Zajímavosti z filmu Starci na chmelu, který se stal vůbec prvním filmovým muzikálem

24. června 2018
fdb.cz
fdb.cz

Velký příběh letní lásky, která vypukla na chmelové brigádě, zná určitě každý. Tento film se stal kultem a také u nás odstartoval filmové muzikály vůbec. Jak probíhalo natáčení písní, pořádání konkurzů apod.?

Píseň „Chmel je naše zlato“, kterou „zpívají“ brigádníci, nazpíval Sbor Lubomíra Pánka. 

Na hudebním doprovodu se podílely Taneční orchestr Československého rozhlasu a Orchestr Karla Vlacha. 

Roli Honzy měl původně ztvárnit Josef Laufer, který se ale zdál některým tvůrcům příliš „exotický“. Postava nakonec připadla Miloši Zavadilovi. Choreograf Josef Koníček ovšem nechtěl o zpěváka přijít, nabídl mu proto roli jednoho z černě oděných kytaristů. 

Píseň „Milenci v texaskách“ se ozve ve filmu celkem pětkrát, ovšem pokaždé s jiným textem a ani jedna verze nekoresponduje s nahrávkou hranou v rozhlase, pouze v pátém provedení se shodují poslední čtyřverší. 

S ohledem na velké taneční scény probíhaly konkurzy v Praze, Bratislavě a Košicích. Přesná čísla o počtu zúčastněných se liší, nejčastěji se mluví o 1 200 adeptech. Vybrané jedince dostal na starost známý choreograf Josef Koníček. 

Po velkém úspěchu filmu se zrodil nápad na pokračování. Mělo se jmenovat Starci po chmelu. K realizaci však nikdy nedošlo.

Honorář představitelky Hanky činil 12 000 Kčs.

Film byl na svou dobu opravdu drahý. Rozpočet byl překročen tak moc, že studio Barrandov zatrhlo vyplácení odměn.

Jde o vůbec první československý muzikál. Zároveň je to jediný muzikál na světě, kde hlavní postava nezpívá a netancuje.

Původně měl film režírovat Zdeněk Podskalský. Ten ale odstoupil. Prý měl averzi na filmy o lásce z letních brigád.

Zdroj: čsfd

Zavří­t reklamu