Z čeho máme největší obavy? Nejvíc nám záleží na autě, životu a zdraví, prozradil na Čechy průzkum

14. března 2019
pixabay.com
pixabay.com

Paradoxně nejmenší strach naopak máme z případných problémů v kariéře, ale také z vlivu politických a právních událostí na náš život. Slováci jsou na tom ve svých obavách podobně jako Češi, Rakušané se zase nejvíce obávají o domácnost a majetek. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny, který realizovala napříč regionem střední a východní Evropy.

Život není peříčko, kromě těch krásných věcí nám klade do cesty také řadu různých nástrah, na svých bedrech má většina z nás zodpovědnost nejen za sebe, ale především za rodinu. Je proto logické, že máme strach z událostí, které mohou ovlivnit naši finanční situaci, a to i v budoucnu. Bojíme se ale například také vykradení, požáru, vytopení a jiných pohrom spojených s bydlením a domácností.

„Na otázku o důležitosti pojištění v jednotlivých oblastech života odpovídali respondenti napříč Českou republikou, že za hlavní oblast z pohledu pojištění považují zdraví – konkrétně riziko vážných onemocnění (55 %), nehody či zranění (53 %) či nepříjemných zdravotních problémů (52 %),“ říká k výsledkům průzkumu Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Strach z rozvodu Čechy netrápí

„Dále pak dotázaní jmenovali rizika úmrtí (46 %), nedostatečných příjmů v penzi (45 %), spojená s automobilem (44 %) nebo domácností a majetkem (42 %),“ dodává Martin Steiner. 39 % dotázaných mezi dalšími oblastmi v pořadí uvádělo rizika ztráty zaměstnání, sociálních problémů rodiny a ztráty bydlení. Nejmenší obavu mají Češi naopak z právních a politických událostí (13 %) a problémů v kariéře (14 %). Dále se pak tolik neobávají rozvodu (17 %) nebo obchodních problémů (19 %).

Výsledky průzkumu potvrzují i aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která zaznamenala meziroční nárůst zájmu o Pojištění schopnosti splácet, které lidi chrání proti rizikům znemožňujícím řádné splácení úvěru. Objem pojištění osobních úvěrů vzrostl o 7 % a hypotečních úvěrů dokonce o 15 %.

Jak to mají sousedi

Zajímavé například také je, že naši jižní sousedé Rakušané se na rozdíl od nás nejvíce obávají o domácnost a majetek (71 %) a až potom následují zdravotní a životní rizika. Slováci se pak podobně jako Češi, i když v o něco větší míře, obávají nejvíce zdravotních problémů (62 %) a dále pak nehod a zranění (obojí 59 %). V Rumunsku zase lidé hned za rizikem vážných onemocnění (67 %) zmiňují obavu z nedostatečných příjmů v penzi (66 %), v Maďarsku za nehodou či zraněním (58 %) následuje riziko ztráty bydlení (56 %).