Vlastimil Brodský se narodil před 99 lety: Oblíbený herec ukončil život dobrovolně na své milované chalupě

Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.
Zdroj: Repro Youtube.com
Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.+ 4 fotky+ 5 fotek

Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa, se narodil 15. prosince 1920 v Hrušově na Ostravsku. Svůj život zasvětil především pražskému Divadlu na Vinohradech, kde působil v letech 1948 až 1984. Za války hrál v Divadle Míly Mellenové a v Divadélku pro 99 v Praze. Hostoval i v Národním divadle.

Petra Járková
Petra Járková 15. prosince 2019

Od roku 1946 se pravidelně objevoval ve filmu. Hrál ve snímcích jako je Nezbedný bakalář, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, blýskl se i v oscarových Ostře sledovaných vlacích, v muzikálu Noc na Karlštejně nebo v Rozmarném létě. Byl obsazován zejména do komedií, ale nejbližší mu byly tragikomické role. Do zlatého televizního fondu patří i postava policisty v komedii Uspořená libra, kde si zahrál po boku Jana Wericha a Jiřího Sováka.

Poslední role

Naposledy zazářil ve filmu Babí léto, kde po boku svých kamarádů a kolegů Stelly Zázvorkové a Stanislava Zindulky ztělesnil dědečka odmítajícího se smířit se stářím.

Nezaměnitelný hlas

Kromě toho propůjčil svůj nezaměnitelný hlas kresleným postavičkám v televizních pohádkách. Několik let působil v Československém rozhlase jakožto oblíbený skřítek Hajaja, kdy každý den předčítal dětem pohádky na dobrou noc. Jeho hlas je spjat i s postavou Švejka v Osudech dobrého vojáka Švejka nebo s Taťkou Šmoulou v seriálu Šmoulové.

Devítiletá Leontýnka se i v soukromí zamilovala do Dlouhého Janka
Mohlo by Vás zajímat:

Také milujete film Ať žijí duchové? Nejsmutnější osudy hlavních hrdinů. Leontýnka zemřela velmi mladá na rakovinu

Osobní život

Brodský byl dvakrát ženatý a obě manželství skončila rozvodem. Z prvního z nich, s tanečnicí Boženou, má syna Marka. Z druhého, s herečkou Janou Brejchovou, má dceru Terezu, která je rovněž herečkou.

Sebevražda

V sobotu 20. dubna 2002 byl herec nalezen na své chalupě ve Slunečné na Českolipsku mrtvý. Lidé si tehdy mysleli, že jej někdo zabil, ale policie měla po pár hodinách jasno – herec se rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa. O sebevraždě údajně mluvil často, vždy ale s dovětkem, že na to, aby to udělal, se má moc rád. Rozloučení s Vlastimilem Brodským proběhlo o šest dní později v českolipské obřadní síni. Pohřben je ve Slunečné.

NA FOTKY VLASTIMILA BRODSKÉHO SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články