čechů a 25 tisíc Slováků.

Petra Járková
Petra Járková16. 09. 2018 09:27

Pohybová aktivita během dne je velmi důležitá. Podporuje metabolismus, pomáhá udržovat štíhlou linii a spouští uvolňování endorfinu v našem těle, díky čemuž se cítíme šťastnější. Sport napomáhá také naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje spánek.

„Cvičení je pro mě důležité, protože mi přináší radost a samozřejmě si díky němu udržuji zdravé a silné tělo a čistou mysl. Jakmile z nějakého důvodu přestanu cvičit, začne mě všechno bolet. Když pravidelně cvičím, jsem fit,“ říká ambasadorka Indexu zdraví Walmark® a moderátorka Hana Mašlíková.

Právě cvičení a disciplína, se kterou k ní přistupujeme, nás dělá silnějšími, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Z online testu Index zdraví vyplývá, že každý druhý z dotázaných Čechů a Slováků je často vystavený stresu a zapomíná na vyváženou stravu.

Pro lepší zvládání stresu a podporu imunitního systému je důležité nezapomínat užívat vitaminy a doplňky stravy. Například minerální látku zinek nebo vitamin D, které podporují také normální funkci imunitního systému.

Z online testu Indexu zdraví vyplývá, že pouze 38 procent z dotazovaných Češek a Slovenek jí rybu alespoň jednou týdně. U mužů je konzumace ryb o něco vyšší a minimálně jednou týdně si rybu dopřeje 45 procent mužů. Podobná situace nastává i u luštěnin, kdy celá polovina žen zapomíná začlenit do jídelníčku luštěniny alespoň jednou týdně. Muži jsou na tom také v tomto případě o něco lépe. Až 55 procent Čechů a 59 procent Slováků totiž jí luštěniny během týdne minimálně jednou,“ vysvětluje zástupkyně společnosti Walmark, Zuzana Hlochová.

Už dvě až tři porce ryb týdně přitom podporují zdraví našeho srdce. Právě nenasycené mastné kyseliny omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které dokážeme získat jedině ze stravy. Lidské tělo je není schopné samo vytvořit.

„Nikdy, ale opravdu nikdy jsem nedržela žádnou dietu a bohužel, jak říká můj manžel, v jídelníčku mám velké rezervy, prý jsem malé prasátko. Teorii správného stravování znám na jedničku, ale v praxi je to horší. Snažím se, aby v mém jídelníčku byly obsaženy všechny pro tělo potřebné živiny. Můj muž ve vtipu říká, že sportujeme proto, abychom mohli jíst cokoli. S partnerem si ale pravidelně doplňujeme pro lepší regeneraci kombinaci vápník, hořčík, zinek a omega 3,“ s úsměvem dodává Hana Mašlíková.

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitaminů jsou důležité pro lepší zvládání množství povinností a stresu. Právě kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní svěžesti a schopnosti koncentrace v průběhu dne.

„Když jsme v našem průzkumu zjišťovali, jak dobře lidé spí, vyšlo nám, že muži spí lépe než ženy. Více než 70 procent mužů z obou zemí totiž odpovědělo, že spí dobře, mezi ženami to bylo jen 66 procent žen,“ porovnává zástupkyně společnosti Walmark, Hana Lerchová. Už 6 hodin kvalitního spánku denně má vliv i na naši celkovou kondici a dokáže snižovat riziko vysokého BMI. „Na základě online testu Index zdraví můžeme říct, že hodnoty BMI u žen i mužů jsou v obou zemích téměř totožné,“ hodnotí Lerchová.

Kromě kvalitního spánku je podle koučky Zory Inky Groholové důležité, abychom si pro sebe vyhradili každý den alespoň 20 minut, i kdybychom měli třeba jen poslouchat oblíbenou hudbu se zavřenýma očima. Při nedostatku času na každodenní minimálně půlhodinový relax doporučuje koučka krátké minutové cvičení, které vám napomůže se uvolnit a lépe zvládat stresové situace.

„Na zvládání stresu je účinná také mikromeditace. Po dobu 1 minuty ztište všechny telefony, notebooky, vypněte hluk okolo sebe. Sedněte si pohodlně, zavřete oči a vnímejte všechno, co v tom okamžiku smyslově cítíte. Soustřeďte se samostatně na zvuky, ale také na ticho, chuť v ústech, tělesné pocity – jestli vás něco bolí, dotyk židle, pocit tepla nebo chladu, dotyk látky na těle nebo na vůně. Uvědomte si přítomný moment a alespoň na zlomek vteřiny se na něj soustřeďte. Při tomto pocitu vám stačí se jednou v klidu nadechnout a vydechnout. Budete překvapeni, o kolik se potom budete cítit lépe,“ doporučuje Zora Inka Groholová.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články