Trpasličí královna Lavinia Warren: Měřila jen 81 centimetrů a její svatba byla jednou z největších událostí 19. století

Lavinia Warren
Zdroj: Wikimedia Commons, Mathew Brady Studio, Public domain
Tom Thumb se narodil průměrně vysokým rodičům. S růstem neměli problémy ani jeho sourozenci.Jeho talent objevil slavný impresário P. T. Barnum. Později se z nich stali obchodní partneři i přátelé.Reklama se zaměřovala především na generálovu výšku......tomu odpovídaly i propriety.+ 6 fotek+ 7 fotek

Lavinia Warren sice patřila svým vzrůstem mezi liliputánky, její sláva však byla obrovská. A to přitom začínala jako obyčejná a poměrně chudá učitelka...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 02. 04. 2024 16:00

Mercy Lavinia Warren Bump se sice narodila jako zdravé dítě, pak ale přestala růst. Informace z dostupných zdrojů se liší v tom, zda k tomuto jevu došlo již v batolecím věku, nebo až když jí bylo deset. To se asi již nikdy nedozvíme. Co ale víme jistě je, že trpěla proporcionálním nanismem, což je spojeno s problémy s hypofýzou.

Sestra Minnie jí rozuměla

Warren měla spoustu sourozenců, ale pouze jeden z nich se dokázal vcítit do jejího stavu, a to sice mladší sestra Minnie, která taktéž trpěla proporcionálním nanismem. Rodiče ale na Lavinii nebrali žádné ohledy. Očekávali, že bude plnit své povinnosti jako "normální" děti. Poskytli jí jen malou stoličku, na níž musela stát, když chtěla dosáhnout na kuchyňský stůl.

Warren se takovýmto zacházením nenechala zlomit a ukázala všem, že pro ni není její nanismus překážkou. V pouhých šestnácti letech se stala učitelkou. Často se však stávalo, že si ji někdo spletl a myslel si, že patří mezi žákyně školy, měřila totiž jen 81 centimetrů. Kantorství ji bavilo, ale ještě více ji lákal svět tam venku. Chtěla ho celý prozkoumat.

Trpasličí žena jako živý zázrak 

Pro osoby trpící proporcionálním nanismem bylo hodně těžké najít v Americe 19. století práci. Takže když jí jeden z bratranců nabídl džob na lodi, neváhala ani minutu. Stala se tak součástí "Muzea živých divů". Liliputánská královna přitahovala zvědavost mnohých lidí. Tančila, zpívala i konverzovala. Stala se miláčkem davů a samozřejmě také velmi bohatou ženou. Rozhodla se tak, že se takového života nechce vzdát. A ke splnění tohoto snu jí dopomohl nejmocnější muž v oboru P. T. Barnum.

Byl z ní natolik nadšený, že ji, spolu s rodinou, pozval k sobě domu do Connecticutu. Tam ji začal přemlouvat, aby začala u něho pracovat. Kromě toho, že poznal její milou a inteligentní povahu ho také zaujalo, že je svobodná. Představil jí tak generála Toma Thumba (na něhož se můžete pak podívat v naší galerii), vlastním jménem Charles Sherwood Stratton. Byla to láska na první pohled. Jejich svatba se stala jednou z největších společenských událostí devatenáctého století.

Den D nastal 10. února 1863. Obřad byl veřejný, jejich společnému ano příhlíželo přes 2000 hostů včetně známých osobností. Následná recepce v newyorském hotelu Metropolitan již byla soukromá. Kdo se chtěl přesto zúčastnit, musel zaplatit vstupné ve výši 75 dolarů, na dnešní dobu by to dělalo okolo dvou tisíc dolarů. Nic naplat, někteří bažili po tom vidět, jaké dárky novomanželé dostanou. Těšit se mohli, třeba, ze šperků od Tiffanyho, miniaturního kulečníkového stolu či kočáru od královny Viktorie.

Líbánky započaly doma. Pozval si je k sobě totiž tehdejší prezident Abraham Lincoln. Pak přišlo na řadu zahraničí. Když se po roce vrátili zpět, byli již ve třech. Šlo o šarádu, kterou vymyslel Barnum. Jenomže dítě rostlo a lidem by záhy došlo, že není jejich. A tak když začalo turné po Americe, brávaly se ze sirotčinců další a další děti, které byly po představení navráceny. Lavinia vlastní dítě nechtěla, protože ji od toho odradil osud mladší Minnie, která krátce po porodu zemřela. Držela ji přitom v náručí, než naposledy vydechla.

Přežili požár

V roce 1883 se ubytovali v hotelu Newhall House v Milwaukee, kde vypukl požár. Spolu se svým mužem byla uvězněna v šestém patře. Naštěstí je vysvobodil hasič O'Brien, který si "malý" pár zastrčil pod paži a slezl s nimi z okna po žebříku dolů. Se dvěma dospělými a normálně vysokými lidmi by takový kousek nezvládl.

Tato událost se ale podepsala na jejich zdraví. Generál Thumb zemřel jen o pár měsíců později na mrtvici. Lavinii to vzalo natolik, že chtěla odejít do důchodu. Barnum ji ale přesvědčil, aby pracovala dál. Poslechla ho, uvědomila si, že jinak by se musela vzdát svého nákladného způsobu života.

Po několika letech se provdala za italského hraběte Prima Magriho. Na stará kolena se tak z ní stala ještě šlechtična. Postupem času se ale, díky vědě, přestalo hledět na trpaslíky jako na exoty. Logicky tak začal upadat zájem o vystoupení. Lavinia se tak vrátila do rodného města Middleboro v Massachusetts, kde si otevřela krámek se zmrzlinou. Zemřela 25. listopadu 1919 ve věku 78 let. Pohřbili ji tam, kde si to přála. Vedle své první lásky a manžela, generála Thoma Thumba.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Lavinia Warren
Factinate.com: Big Facts About Lavinia Warren, The World's Smallest Superstar

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články