Zahrádkářská sezona začala: Jak vybírat rostliny, aby skutečně vydržely

Jaro je čas, kdy ožívá zahrada.
Zdroj: Shutterstock
Připravte zahradu na jaro.Sadba může začít.Co vysázet v dubnu do truhlíků?Pečlivě si rostlinky vyberte.+ 3 fotky+ 4 fotky

Češi patří k opravdovým milovníkům zahradničení. Bylinky, ovoce, zeleninu nebo květiny pěstuje kolem 70 procent Čechů. S příchodem teplého počasí začínají Češi zvelebovat své zahrady a s tím souvisí i nákup a výsadba nových rostlin. Jak je vybírat, aby vydržely co nejdéle?

Petra Járková
Petra Járková 11. dubna 2019

Správné načasování

Důležité je správné načasování, ne všechny rostliny snesou výsadbu v průběhu celého roku. Jarní období je nejvhodnější pro výsadbu veškerého sortimentu rostlin – trvalek, dřevin, dvouletek. Pouze u letniček a balkonovek je třeba ještě počkat na teplejší dny, vhodná doba nastává zpravidla v polovině května. U většiny cibulovin je k výsadbě naopak vhodnější podzim.

Výběr zahradnictví

Před samotnou výsadbou je důležité zaměřit se na výběr obchodu, kde zákazník rostliny nakoupí. Dobrou prevencí proti nákupu rostliny, která je odsouzena k záhubě, je výběr kvalitního obchodu. Nejlepší je nákup rostlin u prvovýrobce – českého zahradníka. Zde je jistota otužilého materiálu vhodného pro české podmínky a taktéž možnost konzultace s profesionálem.

Sázení

Aby rostlina co nejdéle vydržela, je podstatné věnovat pozornost jejímu sázení. Každá rostlina a typ sadby vyžadují specifické zacházení. Dobrá příprava půdy, usazení rostliny ve správné výšce, umáčknutí a vydatná závlaha je velice stručným základem pro to, aby se rostlině dařilo. Zahradník by si také měl uvědomit, kam bude rostliny sázet, jakou péči jim chce věnovat a dobře rozplánovat jejich umístění.

Potřeby rostliny

Ještě před nákupem je důležité si promyslet, kde rostlina poroste. Následně je dobré nastudovat především potřeby vybrané rostliny, porovnat je s podmínkami zahrady nebo bytu a z této rovnice zvolit vhodný typ rostliny. Z jarně kvetoucích rostlin lze považovat dvouletky za náročné na péči. Pravidelná závlaha, ochrana před ranními mrazíky – to vše vyžaduje každodenní starost. Například časně kvetoucí magnolie může popálit pozdní mrazík. Dřeviny si vesměs poradí i bez zvláštní péče. Cibuloviny taktéž na jaře nepotřebují speciální zacházení.

Bylinky do lednice nepatří, lapají tam totiž pachy ostatních potravin.
Mohlo by Vás zajímat:

Dejte bylinkám zelenou: Jak o ně pečovat, aby přinesly do kuchyně jaro?

Některé rostliny se mezi sebou nesnesou

Ne všechny rostliny je vhodné sázet k sobě, některé se vzájemně nesnesou. Pokud člověk nepatří ke zkušenějším pěstitelům, vždy je vhodné poradit se přímo v obchodě. „Prodejce by měl u každé rostliny znát její způsob růstu. Rychlost, velikost, časnost rašení, expanzivnost, konkurenceschopnost – na podkladě těchto zkušeností by měl zákazníkovi poradit správný postup výsadby. Důležité je představit si rostlinu a její vývoj v čase dalších let. Nejčastější chybou laiků je blízká výsadba z důvodu nedočkavosti na zaplněný prostor. Následkem jsou pokřivené, proschlé rostliny, které si navzájem konkurují v životním prostoru. Dobré je také pamatovat na to, že ne všechny rostliny je možné sázet k sobě, například akát patří mezi rostliny, které potlačují růst okolních rostlin,“ upozornil Eduard Chvosta, expert přes zahradnické obory.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články