Copak je to za vojáka: Na Koubu vojna teprve čekala, Tekely skončil ve vězení

Copak je to za vojáka
Zdroj: Česká televize
Copak je to za vojákaCopak je to za vojákaCopak je to za vojákaCopak je to za vojáka+ 4 fotky+ 5 fotek

Copak je to za vojáka je legendární film z vojenského prostředí, který ukrývá nejedno tajemství. Jedním z nich je, že Jiří Langmajer si ve snímku vyzkoušel vojnu nanečisto. Další, mnohem temnější, odhaluje život Šányho alias vojína Tekelyho. Který herec se za touto postavou skrývá?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 7. června 2020

Vojna je sice nic moc, ale i tak můžete zažít hodně veselých chvil. Své o tom ví svobodník Kouba, jenž si službu kroutí u výsadkářů a má velkou slabost pro něžné pohlaví. Jeho velitel ho však nemá v lásce. Reputaci si Kouba napraví až záchranou malého dítěte, usvědčením zloděje a nalezením partnerky, se kterou bude chtít strávit zbytek života.

Na film Copak je to za vojáka se můžete podívat dnes ve 20:10 na ČT 1.

Vojna na zkoušku a podprůměrný plat

Ač dostal roli vojáka, povolávací rozkaz mu přišel až o dva roky později. “Díky tomu, že jsem si to mohl vyzkoušet nanečisto, byla pro mne má služba jeden velký fajn pobyt,” přiznal později herec Jiří Langmajer.

A možná právě proto, že nebyl zkušeným vojákem, si vysloužil honorář ve výši 7 500 korun. Nebylo to zrovna moc, vzhledem k tomu, že průměrná mzda tehdy činila něco okolo třech tisíc korun. Kdyby filmaři zvládli natočit film třeba za čtrnáct dní, tak by mohl říct, že byl oceněn nadprůměrně, ale to nedokázali.

Mnoho z Černých baronů pracovalo v těžkých podmínkách v dolech
Mohlo by Vás zajímat:

Návrat Černých baronů: Jak to bylo s Pomocnými technickými prapory doopravdy?

Vězení

Václav Čížkovský, který si zahrál ve filmu Copak je to za vojáka postavu Šányho, má za sebou vskutku pestrý život. Skončil dokonce ve vězení, konkrétně na tři roky za finanční podvody. Samozřejmě, že mu tato událost zahýbala vztahy v rodině. Někteří rodinní příslušníci ho, soudě podle jejich tehdejších vyjádření pro média, nechtěli znát a být s ním jakkoliv spojovaní.

Herec dodnes tvrdí, že byl v celé kauze zcela nevinně. Měl prý souhlasit s tím, že se na něj přepíše leasing auta, které bylo následně odcizeno. Čížkovskému se mělo ve vězení údajně podařit dokázat svou nevinu, což prý vyústilo v jeho osvobození z výkonu trestu.

Já už budu hodný, děděčku
Mohlo by Vás zajímat:

Hvězda filmu Já už budu hodný, dědečku, Miloš Kopecký: Jeho víkendy bývaly obestřeny děsivou událostí

Stačilo jen málo

Údajné finanční machinace však nebyly jeho jediným prohřeškem. V roce 1989 usedl za volant s 2,8 promile alkoholu v krvi. Jeho spolujezdkyní byla Michaela Kuklová, se kterou tehdy tvořil pár. Automobil byl po bouračce odepsaný, Kuklová naštěstí přežila, byla však zraněná, stejně jako její partner, který si pak pobyl několik měsíců v nemocnici.

Dá se říct, že měl štěstí v neštěstí. Jelikož se nehoda udála těsně před Novým rokem, vztahovala se na jeho čin prezidentská amnestie. Vyvázl tak zcela bez trestu. Herectví se Čížkovský věnuje dodnes, angažuje se zejména na divadelní scéně.

Zdroj textu: Česká televize, csfd.cz, expres.cz
Zdroj fotografií: Česká televize

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články